ניסיון לפתור המשבר במו"מ עם ש"ס ושרנסקי

שחר אילן
נדב שרגאי
מאת יוסי, רטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שחר אילן
נדב שרגאי
מאת יוסי, רטר

צוות המו"מ של הליכוד ייפגש היום עם צוותי ש"ס וישראל בעלייה, בניסיון להשלים את המו"מ להקמת הממשלה עד ליום שלישי הקרוב, כדי שניתן יהיה להציג את הממשלה ביום רביעי.

בסוף השבוע הופתעו בליכוד מדרישות חדשות שהעלתה ש"ס, ובהן: קבלת משרד ממשלתי נוסף, שיופקד על רשות החברות הממשלתיות ונציבות שירות המדינה; קבלת נציג בוועדה למינוי שופטים; מינוי ח"כ יאיר פרץ מש"ס ליו"ר הקואליציה; דרישה להתייעצות מוקדמת עם ש"ס לגבי מינוי שרים לוועדות שרים; והקמת רשות שידור שלישית שתכשיר את ערוצי השידור הפיראטיים של ש"ס.

הוויכוח העיקרי בין שתי המפלגות הוא על ביטול הבחירה הישירה. בש"ס מאשימים את הליכוד בהפרת התחייבות שניתנה לפני הבחירות, שהשיטה הישנה תוחזר רק בבחירות לכנסת ה-17, ב-2007. ש"ס העלתה הצעת פשרה, שהשיטה הישנה תוחזר רק מ-2003. לפי הצעה זו, אם יהיו בחירות בשנתיים הקרובות, הן יתקיימו עדיין בשיטה הישירה עם שני פתקי הצבעה. ככל הידוע, הליכוד מסרב גם לכך.

בליכוד אמרו: "אם אלה תביעות רציניות, כנראה שש"ס מעדיפה להישאר מחוץ לממשלה. לא ניכנע לסחטנות. נהגנו בש"ס בכבוד, החזרנו לה את תיק הפנים שנלקח ממנה בממשלתו של אהוד ברק, ואנו מצפים ממנה להחזיר יחס".

בכירים בחוגיו של שרון אמרו בסוף השבוע: "הלוואי וניתן היה להקים ממשלה ללא ש"ס. ממשלה ציונית, עם המפד"ל ושינוי, ועם יהדות התורה בקואליציה"

בסוף השבוע פורסם כי לנוכח התביעות של ש"ס, ראש הממשלה הנבחר שרון הורה לצוותו לפתוח במו"מ קואליציוני עם שינוי. דובר הליכוד מסר כי לא נקבעה כל פגישה עם שינוי. יו"ר שינוי ח"כ יוסף לפיד אמר אמש כי ברור לו שמשתמשים בשינוי כשוט, במטרה להוריד את מחירן של המפלגות החרדיות, וגם זו לטובה. לפיד הבהיר כי ייכנס למו"מ רציני עם הליכוד רק על בסיס ביטולו של חוק טל וויתור על הארכת הפטור לבחורי הישיבה.

אמש בשעת לילה נועד יו"ר המפד"ל הרב יצחק לוי עם צוות המו"מ של הליכוד. בפגישה הסתמן הסיכום ולפיו יקבל לוי את תיק השיכון, שאול יהלום יכהן כסגן שר החינוך ויגאל ביבי יהיה סגן שר הדתות. במפד"ל עדיין מנסים להשיג עבור יהלום תפקיד של שר ללא תיק או או סגן שר הביטחון. הליכוד עדיין לא נענה לדרישה זו.

קודם לכן הציע לוי לשרון להקים ממשלת אחדות בת 18 שרים בלבד, שבה יהיו לליכוד ולעבודה 5 שרים כל אחת, 3 שרים מש"ס, ושר אחד לכל אחת מהמפלגות האחרות: האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו, המפד"ל וישראל בעלייה. שרון דחה את ההצעה.

צוותי המו"מ של הליכוד ויהדות התורה נפגשו אתמול בשעת לילה מאוחרת. הצוותים עמדו לדון בהצעה ולפיה תחליף יהדות התורה תפקידים עם ש"ס, תעביר לה את ועדת הכספים ותקבל את משרד העבודה והרווחה. שני הצדדים גילו אתמול עניין בעסקה המתגבשת.

ביהדות התורה ציפו לשמוע בפגישה האם הצליח הליכוד במאמציו לגייס רוב להוראת השעה שתאריך את תוקף הסדר דחיית השירות של בחורי הישיבות. נושאים נוספים הנמצאים בדיון בין שתי המפלגות: האם תקבל יהדות התורה סגן שר אחד או שניים (בנוסף לתפקיד המרכזי); דרישת יהדות התורה למנוע בחקיקה חפירות בקברים ושינוי מבנה המועצות הדתיות בצורה שתסכל כניסת רפורמים וקונסרווטיווים.

בליכוד הביעו בסוף השבוע שביעות רצון מתוצאות הבחירות שנערכו במרכז מפלגת העבודה לרשימת שרי העבודה בממשלת האחדות. בעקבות היבחרו של ח"כ סאלח טריף לשר, אמרו בליכוד כי שרון לא ימנה לפי שעה שר בן מיעוטים כפי שהתכוון לעשות, כדי לא להגדיל את מספר חברי הממשלה מעבר ל-30 שרים.

לא ברור אם יהיה ניתן למנות את ראש גשר, ח"כ דוד לוי, לשר. במפלגת העבודה מנסים למנוע את מינויו של לוי לשר כל עוד הוא חבר סיעת ישראל אחת. בידי העבודה חוות דעת האומרת כי כדי למנות את לוי, הוא חייב להתפטר מהכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ