חרם אירופי על כל משק החי של הולנד

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

בריסל (אי-פי). האיחוד האירופי הטיל אתמול חרם על יבוא כל מוצרי משק החי מהולנד, לאחר שבמדינה התגלו שני מקרים של מחלת הפה והטלפיים. האיחוד אוסר יבוא בשר וחלב ומוצרים אחרים שמקורם בבעלי חיים עד שיובטח שהמחוזות גלדרלאנד, אוברייסל, פלבולאנד ונורד ברבאנט נקיים מהמחלה. החרם הוטל בהמלצת צוות מומחים, וההגבלות יישארו בתוקף לפחות עד 4 באפריל. כל כלי הרכב המובילים חיות ומוצרי חלב בהולנד ייאלצו לעבור חיטוי.

ועדת המומחים של האיחוד האירופי תתכנס מחר לישיבת חירום, בה תדון באפשרות לבצע חיסונים בכל החוות מסביב לחוות ההולנדיות שבהן התגלתה המחלה. עד עתה דחה האיחוד האירופי קריאות לחסן עדרים. ואולם נראה שהחששות לפיהם עלולה המחלה להתפשט באירופה לאחר שחצתה את תעלת למאנש גורמים לאיחוד לשקול מבצע חיסונים.

הולנד היא המדינה השנייה באירופה שבה התגלו מקרים של המחלה, לאחר שבצרפת התגלתה בשבוע שעבר חווה שבה נדבקו החיות במחלה. צוות של האיחוד הסכים שלשום להפחית הגבלות דומות שהוטלו על צרפת, מכיוון שלא נתגלו במדינה מקרים נוספים.

ממשלות האיחוד האירופי לא ששות לפתוח במבצע חיסונים, אלא אם כן תצא המחלה משליטה. בכירים באיחוד טוענים שתוכנית חיסונים תגרום למדינות אירופה שטרם התגלו בהן מקרים של המחלה לאבד את המוניטין שלהן בשווקים העולמיים כמדינות שאינן נגועות במחלת הפה והטלפיים.

מומחים אף מציינים שהחיסונים אינם יעילים לחלוטין, ושהם עלולים לשים מכשול בפני זיהוי המחלה, שכן חיות מחוסנות נושאות נוגדנים זהים לאלה של חיות הנגועות במחלה.

שלטונות הולנד הכריזו אתמול על הפסקה מוחלטת של כל משלוחי החיות. מדובר בהגבלה שבוטלה רק יומיים קודם לכן. השלטונות אף הורו על השמדת כל החיות בחוות שנמצאות בטווח של קילומטר מהחווה הנגועה באולסט שבאוברייסל, ומסביב לחווה באואן, הממוקמת חמישה ק"מ משם בגלדרלאנד. החרם שהוטל על מוצרים שמקורם בחיות מארבעת המחוזות ההולנדים כולל בשר טרי, מוצרי בשר, מוצרי חלב ועורות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ