הכל אש! אצלאילן בירן

גיא רולניק
גיא רולניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גיא רולניק
גיא רולניק

כאשר שואלים את מנכ"ל בזק, אילן בירן, "מה נשמע", ורוחו טובה עליו, הוא משיב בחיוך ש"הכל אש!". וזאת, למי שלא יודע, אינה קריאת קרב וגם לא התחכמות הקשורה לשריפת המזומנים בחלק גדול מחברות התקשורת בישראל ובעולם, אלא פשוט שימוש בביטוי מהסלנג של הצעירים שאומר - הכל על-הכיפאק.

כאשר מסתכלים כיום על רוב חברות התקשורת בישראל, על הפסדיהן העצומים, על הלחץ האדיר על בעלי המניות והמנהלים עם קריסת השווקים - אפשר להבין מדוע המנכ"ל של בזק הוא אחד הבודדים שיכול לחייך ולהגיד ש"הכל אש".

אבל, למרות שסיסמאות החבר'ה הצעירים שגורות בפיו של בירן - אל תטעו לחשוב שהוא מהחסידים של אופנות "הכלכלה החדשה" של צעירי ההיי-טק על סיסמאותיהן. בירן אמנם אינו מרבה להתראיין, אבל כל מי שפגש בו בשנה האחרונה שמע ממנו בעיקר דברי ביקורת ציניים על החגיגה בהיי-טק בכלל והתקשורת בפרט.

בקיץ שעבר, כשבאירופה ובארה"ב עדיין דיברו בהתלהבות על הדור השלישי של הסלולר - על העולם הנועז והמרגש של אינטרנט, נתונים, וידאו, בידור ומסחר במכשירי טלפון נייד - לקח בירן עיפרון ונייר וחישב.

100 מיליארד דולר שולמו עבור הזכיונות של תדרי הדור השלישי, עוד 100 מיליארד דולר צריך להשקיע בתשתיות כדי לפרוס את הרשתות בכל אירופה - ועכשיו נראה איך מחזירים את ההשקעה הזאת. או כמו שבירן אוהב לומר, מה הערך הנוכחי הנקי של זה.

אז כמובן שלהגיד כיום, כשנאסד"ק מתחת ל-2,000 נקודות "ערך נוכחי נקי" או "NPV" זה בון טון - כולם אומרים את זה בקול סמכותי ויודע כל. אבל באוגוסט אשתקד, כשבירן אמר את זה, זה לא היה הביטוי הכי מדובר בעולם העסקים - לא בישראל ובוודאי שלא באירופה ובארה"ב. שם דיברו על M-Commerece ,Location based Services ועל סטרימינג של וידאו.

ובכן, כמו היום, גם באוגוסט שנה שעברה אי אפשר היה לראות איך מחזירים את ההשקעות האדירות בטכנולוגיות הדור השלישי של הסלולר באירופה: צריך היה להכניס כמה הנחות מאוד אגרסיוויות, שלא לומר טיפשיות, בגיליון האלקטרוני כדי לראות כיצד חברות הסלולר והטלקום האירופאיות מחזירות את ההשקעות שלהן בתחום.

מאז אוגוסט אירעו כמה דברים בשווקים ובסנטימנט כלפי עסקי תקשורת - אבל לדידו של בירן, רוב השחקנים בישראל נחלקים עדיין לשני סוגים: אלה שאומרים לעצמם, או.קי היתה רעידת אדמה, בוא נמשיך רק יותר לאט; ואלה שאומרים לעצמם - טוב, היתה מכה, אבל מעבר לגבעה "זה שוב יתחדש".

בירן משוכנע שאין שום בשורה מאחורי הגבעה - מה שיהיה שם הוא שכל השחקנים בשוק התקשורת יצטרכו לחפש לעצמם מודלים כלכליים חדשים פשוטים: או להגיע לתזרים מזומנים נקי או, לצ'פטר 11 - הגנה מפני נושים בהליך האמריקאי.

הגיליון האלקטרוני של מנכ"ל בזק פשוט: לאורך זמן לא ניתן לקיים קצבי צמיחה של עשרות אחוזים מדי שנה, "זה יכול להתקיים רק בנישות מסוימות בתקופות מסוימות. גם בשוק הסלולר ירד שיעור הגידול לרמה חד ספרתית.

"ענף התקשורת, שהיה הלידר של מהפיכת המידע עשה טעויות בסיסיות מאוד - שהבולטת שבהן היא הדור השלישי של הסלולר. גם בישראל נעשו הטעויות האלה - אבל כיום כבר ברור שבסופו של דבר יהיו 3 שחקנים בכל שוק התקשורת - כי הצרכן רוצה חבילה של שירותים ולא חבילה של ספקים".

אבל רגע, מה עם יפאן? - זאת הרי הדוגמה של כל העוסקים בענף לכך שיש ביקוש לשירותים מתקדמים - יש עתיד באפליקציות החדשניות. "יפאן? אנחנו לא ביפאן. בבוקר אומרים לנו תסתכלו בארה"ב, בצהריים על אירופה - ואז מוסיפים לנו את יפאן. ביפאן הטכנולוגיה היא לא רלוונטית לנו, והעם לא רוונטי לנו. אנחנו לא יפאנים".

אפשר להגיד שזה מזל, או להגיד שזה בכלל רק בגלל שהרגולטור קשר לבזק את הידיים והרגליים - אבל מה שבטוח הוא שאין זה מקרה שמנייתה של בזק שנפלה בשנה האחרונה "רק" ב-25%, והיא אחת ממניות הטלקום הטובות ביותר בעולם בתקופה המדוברת.

ואולם, החברות הבנות של בזק דווקא כן נדבקו מעט באופוריה: פלאפון עבדה על אסטרטגיית נתח שוק, ורק עכשיו היא חוזרת לאסטרטגיית רווח; בזק בינלאומי נגררה אחרי השוק להפסדים כבדים והשקעות בעסקי אינטרנט שאיש אינו יודע מה המודל העסקי שלהם; ויס, נו יס - כבר ברור שהיא הולכת להיות אחד הבורות הגדולים ביותר של הפסדים שראינו אי פעם בישראל.

בירן מודה ביובש שלחברת הלוויין אין עדיין מודל עסקי בטווח הקצר והבינוני - אבל סבור שלבזק יש חשיבות אסטרטגית להיות מושקעת בלוויין. הוא גם מאוד מרוצה מהמנכ"ל החדש, שלמה לירן, שמחולל שינוי דרמטי בחברה. בעניין האסטרטגי, מנהלי חברות הכבלים יסכימו - לדידם מטרתה העיקרית של חברת הלוויין היא לעכב עבור בזק את חדירת הכבלים לשוק הטלפוניה והאינטרנט המהיר.

אינטרנט מהיר? כן, זה קיים, אבל העיניים של בירן לא בורקות כשהוא מדבר על זה. פחות מ-15 אלף איש נרשמו לשירות המהיר של בזק - וגם כאן חלק לא קטן הם עסקים שעבורם האינטרנט המהיר באמצעות ה-ADSL הוא פתרון זול יותר לקווים ייעודיים כמו Frame-Relay, שבהם הם השתמשו עד היום.

על מה כן בירן מתעכב? כמובן - על קופת המזומנים שיש לבזק - 1.5 מיליארד שקל. זה כבר עניין שמעורר אותו. "ישבתי עם מנהל הכספים שלנו, אורן לידר, באוגוסט שנה שעברה, הסתכלנו על השוק ואז אמרתי לו - יאללה, אורן, קדימה - Cash Flow".

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ