הבורסה מקימה מערכת סליקה בינלאומית בשיתוף עם סיטיבנק

"ההסכם עם סיטיבנק יחסוך יותר מ-50% מעלויות ביצוע עסקות במניות שנסחרות בארה"ב", אומרת אסתר לבנון, המשנה למנכ"ל הבורסה

מאת יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יורם גביזון

דירקטוריון הבורסה אישר אתמול את תוכניתה של מסלקת הבורסה להקים מערכת מתקדמת לסליקה ממוחשבת של עסקות במניות הנסחרות בבורסות ארה"ב. המערכת, שתיקרא "רצף-חו"ל", זכר לימים שבהם תיכננה הבורסה לחבר את מערכת הרצף שפיתחה לאחת מהבורסות האלקטרוניות, תוקם על בסיס תשתיות המיחשוב הקיימות בבורסה ובמסלקה, ותשרת את חברי הבורסה בתל אביב, הרוכשים בעבור לקוחותיהם מניות בנאסד"ק ובבורסה של ניו יורק.

המערכת תופעל באמצעות התקשרות ממוחשבת בין מסלקת הבורסה לבין Citibank (סיטיבנק) הבנק הגדול בעולם, שישמש כ-Global Custodian. המסלקה תפתח חשבונות מיוחדים אצל סיטיבנק, ותשמור בהם את ניירות הערך שחברי הבורסה מחזיקים בארה"ב. ההתקשרות בין המסלקה לבין סיטיבנק תאפשר לחברי הבורסה בתל אביב לשמור את ניירות הערך, שרכשו בארה"ב, בנוחיות ובעלות נמוכה, כאילו הם מוחזקים במסלקת הבורסה בתל אביב.

אסתר לבנון, המשנה למנכ"ל הבורסה והאחראית על המיחשוב והתפעול, מעריכה כי ההתקשרות של המסלקה עם סטיבנק תוזיל ביותר מ-50% את עלות ביצוע העסקות בארה"ב למשקיעים הישראלים, בזכות היתרון לגודל של נפח הפעילות המצרפי של חברי הבורסה בהשוואה לכושר המיקוח של חבר בורסה בודד. להערכתה, המערכת תחל לפעול ברבעון הרביעי של 2001.

סיטיבנק יספק לחברי הבורסה, באמצעות מסלקת הבורסה, שירותים כמו העברת תשלומי דיווידנד, ריבית והטבות אחרות המגיעות למחזיקי המניות בישראל. סיטיבנק כגלובל קסטודיאן יעביר למשקיעים הישראלים את כל המידע על אסיפות כלליות, מועדיהן ושערי סגירה של המניות בארה"ב. המסלקה תעביר לחברי הבורסה דיווחים יומיים ממוחשבים על הנעשה בחשבונותיהם. בנוסף, תוקם מערכת מידע מקוונת, שתאפשר לחברי הבורסה להתעדכן במצב חשבונותיהם.

המערכת החדשה תשכלל ותוזיל באופן משמעותי את הטיפול בפעולות המשרד האחורי (back office) השונות, הנדרשות לאחר קשירת עסקות במסחר בחו"ל. הצורך בשכלול פעולות ה-back office בחו"ל גבר בשנים האחרונות, עם הגידול בפעילותם של משקיעים ישראלים בבורסות בארה"ב.

כיום מבצעים חברי הבורסה את פעילות המשרד האחורי באחת משתי דרכים: אחת מחברות הברוקרים הבינוניות ושניים מהבנקים הגדולים, לאומי ודיסקונט, משתמשים בשירותי גלובל קסטודיאן שמעניקים להם בנקים אחרים. לאומי משתמש בשירותי צ'ייס מנהטן.

על פי הערכות בשוק ההון עשוי בנק דיסקונט להצטרף למערכת הסליקה של הבורסה בשל יתרון המחיר ומשום שההתקשרות באמצעות מסלקת הבורסה תחסוך לבנק הקצאה כוח אדם יקר לפיתוח ותחזוקה של הממשק בין מערכות הבנק לבין מערכות הגלובל קסטודיאן.

יתר חברי הבורסה משתמשים בשירותים של כמה ברוקרים במקום בשירותיו של גלובל קסטודיאן. לבנון אומרת שתיאורטית, הצטרפות למערכת "רצף-חו"ל" לא תחסוך לאותם ברוקרים כסף, ואולם ייתכן שהם יגלו עניין בהצטרפות להסכם כדי להימנע מטיפול בלוגיסטיקה ובכוח אדם וכדי לקבל רמת שירות גבוהה יותר, לאור העובדה שהברוקרים אינם מספקים בהכרח שירות זהה בכל הקשור לחלוקת דיווידנדים וריבית.

בבורסה אומרים כי הקמת מערכת "רצף-חו"ל" היא צעד חשוב באסטרטגיה של הבורסה בתל אביב להשתלב בשווקים הבינלאומיים. במקביל, פועלת הבורסה כדי למשוך משקיעים בינלאומיים לשוק הישראלי ולהקל על פעילות בתי ההשקעות הזרים בתל אביב.

יוני שמש, סמנכ"ל בכיר וסגן מנהל מחלקת מיחשוב ותפעול בבורסה, אמר כי "הקמת מערכת הסליקה הבינלאומית היא צעד חשוב ביצירת קשר בין הבורסה לבין שוקי העולם. פתיחת ערוץ דו-סטרי למסחר וסליקה עם שוקי חו"ל, בעידן הגלובליזציה, היא חיונית לשגשוג הבורסה וצמיחתה".

במקביל לשיתוף הפעולה עם סיטיבנק ממשיכה הבורסה לפעול לקידום הברית בין המסלקה בתל אביב לבין המסלקה האמריקאית (Depository Trust and Clearing Corporation). הברית תאפשר להקל על פעילות המשקיעים הישראלים והזרים במניות הדואליות, הנסחרות בתל אביב ובארה"ב.

דרור שליט, סמנכ"ל בכיר ומנהל מחלקת המסחר והמסלקות בבורסה, אמר כי הברית תייעל ותוזיל את העברת המניות בין השווקים ותשכלל את המסחר במניות הדואליות. בנוסף, הברית תשפר את הדירוג הבינלאומי של המסלקה, ותגביר בכך את האטרקטיוויות של הבורסה בתל אביב בעיני קרנות השקעה אמריקאיות.

לבנון אמרה כי למרות הרמה הגבוהה של הסליקה בישראל, בוחנת מסלקת הבורסה את כל המשמעויות של מהירות הסליקה הנוכחית. לדבריה, כיום נסלקות העסקות ביום שלאחר ביצוע העסקה (1+t) וחברי הבורסה יכולים לדווח ללקוחותיהם כבר בערב בערבו של יום המסחר שבו ניתנה ההוראה על ביצוע העסקה (none+t). לבנון אמרה שמהירות סליקה זו מהווה בעיה עבור ברוקרים זרים, שסולקים עסקות ללקוחותיהם 3 ימים לאחר ביצוע העסקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ