המסתורין התפוגג עם מות עופרה חזה מאיידס

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

דורון אשכנזי נחשף בפעם הראשונה בפני הציבור כשנשא לאשה את הזמרת עופרה חזה, ב-15 ביולי 97'. "נחשף" זו הגדרה גורפת: חזה, מי שהתגלתה בידי בצלאל אלוני בסדנת התיאטרון בשכונת התקווה בגיל 12 והפכה לזמרת בעלת קריירה בינלאומית - החלה עם נישואיה לאשכנזי בפרק חסוי, מוזר וטראגי בחייה.

אשכנזי התחתן עם זמרת שהיתה סמל אהוב למעריציה ועוד יותר מכך לפוליטיקאים ולאנשי תקשורת שהתפעלו מהקריירה המוצלחת שלה. חזה עשתה דרך ארוכה ומפרכת אל הקריירה הבינלאומית ומהלכיה המוסיקליים נוהלו ביד רמה בידי אלוני. להקות ומפיקים מחו"ל ביקשו לעבוד איתה והיא רכבה היטב ובתזמון מדויק על גל המוסיקה האתנית בעולם. עם נישואיה לאשכנזי, כמו הועברה חזה מחסותו הקפדנית של אלוני לחסותו המחמירה לא פחות של אשכנזי: את מקום הראיונות השקולים שלה לעיתונות, החליפה טבעת הדוקה של פרטיות וסודיות.

אשכנזי, בן 44 במותו, גרוש, היה איש עסקים שגדל בראשון לציון. אביו היה סוחר רהיטים ואמו תופרת. בנובמבר 90' הקים מפעל לייצור ושיווק חומרי בניין בשם "בסט בלוק" שסבל מהפסדים ופורק ב-98'. בינתיים הקים אשכנזי חברות נוספות לאספקת חומרי בנייה, אליהן צירף את הוריו ושני אחיו.

אשכנזי וחזה הכירו באמצעות חברה משותפת: הוא הוצג בפני חזה כאיש עסקים מצליח, ובגיל 39, מתוך רצון להקים בית, היא נישאה לו. בעקבות נישואיה עזבה חזה את העבודה עם אלוני, הפסיקה להופיע ולהקליט ועברה להתגורר עם אשכנזי בבית בשכונת "צמרות" בהרצליה.

שנות ההסתגרות היו אפופות מסתורין, שהתפוגג עם מות חזה מאיידס ב-23 בפברואר 2000. שבועות לפני מותה יצרה קשר עם אלוני וסיפרה לו על מחלתה.

ועדה לבדיקת נסיבות מותה של חזה, בראשות פרופ' צבי בנטואיץ, קבעה ב-17 בינואר 2000 כי כבר במאי 99', תשעה חודשים לפני מותה, ידעה חזה שהיא נשאית איידס. הוועדה קבעה עוד, כי אילו היתה חזה מתאשפזת מוקדם יותר בבית החולים, "ייתכן מאוד" שאפשר היה למנוע את ההידרדרות במצבה ואולי אף להציל את חייה.

בדו"ח הוועדה נכתב, כי חזה "סירבה בכל תוקף ודחתה על הסף על אפשרות" להתאשפז בבית חולים לאחר ההידרדרות במצבה, משום שפחדה "פחד עצום ששלט בה מעל לכל שיקול אחר... מגילוי עובדת היותה נשאית איידס". על בדיקות הדם שנלקחו ממנה נכתב השם "בת שבע אשכנזי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ