ארה"ב תדרוש להציב פקחים בשדות תעופה ובגבולות עיראק

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

ואשינגטון (רויטרס). ממשל בוש מתכנן לשנות את מתכונתן של הסנקציות על עיראק, כך שהמתכונת החדשה תכלול הצבת מפקחים בגבולות המדינה ובשדות תעופה מרכזיים, שמטרתם למנוע ממשטרו של סדאם חוסיין לייבא אספקה צבאית. דיווח ברוח זו התפרסם אתמול ב"וואשינגטון פוסט".

לדברי העיתון, שכנותיה של עיראק ישוכנעו לשתף פעולה עם התוכנית, בתמורה לאפשרות לרכוש נפט עיראקי במחירים מופחתים. העיתון הסתמך בדבריו על בכירים אמריקאים ואירופים שמנסחים כעת את ההצעה. הכסף מהרכישות יופקד בחשבונות מיוחדים, שבהם תוכל עיראק להשתמש רק כדי לקנות מוצרי יבוא מאותן מדינות, שבהן ירדן, סוריה וטורקיה.

העיתון מדווח כי תוכניתה של ואשינגטון קוראת לאו"ם להמציא רשימה של כל חברות הנפט שמותר להן לקנות נפט עיראקי, במטרה למנוע את פריחתם של מתווכים מפוקפקים שמעבירים, לטענת כמה ממדינות המערב, תשלומים לא חוקיים למשטרו של סדאם חוסיין.

מחלקת המדינה מסרה בשבוע שעבר כי ואשינגטון התקדמה בשיחותיה עם מדינות ערב בנוגע לסנקציות המחודשות כנגד עיראק. ואולם בכירים מעריכים שארה"ב לא תצליח להכין תוכנית מנוסחת עד לפתיחת הפסגה הערבית שמתקיימת השבוע.

מזכיר המדינה האמריקאי, קולין פאואל, כבר אמר שקיימת הסכמה במדינות ערב באשר להקלת ההגבלות על יבוא עיראקי של מוצרי צריכה אזרחיים, ולהחמרת ההגבלות על אספקה צבאית, בעיקר בכל הנוגע לכלי נשק המיועדים להשמדה המונית.

בעיתון נכתב, כי נראה שכמה מעיקרי התוכנית יאומצו רק על ידי ארה"ב. ועדת הסנקציות של האו"ם תתבקש לאשר סעיפים אחרים בתוכנית, וייתכן שאף יהיה צורך בהחלטה מיוחדת של מועצת הביטחון.

כתבות מומלצות

עוברת אורח ליד מתקן למסכות נגד קורונה ב הרצליה

A woman walks past a stack of used and discarded surgical masks hanging allong a fence in Israel's Mediterranean coastal city of Herzliya on January 3, 2022. (Photo by JACK GUEZ / AFP)

מסכה מסכות
קורונה
הקורונה
וירוס
נגיף
מגיפה
מגיפת
מגפה
מגפת
מחלה
בריאות 
עולמית
corona
coronavirus disease 2019
coronavirus disease 2020

קוביד
COVID 19
COVID-19

מיליון צפיות בשבוע בשיאי המגפה: ההצלחה המפתיעה של הדשבורד

נעה אילן, "דואט", 2020

צפיתי, האזנתי, התקרבתי, צילמתי, עליתי וירדתי 4 קומות. לא הבנתי

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ