מאת אביטל ניצן

הגיל שבו מגיעים ילדות וילדים לבגרות מינית הולך ויורד. לפי מחקר שפורסם ב-1997, הגיל הממוצע שבו מגיעות בנות בארצות הברית לבגרות מינית הוא 9.7. פרופ' מרשה הרמן-גידנס מאוניברסיטת צפון קרוליינה הגיעה למסקנה זו אחרי שבדקה 17 אלף ילדות.

בכינוס שהתקיים בתחילת פברואר אמרה פרופ' הרמן-גידנס כי בכל רחבי העולם גיל ההתבגרות מתחיל מוקדם יותר ונמשך שנים רבות יותר. לדבריה, ההשפעות הגופניות והרגשיות של ההגעה לבגרות מינית בגיל מוקדם עדיין אינן ברורות.

בין המומחים שהשתתפו בכנס שררה הסכמה כי לא רק ההשלכות של הבגרות המינית המוקדמת אינן ידועות, אלא גם הסיבות לתופעה זו.

פרופ' הרמן-גידנס מנתה כמה מהסיבות האפשריות: השמנת יתר, גנטיקה, משקל נמוך בלידה, תזונה לקויה, העדר פעילות גופנית וגם חסר בנוכחות אב או בדמות גברית בבית.

ד"ר דיאנה צוקרמן, מנכ"ל המרכז הלאומי למחקרים פוליטיים על נשים ומשפחות, הביעה דאגה מההשפעה הפסיכולוגית המצטברת של בגרות מינית מוקדמת אצל בנות. לדבריה, מחקרים הראו שבנות שהתפתחו מינית בגיל צעיר התחילו לצאת עם בנים בגיל מוקדם יחסית. הן גם החלו לקיים יחסי מין בגיל צעיר יותר. נערות אלה חשופות יותר למתחים פסיכולוגיים והתגלו אצלן בעיות התנהגות ונטייה מוגברת לעשן ולשתות. לדבריה, בגרות מינית מוקדמת גורמת למתח אצל ההורים, שצריכים להתמודד עם הסברים על מיניות בגיל צעיר.

ד"ר יוסי מאירוביץ מהמרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר, אומר כי פחות מ-1% מהילדים בישראל מגיעים לבגרות מינית בגיל צעיר. לדבריו, אחת ההשלכות של בגרות מינית מוקדמת, מלבד סיבוכים רגשיים, היא עצירת הצמיחה לגובה. ד"ר מאירוביץ אומר כי יש חשיבות מיוחדת לאבחון הבעיה בזמן. האבחון מאפשר טיפול מונע, על ידי זריקה חודשית, ומאפשר למטופלים לצמוח לגובה המתאים לפוטנציאל שלהם.

הוא מדגיש כי וסת היא סימן לבגרות מינית, ואחרי הופעתה אין דרך טיפולית. עם זאת, הופעת ניצני שדיים אצל ילדה בת שמונה מחייבת התייחסות. התופעה נדירה אצל בנים והיא מתאפיינת בגדילת אשכים לפני גיל תשע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ