ועדה של משרד האוצר ומשרד הבריאות המליצה על הקמת חברה ציבורית לביטוח אחריות מקצועית

מאת רן רזניק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת רן רזניק

סוכנות הביטוח מדנס, בניהולו של שוקי מדנס, שולטת בשוק הביטוח מפני תביעות רשלנות רפואית בישראל - שוק ההולך ומתרחב בעיקר בארה"ב ובבריטניה. מדנס מבטחת חלק ניכר מהרופאים וממוסדות הבריאות - בהם ארבע קופות החולים (כולל קופת חולים כללית, המעסיק הגדול של הרופאים), 31 בתי חולים ציבוריים, רבים ממוסדות הבריאות הפרטיים, וכן את הפרקטיקה הפרטית של הרופאים בבתי החולים הממשלתיים.

בנוסף למדנס, פועלת בתחום זה קרן הביטוח הממשלתית ענבל, המבטחת מפני תביעות אזרחיות נגד רופאים המועסקים על ידי המדינה, וכן האגודה הבריטית לביטוח רופאים MPS, שמבטחת את בתי החולים הדסה בירושלים וחלק מרופאי השיניים.

לפי נתוני רשם החברות, בעלי המניות במדנס הם חברת מדנס אחזקות, המחזיקה את רוב מניות החברה (794 מניות רגילות), ביחד עם יאיר רבינוביץ (56 מניות רגילות) וחברת הראל השקעות בביטוח (150 מניות רגילות). הדירקטורים הרשומים במדנס הם שוקי מדנס, יאיר המבורגר, מרדכי רוזן וירון ענבר.

החל מסוף שנות ה-70, עם הגידול בשיעור תביעות הרשלנות הרפואית בישראל, רכשו רבים ממוסדות הבריאות פוליסות ביטוח במדנס. זאת, באמצעות ארגון הרופאים הבריטי Medical Defence Union וחברת הביטוח ההולנדית AMEV. ב-92' הודיע ארגון הרופאים הבריטי על הפסקת פעילותו בישראל, בטענה כי דמי החבר שנגבו מהרופאים לא כיסו את עלות הפיצויים ששילם, וחברת הביטוח ההולנדית החליפה אותו באופן זמני. ואולם ב-94' דרש המפקח על הביטוח במשרד האוצר להשאיר את כספי הפרמיות בישראל. חברת הביטוח שלוח נבחרה להחליף את החברה ההולנדית עד מארס 2002, תוך גיבוי של חברת הביטוח ההולנדית וחברת ביטוח המשנה MUNICH RE.

בעקבות טענות נגד המונופול של מדנס בתחום זה, הוקמה ב-99' ועדה משותפת למשרדי האוצר והבריאות. חברי הוועדה - דוד ברודט, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, ותמר בן דוד, המנהלת לשעבר של קרן הביטוח הממשלתית ענבל - המליצו להקים בחקיקה חברה ציבורית לביטוח מפני אחריות מקצועית בתחומי הרפואה. החברה הציבורית היתה אמורה להחליף את כל חברות הביטוח בישראל ובחו"ל העוסקות בתחום זה, ובראשן מדנס.

הוועדה קבעה כי ברפורמה המוצעת גלומים כמה יתרונות, בהם חיסכון של כ-60-50 מיליון שקל לשנה למערכת הבריאות הציבורית. כמו כן המליצה הוועדה על הקמת מערכת לאומית להפקת לקחים מתאונות רפואיות, בדומה לארה"ב. הוועדה ציינה כי המצב כיום "מונע תמריץ לחיסכון או יעילות", משום שמימון הביטוח כולו "נשען על התקציב הציבורי". למרות זאת לא נקטו עד עתה משרדי הבריאות והאוצר צעדים מעשיים למימוש המלצות הוועדה.

בעבר נקשר שוקי מדנס, המנהל והבעלים של מדנס, בפרשה של האזנות סתר. בדצמבר 97' הודה מדנס בשידול החוקרים הפרטיים ישראל שחם ומרדכי פודים, להציב מתקן להאזנות סתר לעובדיו. מדנס, שהאזין לעובדיו לאחר שלקוחות גדולים עזבו את החברה, הודה באשמה במסגרת כתב אישום מתוקן שהוגש נגדו בבית משפט השלום בתל אביב.

ב-98' קבע בית המשפט שמדנס יעשה עבודות שירות, אך לא הרשיע אותו בדין כדי שלא יאבד את רישיון המבטח שלו.

כתבות מומלצות

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ