מצרים מוכנה לתקן את הצעתה לחידוש התהליך המדיני

מאת אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אלוף בן

נשיא מצרים, חוסני מובארק, מבקש לשגר לישראל שליח בכיר, כדי לדווח על תוצאות ביקורו השבוע בוואשינגטון, ועל מנת לדון בדרכים לחידוש המו"מ הישראלי-פלשתיני. כך אמר אתמול (חמישי) מקור המקורב לתהליך המדיני. לדבריו, השליח יהיה ראש שירותי המודיעין, עומר סולימן, מחזיק "התיק הישראלי" בקרבתו של מובארק. מלשכת ראש הממשלה נמסר, שלא ידוע על ביקור מתוכנן כזה.

לדברי המקור, מובארק הצליח לשכנע את נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, לחזק את אופי המעורבות האמריקאית בין ישראל לפלשתינאים, ולשנותו מאי-התערבות למתן גיבוי פעיל ולתמיכה במהלכיה המדיניים של מצרים. מובארק סיכם עם בוש, כי ישראל והפלשתינאים צריכים לנקוט צעדים בו-זמניים להרגעת העימות בשטחים ולחידוש המו"מ.

המקור אמר עוד כי סולימן יביא לישראל נוסח מתוקן של היוזמה המצרית-ירדנית לחידוש התהליך המדיני, ויציג אותה רשמית בפני ראש הממשלה, אריאל שרון.

שר החוץ, שמעון פרס - שחזר אתמול ארצה מנסיעתו לאירופה - אמר כי לישראל נמסר נוסח מתוקן של ההצעה המצרית-ירדנית. לדבריו, ההצעה מעולם לא הוגשה רשמית לישראל, אלא רק באופן לא פורמלי, ובגלל התנגדות הממשלה, הוצאו ממנה שני מרכיבים: ההכרה בהבנות טאבה מימי ממשלת ברק כבסיס להמשך המשא ומתן, והתביעה שמצרים וירדן יהיו בין נותנות החסות למו"מ.

"בעת שמצרים וירדן הוציאו את השגרירים מישראל, בעיתוניהן מתפרסמים מאמרי הסתה ויחסי הסחר לא מפותחים, אין סיבה שיהיו נותנות חסות", אמר פרס, שתקף את עצם היוזמה הבין-ערבית להתערבות בתהליך המדיני. "בשביל מה צריך את זה? כל מה שערבי יכתוב אנחנו נגיד 'כן'?"

שר החוץ הציע לפלשתינאים לחדש את המו"מ על בסיס יישום ההסכמים החתומים בין ישראל לרשות הפלשתינית, ובתוכם גם ההתחייבות לנהל מדא ומתן על הסכם קבע, אחרי שתושג רגיעה בשטח. לדעת פרס יש לנהל משא ומתן בלי תנאים מוקדמים "ולראות לאן יגיע". פרס מסתייג מעמדת ראש הממשלה, שמוכן לדבר עם הפלשתינאים רק על הסכם ביניים לטווח ארוך, אחרי הפסקת האלימות.

פרס ייצא ביום שלישי הקרוב לביקור ראשון בטורקיה, שבו ייפגש עם הדרג המדיני הבכיר באנקרה. כן ייפגש פרס עם הנשיא לשעבר סולימן דמירל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ