החוק מעניק לשרון שכפ"ץ פוליטי

יוסי, רטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי, רטר

אהוד ברק, שהשלים אתמול את פרישתו המיוסרת מהחיים הפוליטיים, קנה לו שם של מומחה בפירוק שעונים. יורשו, אריאל שרון, הוכיח אתמול כי מומחיותו היא בפירוק פצצות פוליטיות.

שלוש כאלה היו מונחות לפתחו ערב כניסתו ללשכת רה"מ: תקציב המדינה, חוק טל וחוק הבחירה הישירה לראשות הממשלה. בכל אחת מהן היה טמון זרע של פורענות, שאיים על יציבות ממשלתו.

חוק טל, שחקיקתו נדחתה בשנתיים, מבטיח לשרון תקופת כהונה נטולת בעיות עם החרדים, לפחות בנושא הטעון של גיוס בחורי הישיבות. חוק הבחירה הישירה שבוטל מעניק לשרון שכפ"ץ פוליטי ומספק לו שלוש הגנות, אחת עכשווית ושתיים עתידיות.

1. הצבעה בפתק אחד מדכאת את היצר המפעם במפלגות כמו ש"ס או שינוי להביא להקדמת הבחירות ומבטיחה לו כהונה נטולת זעזועים בראשות הממשלה. ש"ס ושינוי, שתיהן מפלגות של דגל אחד, יהיו מן הסתם המפסידות הגדולות של החזרה להצבעה בפתק יחיד.

2. ביטול הבחירה הישירה מקשה על האזרח המודאג בנימין נתניהו לממש את תוכניתו לשוב בהקדם אל הנהגת הליכוד ואל הנהגת המדינה. כאשר ההתמודדות היא בין רשימות ולא בין אישים, נתניהו, שהוא תוצר הבחירה הישירה, מאבד חלק ניכר מיתרונו הגדול על שרון. זו בשום אופן לא מכת מוות לשאיפותיו של נתניהו - הוא עדיין יוכל לשוב ולהתמודד על ראשות הליכוד אם שרון ייכשל; אבל זו מכשלה רצינית עבורו. מבע פניו של נתניהו אמש, ביציע הכנסת, אמר הכל. שום דבר, אבל שום דבר, לא מסתדר לו לפי התוכניות בשלושת החודשים האחרונים. לא ביטול השיטה, וגם לא ממשלת האחדות מרובת השולחנות, שכוננה אמש.

3. לכשייערכו הבחירות, במועדן החוקי בנובמבר 2003 או לפי כן, שרון, אם יצליח כראש ממשלה, יתמודד בראש הליכוד, ומאן דהו יתמודד בראש מפלגת העבודה. במצב הפוליטי הנוכחי קשה להאמין כי מועמד העבודה יהיה זה שיוזמן לנשיא המדינה קצב ויתבקש להקים קואליציה.

בשיטה החדשה יש למועמד הליכוד, תיאורטית לפחות, יתרון מובנה בגיבוש רוב חוסם שיתן לו את הסיכוי לעמוד בראש הממשלה הבאה. אולי זו הסיבה שחיים רמון, אחד מתומכיה הנלהבים של הבחירה הישירה, אמר אתמול אחר הצהריים בישיבת סיעת העבודה כי אם החוק יבוטל (כפי שקרה), אין לו מה לחפש בכנסת ובמערכת הפוליטית. ייתכן שרמון התכוון לאו דוקא לעצמו, אלא לכל מועמד עתידי שמפלגתו תציב בראשה.

שרון הוכיח אתמול כי קורץ מחומר ייחודי. הוא לא היסס לבטל את השיטה, שעל כנפיה נבחר אך לפני חודש ויומיים, ברוב סוחף של 25 אחוז. מישהו אחר במצבו היה מתפתה אולי להרהור שני על נחיצות השינוי, אך שרון הפגין עקביות. כששירת בממשלתו של נתניהו, ייחסו לו את תמיכתו בביטול החוק כהסתייגות נחרצת מראש הממשלה שלו. כשהמשיך לתמוך בביטול החוק כראש אופוזיציה חסר סיכוי, זה היה בגדר המובן מאליו. אבל כשהוביל, לאחר שנבחר, לביטולו המעשי של החוק, תוך התעלמות מאיומי ש"ס - זה כבר משהו אחר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ