שירות התעסוקה: מספר דורשי העבודה עלה בפברואר ב-1.9%

מאת רותי סיני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת רותי סיני

מספר דורשי העבודה עלה בפברואר ב-1.9% לעומת דצמבר, בניכוי גורמים עונתיים, והסתכם ב-171,800 איש. בינואר לא היתה קבלת קהל סדירה בלשכות התעסוקה בשל עיצומי העובדים בשירות התעסוקה ולכן לא פורסמו לגביו נתונים. אולם שירות התעסוקה דיווח כי גם בינואר נמשכה מגמת העלייה במספר דורשי העבודה, ושיעורה בפברואר היה 0.6% - בעשירית האחוז יותר מאשר השיעור החודשי הממוצע במהלך 12 החודשים הקודמים.

העלייה המפתיעה ביותר היתה באבטלת אקדמאים. בניכוי גורמים עונתיים, חלה בפברואר עלייה של 6.5% במספרם, לעומת דצמבר, והוא הגיע ל-18,600. זו הפעם הראשונה זה שלוש שנים שחל גידול בנתוני המגמה של דורשי עבודה אלה - עלייה בשיעור של 2.5%.

שר העבודה והרווחה, שלמה בניזרי, ייחס את הגידול באבטלה בעיקר לשלושה גורמים: ההאטה הכלכלית, העובדים הזרים והפיטורים בהיי-טק.

האבטלה הקשה ביותר - 21.4% - נרשמה בכפר מנדא, שעומד בראש רשימת היישובים מוכי האבטלה. כפר מנדא מוביל את הרשימה כמעט בדרך קבע, אולם זהו שיעור האבטלה הגבוה ביותר שנרשם שם זה שנים רבות. בפברואר נמנו 26 מוקדי אבטלה - יישובים שבהם שיעור המובטלים הוא 10% או יותר - לעומת 21 בדצמבר. 23 מתוך ה-26 הם יישובים ערביים.

סך כל היתרי העבודה שהנפיק שירות התעסוקה לפועלים זרים היה 91,200, לעומת 83,400 בינואר 2000. על נתון זה יש להוסיף 3,000 פועלים זרים שניתנו לחקלאים כמקדמה על חשבון המכסות שלהם. בניזרי, העומד בראש ועדת שרים לענייני עובדים זרים, אמר כי יפעל לצמצום מספרם של הזרים, בעיקר אלה השוהים בישראל ללא היתר.

לאחר שקיבל את נתוני האבטלה, כינס בניזרי את ראשי משרדו לדון בטיפול באבטלה. "לאחר פיטורי אלפי עובדים בתעשיות המסורתיות מתחילה עכשיו תופעה שאיש לא צפה אותה, של פיטורי אלפי עובדים מענף ההיי-טק, והיא מעצימה את בעיית האבטלה", אמר בניזרי, "לנוכח התחזיות על העמקת המיתון והצמיחה הנמוכה, האבטלה עלולה להחריף ולפגוע בבעלי השכלה גבוהה".

בניזרי קיבל דיווח על פרויקט המכשיר כעת קרוב לאלף אקדמאים למקצועות היי-טק וציין כי לא ברור אם הם יוכלו למצוא עתה עבודה במקצועות שאותם הם לומדים. בניזרי מתכוון לבחון מחדש את כל מקצועות ההכשרה ולדרוש שייערכו קורסים רק במקצועות שיש בהם מחסור.

בני פפרמן, מנהל הרשות לתכנון כוח אדם במשרד העבודה, אכן סבור כי רבים מהאקדמאים שלומדים מקצועות בתחום המחשב במוסדות הכשרה שונים לא יוכלו להיקלט בענף, בניגוד לתחזיות. עם זאת, הביקוש בענף ההיי-טק היה כה רב, שעדיין נקלטים בו בעלי מקצוע מנוסים, מציין פפרמן.

פפרמן תולה את עיקר ההסבר לגידול באבטלת האקדמאים בעובדה שהאקדמאים העולים אמנם נרשמים בלשכות האקדמאים ולא בלשכות התעסוקה הרגילות, אך הם עובדים בתחומים מסורתיים, מתחת לכישוריהם. בתחומים אלה נפלטים יותר ויותר עובדים.

פפרמן אמר כי הופתע לטובה משיעור הגידול במספר דורשי העבודה, משום שציפה כי יהיה גבוה יותר. הוא מייחס את הגידול המתון יחסית לעובדה שכ-4,000 עובדים בתחום התיירות כלולים בהסדר של משרד העבודה, שתוקפו יפוג בפסח, ובמהלכו הם אינם עובדים אך משתתפים בהכשרה מקצועית במלונאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ