מאת שחר אילן

ביקורות שנערכו בכחצי מהמוסדות המקבלים תמיכה מתקציב הישיבות בארץ גילו שיעור היעדרות של 16% מהתלמידים הרשומים בהן, דבר המעלה חשד לכאורה לדיווחים כוזבים על מספר התלמידים, לפחות בחלק מהישיבות.

הביקורות נערכו על ידי שני משרדי רואי חשבון בשנים 2000-1999, ב-912 מוסדות שבהם רשומים כ-93 אלף תלמידים. היקף ההיעדרות נאמד בכ-15 אלף תלמידים. נתונים אלה הוצגו בישיבה שכינס אתמול שר הדתות החדש, אשר אוחנה, בנושא הביקורות בישיבות.

הממונה על ייעוץ וחקיקה במשרד היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אמנון דה-הרטוך, תקף אתמול בישיבה בחריפות את היעדר כוח ההרתעה של משרד הדתות כלפי מוסדות המדווחים דיווחים כוזבים.

לדבריו, הדבר יוצר "מוטיווציה אדירה לרמות". דה-הרטוך אמר שעל המשרד להעביר מקרים של דיווחים כוזבים למשטרה, כדי ליצור הרתעה.

עם זאת טען דה הרטוך שהנתון של 16% תלמידים נעדרים עושה עוול לישיבות, מאחר שהוא מתקבל ממוצע ההיעדרויות בישיבות קטנות, בהן 10 תלמידים, עם ההיעדרויות בישיבות גדולות, שבהן אלפי תלמידים.

שר הדתות אמר בתגובה שאינו מאמין שיש היום ישיבות שמגישות דיווחים כוזבים. עם זאת התחייב להעמיק את הביקורות "כדי שהאמת תצא לאור". אוחנה טען, ש-15 אחוזי היעדרות הם שיעור היעדרות סביר בביקורת אקראית.

לפני כחודש חשף "הארץ" את העובדה שמספר תלמידי הישיבות החרדיות המקבלים מימון מתקציב הישיבות גדל בשנה וחצי האחרונות בכ-20%. מספר אברכי הכוללים (כולל הוא ישיבה לגברים נשואים, אברך הוא תלמיד ישיבה נשוי) גדל בין החודשים אוקטובר 99' לפברואר השנה מ-34,500 ל-40,500, גידול של 17.5%.

מספר תלמידי הישיבות הגדולות (בני 21-18) גדל בתקופה זו מ-29 אלף ליותר מ-35 אלף, גידול של 21%. בסך הכל גדל מספר תלמידי הישיבות (ובכללן מוסדות לנשים ומוסדות דתיים לאומיים) מ-188 אלף לשיא של 209 אלף, גידול של 11%.

לפני כשנה וחצי הפסיק משרד הדתות לערוך שורה של בדיקות בסיסיות, שנועדו לאתר תלמידים פיקטיוויים, כמו הצלבת רשימת תלמידי הישיבות עם רשימות הביטוח הלאומי כדי לגלות תלמידים עובדים.

כתבות מומלצות

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

גדי סוקניק

גדי סוקניק: "ח"כי הליכוד פחות אינטליגנטים מאלה של יש עתיד"

המכללה האקדמית הדסה בירושלים, ב-2020. לדברי פרופ' חנה הרצוג, "נשים הן הנפגעות העיקריות מהתקנונים"

במסלולים לחרדים במוסדות אקדמיים דורשים מנשים לבוש צנוע

"כמו במזון, הכליות מפקחות על מצב המים ומווסתות את ריכוזם של החומרים השונים בתוכם"

כמה זמן עובר מהרגע ששותים ועד שמשתינים?

"בלאק-פון". הכל מוכר ולא לטובה

יוצרי סרט האימה הזה משתמשים בצורה הכי עלובה של הבהלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ