הארץ

לפחות בתחום אחד מובטחת לאריאל שרון כימיה מוצלחת עם ג'ורג בוש: שניהם אוהבים לעמוד בלוחות זמנים. הנוסעים בטיסת ראש הממשלה לארה"ב חשו אתמול במהפך השלטוני כבר בהמראה. המטוס יצא ליעדו בזמן, בלי האיחורים המוכרים כל כך מימיהם של בנימין נתניהו ואהוד ברק. שרון ובוש לא יפליגו בשיחותיהם כמו ברק וידידו ביל קלינטון, שנהגו להתעלם מהשעון.

הרבה ידובר בביקור הזה על הקירבה ועל הערכים המשותפים של שתי ממשלות הימין החדשות - בישראל ובארצות הברית. אבל לא בטוח שמנהיגי השמרנים הרפובליקאים, חסידי התפילות בבתי הספר והמאבק בהפלות, יתלהבו מחומר הקריאה שלקח שרון לטיסה: הספר "חוג הסרטן" של הנרי מילר, שהרבה שנים היה מצונזר ומכירתו נאסרה בארה"ב בגלל עלילתו המתירנית שנחשבה בימים ההם לפורנוגרפיה.

שרון לוקח עמו לארה"ב פמליה מצומצמת, שלד צנוע של הטיסות העמוסות מימי קודמיו. אין אצלו חברי מרכז ליכוד כמו אצל נתניהו, חברים מהסיירת כמו אצל ברק, והורים שכולים כמו אצל רבין. מנהל הלשכה, אורי שני, חתך את רשימת המצטרפים לטיסה והעלה אליה רק את אנשי הצוות הקרוב של שרון, בלי רל"שים ועוזרים. המוזמן החיצוני היחיד הוא שגריר ישראל לשעבר באו"ם, דורי גולד, שבא על תקן המומחה לאמריקה במשלחת של צברים.

שרון לא מותיר ספק מי הוא המקורב המקורב ביותר: בנו עומרי, "בן משפחה וגם יועץ", כדברי אביו. "אם בני היה מייעץ לי לפני 20-15 שנה והייתי שומע לעצותיו, הייתי מגיע לנסיעה הזו מוקדם יותר. תרומתו רבה לכך שהגעתי לכך", אומר רה"מ.

סגנון העבודה של שרון בנוי על סדר וארגון. אין אצלו ספונטניות וגם לא עבודה עצמית כמו זו של ברק. שרון הוא איש עבודת המטה,

וכך זוכרים אותו גם פקודיו בצבא. תמיד שואל ורושם לעצמו הערות וסיכומים בפנקס. לנסיעתו לאמריקה קדמה הכנה שנמשכה כל השבוע שעבר, בהשתתפות עוזריו הקרובים, שתוגברו ביועץ לביטחון לאומי, עוזי דיין, שהכין את הנקודות לשיחות, ובשגריר דוד עברי. מרטין אינדיק סייע להכנות מהצד האמריקאי. בדיוני ההכנה שותפו גורמים רבים מחוץ ללשכה, רובם פקידים מקצועיים ממשרד החוץ, המוסד ומשרד הביטחון, ועוזרים מבחוץ כמו זלמן שובל וגולד. אבל לא צריך להיות ספק: למרות השיתוף הנרחב בהתייעצויות, המסרים הם כולם של שרון, שבימים הקרובים יתיש את כל שומעיו בחזרה אין סופית על אמרתו - "לא ננהל מו"מ תחת אש".

כמו כל פוליטיקאי, גם אצל שרון אין שמחה גדולה כשמחה לאיד. הוא נהנה משאלות העיתונאים בנוסח "איך אתה מרגיש לשוב לוואשינגטון כראש ממשלה, עשר שנים אחרי שממשל בוש הקודם סירב להיפגש אתך?" - ומשיב, כמו לשאלות על מלחמת לבנון, "אינני עוסק בעבר, רק בעתיד".

על שותפו הפוליטי החדש, שמעון פרס, יש לו רק מילים טובות, המדגישות את ניסיונו העצום של שר החוץ שלו. אבל שרון לא שוכח לרגע מי הבוס, וכמו כל ראש ממשלה, נהנה לשבח את שר החוץ שלו על "עבודתו הנפלאה באו"ם". בפמלייה התמוגגו משיתוף הפעולה ביניהם בישיבת הממשלה אתמול. שרון פתח והעביר את הדיבור לשר החוץ שנשא "נאום ימני תקיף" כדברי אחד המקורבים, נגד הרשות הפלשתינית. שרון יודע שכל עוד יקבל חלק מעצותיו של פרס, כפי שריכך בשבוע שעבר את מסמך ההסברה לשגרירויות, יהנה משירותיו של המסביר הישראלי המבוקש והמוקשב ביותר בעולם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ