שוק מקלט

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

"לא השתתפנו בחגיגה, אין סיבה שנשתתף בלוויה" - כך התנחמו בשוק ההון הישראלי בשנה האחרונה, לאור מפולת מתמשכת בשוקי ההון האמריקאיים והתקווה כי המפולת הזו לא תגרור אחריה גם את השוק המקומי.

נתוני הרבעון הראשון של 2001 מלמדים כי התקווה נכזבה. בעוד שמדד נאסד"ק סיים את הרבעון בירידה של 25%, אחרי גאות ארוכה ומחירי שיא, הרי שהשוק הישראלי ירד בשיעורים דומים, למרות שהוא לא גאה והתחיל את הירידות ברמות מחירים שנחשבו לא גבוהות. מדד תל אביב 100 ומדד תל אביב 25 סיימו את הרבעון בירידה של 21.9% ו-22.6% בהתאמה, ומדד מניות הטכנולוגיה המקומי, התל-טק, סיים את הרבעון בירידה חדה של 30.9%.

על אף זאת, להשתתפות בלוויה יש גם צדדים חיוביים. למשל, יש מי שמקווים כי מהלוויה הזאת עוד תצמח החגיגה התל אביבית הבאה. התקווה הזו מסתמכת על ניתוח של מבנה שוק המימון במשק הישראלי. בשלוש השנים האחרונות השוק הזה הצטמצם מאוד, לאחר שנבנה מסלול עוקף דרך נאסד"ק. צורכי המימון של פירמות, שקודם לכן היו נענים באמצעות נטילת אשראי מבנקים מקומיים או גיוס הון בשוק ההון המקומי, מצאו להם פתרון בדמותם של גיוסי הון נוחים וזולים בוול סטריט.

המפולת בנאסד"ק החזירה את הפירמות הביתה. נאסד"ק אינה מהווה עוד מקור מימון נגיש וזול, והפירמות יצטרכו לפנות שוב לאפיקים המסורתיים: הבנקים והבורסה בתל אביב. הניהול האגרסיווי של הבנקים בישראל מעלה את החשד כי הבנקים יקחו לעצמם את הנתח העיקרי של הפעילות. הבנקים ממוקדים בצמיחת תיק האשראי שלהם, והם צפויים להיות הראשונים שיעמדו בתור כדי להציע לפירמות אשראי.

ועדיין, גידול מחודש של שוק המימון הישראלי פותח גם בפני שוק ההון המקומי הזדמנות של צמיחה. קטן ככל שיהיה הנתח שייוותר לשוק, לאחר העמדת האשראי על ידי הבנקים, הוא יהיה יותר גדול מכמעט אפס פעילות מימון שמייצר שוק ההון התל אביבי כיום.

הזדמנות נוספת לצמיחה נפתחת בפני השוק הישראלי דרך האפיק של הרישום הכפול. שמונה חברות ניצלו את האפשרות לרישום כפול מאז יושם החוק באוקטובר 2000, ומרביתן השתייכו לאחת משתי קטגוריות: חברות ישראליות באופיין ובפעילותן, שמלכתחילה לא היה להן מה לחפש בשוק הניו יורקי, וחברות היי-טק שנקלעו לקשיים, וחיפשו בשוק המקומי עוגן להיאחז בו.

העננה הכבדה המרחפת מעל מניות הטכנולוגיה בנאסד"ק יכולה בהחלט להגביר את זרם החברות מהקטגוריה השנייה. הרבה יותר חברות טכנולוגיה ישראליות נקלעו באחרונה לקשיים, בעקבות המפולת. הרבה יותר חברות כאלה למדו את נחת זרועו של השוק האמריקאי. הרבה יותר חברות יידעו כיום להעריך את התמחור המתון יותר, לשני הכיוונים, של שוק המניות התל אביבי.

למעשה, גם חברות שאינן בקשיים עשויות להעריך כי האלטרנטיווה התל אביבית קוסמת יותר. לא קל כיום לחברת טכנולוגיה ישראלית קטנה בניו יורק. סביר להניח, שגם אם יש לחברה הזאת מה להציע, הרי שבסערת השווקים הגלובליים יקשה עליה למשוך את תשומת לב המשקיעים והאנליסטים. בשוק הביתי האוהד של תל אביב, לעומת זאת, מסריה יועברו וייקלטו ביתר קלות.

כשהבורסה יזמה את חוק הרישום הכפול, היא לא כיוונה דווקא להפיכתה לשוק מקלט למניות טכנולוגיה חבוטות. עם זאת, בצוק העתים, גם המקלט הוא הזדמנות צמיחה מעניינת.

כתבות מומלצות

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ