בוש: על ערפאת לגנות את האלימות "בלשון שעמו מבין"

מאת ניצן הורוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת ניצן הורוביץ

כתב "הארץ" בארה"ב

ואשינגטון. נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, מגביר את הלחץ על יאסר ערפאת. בדברים חריפים, אפילו בוטים, שנשא אתמול במסיבת עיתונאים, הבהיר בוש כי ערפאת חייב לנקוט בצעדים כדי להפסיק את האלימות. זאת, בצד קריאה לישראל לגלות ריסון מירבי בתגובתה הצבאית ולהקל על התושבים הפלשתינאים.

בוש, שייוועד בשבוע הבא בוואשינגטון עם הנשיא מובארק והמלך עבדאללה, אמר כי הוא מקווה ששני המנהיגים יסייעו לו לשכנע את ערפאת שהוא צריך לגנות את האלימות "בלשון שהפלשתינאים מבינים".

"המסר שאני משגר לפלשתינאים הוא לעצור את האלימות ואינני יכול להדגיש זאת בבירור רב יותר", אמר הנשיא, "אני מקווה שהיו"ר ערפאת ישמע את זה חזק וברור, והוא עומד לשמוע את זה שוב היום בטלפון".

בוש אמר כי הורה למזכיר המדינה קולין פאואל להתקשר לערפאת ולהעביר לו את המסר האמריקאי. פאואל אכן התקשר לרמאללה ומסר את הדברים לערפאת.

"זו לא הפעם הראשונה שהמסר הזה מועבר", המשיך בוש, "כדי שיהיה איזשהו דיון על שלום, חשוב ביותר שנעצור את האלימות במזרח התיכון". כאשר נשאל אם יזמין את ערפאת לבית הלבן, התחמק הנשיא מתשובה ישירה ואמר כי סדר היום שלו עמוס. יצוין כי בוש מעולם לא דיבר עם ערפאת, גם לא בטלפון.

במקביל, קרא בוש לישראל לגלות איפוק ולהסיר את הלחץ מעל האזרחים הפלשתינאים, כדי "שאלה המתגוררים בעזה ובגדה יוכלו לשוב לעבודתם בישראל".

בוש הבהיר כי בכל מקרה, לא ינסה לכפות הסדר על הצדדים. "אני מעורב בטלפון", אמר. "כמובן שקולנו הוא קול חשוב כדי להביא לרגיעה במזרח התיכון (...) אולם שלום בר קיימא באזור יבוא רק כאשר הצדדים יסכימו ישירות על תנאיו".

בעקבות ההודעה הרשמית, שכבר הזכירה את סגנון ההודעות שיצאו מהבית הלבן בתקופת קלינטון, הודגש כי בוש "מודאג עמוקות". "המעגל הטראגי של הסתה, פרובוקציה ואלימות נמשך הרבה יותר מדי זמן", הבהיר הבית הלבן.

קו דומה מודגש כבר יומיים רצופים במחלקת המדינה. הרשות הפלשתינית נדרשת לבצע שורת צעדים כנגד הטרור, ולחדש את השיחות הביטחוניות עם ישראל. במקביל, נתבעת ישראל להפעיל ריסון בתגובותיה ולהקל על התושבים הפלשתינאים. "אנו מכירים בצורך של ישראל בביטחון", נאמר בהודעה רשמית, "אך איננו סבורים שיש פתרון צבאי לסכסוך".

לאחר ההתקפה הישראלית בעזה ובגדה המערבית שלשום, היסס הבית הלבן במשך שעות באשר לתגובתו. הצמרת האמריקאית שקלה האם בוש צריך למסור הצהרה פומבית. בסופו של דבר הוחלט על הודעה "מאוזנת", שמתחה ביקורת על ישראל ועל הפלשתינאים גם יחד. "שני הצדדים", הודגש, "צריכים לקיים את התחייבויותיהם, להיאבק בטרור, ולחדש את הדיאלוג". הודעה זו ציינה מפנה בגישה האמריקאית, שעד אז נתפשה כמביעת תמיכה והבנה כמעט בלתי מותנות בישראל ובשרון.

אלוף בן מוסיף: פקידים אמריקאיים בכירים מתחו ביומיים האחרונים ביקורת חריפה על ערפאת בשיחות פרטיות עם מקביליהם הישראלים. בשיחות אמרו האמריקאים כי "התנהגותו של ערפאת אילצה אותנו להטיל וטו במועצת הביטחון נגד הפלשתינאים, ואילצה את ישראל להגיב על גל פעולות הטרור". לדברי מקורות מדיניים ישראליים, הממשל נמנע מלמתוח ביקורת על התקפת חיל האוויר שלשום, ולמרות שקרא לישראל לגלות איפוק בתגובותיה, שום דובר אמריקאי לא טען כי התקפת חיל האוויר היתה "לא מרוסנת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ