אנחנו מאותו הכפר?

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

ביום רביעי בשבוע שעבר, ערב ההשבעה של הממשלה החדשה בראשותו של אריאל שרון, החליטו 83 חברי כנסת (59 שהצביעו בעד, 7 שנמנעו ו-17 שנעדרו) להעניק ביטוח חיים לילדיהם של 22 חברי כנסת חרדים ולעשרות אלפי הילדים של תומכיהם, וזאת בהצבעתם בעד הארכת הפטור מגיוס בחורי ישיבה (חוק טל).

הכל כבר נאמר, ומאומה לא הגיע אל אוזני הפוליטיקאים והשרים שפיזזו בחדווה בין ספסלי עמיתיהם. בזכות הצבעת הרמייה שלהם הם שוב זכו במשרות נכבדות ובכיבודים של שררה.

מצפונם אינו מיסרם. הם יטיפו לנו על ערכה של אחדות, לנו שאיבדנו את בנינו ובנותינו במשך יובל שנים ויותר במערכות ההגנה על מדינת ישראל. הם ילמדו אותנו את לקחי המחלוקות הפנימיות, אותנו שנידונו לחיים הנשלטים על ידי געגועים לחיוך של הבן, לליטוף של הבעל, לכתף של האח, ולמוסר של האב, שכולם אינם. הם יזינו אותם בדברי רהב כיצד "כל ישראל ערבים זה לזה", ועד כמה עצום קורבנם של האברכים "הנהרגים באוהלה של תורה".

היות והכל כבר נאמר ואין הד לדברינו, אני קורא לכל עמיתי לגורל, המשפחות השכולות, להחרים בחודש הבא את טקסי יום הזיכרון שבהם ישתתפו השרים וסגני השרים אשר נתנו את ידם להעברת החוק הרע הזה - ראש הממשלה אריאל שרון, צחי הנגבי, ציפי לבני, לימור לבנת, עוזי לנדאו, דני נוה, גדעון עזרא, ראובן ריבלין, מאיר שיטרית, סילבן שלום, נעמי בלומנטל, רחבעם זאבי, אביגדור ליברמן, וכמובן שרי ש"ס וסגני השרים של יהדות התורה - ואלה שנמנעו או נעדרו - בנימין בן אליעזר, שמעון פרס, אברהם בורג, דליה איציק, סאלח טריף ומיכאל מלכיאור.

הבה נראה אותם נושאים דברי הזדהות לפני חלקות קברים ריקות ממשפחות, בהר הרצל, בקרית שאול ובבתי עלמין אחרים, ולפני מושבים שוממים בטקסי הזיכרון החיליים. אנחנו נקבל בסבר פנים יפות את אפרים סנה, שלום שמחון, רענן כהן, נתן שרנסקי, אלי בן מנחם, אבי יחזקאל ודליה רבין פילוסוף.

האם נצליח בחרם? אין לדעת. אם ארגון "יד לבנים" ייתן יד לפעולה כזאת אז יש סיכוי אמיתי. ולכן על כולנו לזכור שאין זו פוליטיקה של שמאל נגד הימין ואפילו לא חילוניים נגד דתיים, אלא המאבק המובהק ביותר למען שוויון בחובות כתמורה על שוויון בזכויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ