"כמו שילדים לומדים מלים"

וירטואל סלף הישראלית פיתחה מערכת המסייעת באיתור מידע ברשת, באמצעות הבנת ההקשרים בין מלים; טלקום איטליה כבר התקינה את המערכת בחטיבת המחקר שלה

מאת יובל דרור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת יובל דרור

מאז נהפכה רשת האינטרנט לאם כל הרשתות, מידע הוא כבר לא הבעיה. לכולם ברור שהמידע נמצא שם, במקום כלשהו בתוך המבוך הגדול; הבעיה כעת, היא כיצד למצוא רק את המידע הרלוונטי למחפש. חברת הסטארט-אפ הישראלית וירטואל סלף (Self Virtual) פיתחה מערכת המסוגלת להבין את הטקסט שהיא סוקרת, ובכך לסייע למחפש למצוא רק את המידע בו הוא מעוניין.

וירטואל סלף הוקמה בספטמבר 99' על ידי אורי ויינהבר, שמוליק רגב ונחום קורדה, בסיועה של חברת teamDCL. עוד לפני הקמתה הפורמלית של החברה פיתחו השלושה את המערכת הבסיסית, שיודעת לסקור יחידת מידע ולנתח ולהבין אותה בשיטה חדשנית: "עד היום נהוג היה להשתמש במודלים סטטיסטיים כדי לנתח טקסט. המודלים בחנו כמה פעמים המלה מופיעה בטקסט, ועל ידי כך ייחסו לה חשיבות. אנחנו חושבים שגם אם מלה מסוימת מופיעה 100 פעמים במסמך, אין זה אומר שהמסמך רלוונטי למחפש", הסביר רגב, האחראי על תחום המחקר והפיתוח בחברה.

במקום מודלים מסוג זה, מייצרת הטכנולוגיה של וירטואל סלף, המכונה Understanding Technology Virtual) VUT), מפות סמנטיות (לשוניות) של כל מסמך, באמצעות הבנת ההקשרים בין המלים השונות. "מפה סמנטית היא אוסף של מלים ומונחים על ההקשרים שביניהם", הסביר ויינהבר, המשמש מנכ"ל החברה.

לדבריו, המערכת אינה יודעת מה משמעותה של כל מלה, אך היא לומדת את המסמכים באופן המזכיר את הדרך בה ילד לומד מלים. "ילדים קטנים אינם יכולים להסביר לך את כל המלים המורכבות ש'המבוגרים' אומרים, אבל מההקשר הם מצליחים לפענח מה בדיוק נאמר; המערכת שלנו פועלת באופן דומה", אמר.

ויינהבר מדגיש כי עוצמת המערכת נעוצה בכך שהיא מסוגלת לטפל במידע שאינו מובנה, אלא בזה הנמצא בטבלאות, מסמכי Word, עמודי HTML ועוד - וכל זאת בזמן אמת. "מכיוון שלא מדובר בשיטות סטטיסטיות, אנחנו לא זקוקים למדגם; הכל מבוצע בזמן אמת, מה שמחייב את האלגוריתם שלנו לדעת 'לטחון' הרבה מאוד מידע בזמן מאוד קצר", אמר רגב.

המערכת שפיתחה וירטואל סלף מותקנת על גבי מנוע חיפוש, שכן היא אינה מבצעת חיפוש, אלא ניתוח של המידע שנאסף על ידי מנוע החיפוש. כמו כן מסוגלת המערכת ללמוד את התחומים המעניינים את המשתמש, וליצור עבורו אינדקס הנגזר מהמסמכים שהיא מנתחת. "המידע נמצא במרחק שני קליקים ממך; תגיד מה אתה מחפש, תבחר את הקטגוריה המתאימה מתוך האינדקס שאנו מכינים בשבילך, ומיד יוצג בפניך המידע הרלוונטי", הסביר רגב.

בשלב זה תומכת הטכנולוגיה בשפות אנגלית ואיטלקית, ובשלב מאוחר יותר תתמוך בכל השפות המערב אירופיות. כמה חברות פנו באחרונה לווירטואל סלף וביקשו שהמערכת תתמוך גם בשפה העברית, וכעת שוקלת החברה אם להתחיל בפיתוח מסוג זה.

לטענת מייסדי החברה, קיימים כמה שימושים למערכת: "ארגונים מייצרים המון מידע, אך אינם יעילים בהצגת המידע בפני עובדיהם, כשאלה זקוקים לו. אנחנו מספקים פתרון, שמחישובים שלנו חוסך לארגון המונה 1,000 עובדים כ-4 מיליון דולר בשנה; ארגון יכול גם להציע מידע ללקוחות שפועלים מחוצה לו.

"כמו כן המערכת שלנו יכולה לשמש חברות סלולר המעוניינות לספק למשתמשים שירותי ערך מוסף", הסביר ויינהבר. לדבריו, התשלום תמורת המערכת הוא חד פעמי, ותלוי במספר המודולים המותקנים בארגון ובמספר המשתמשים.

לפני שבועות מספר השקיעה טלקום איטליה בווירטואל סלף כ-2 מיליון דולר לפי שווי חברה של 14 מיליון דולר, ואף התקינה את המערכת בחטיבת המחקר והפיתוח שלה. ויינהבר מתקשה להעריך מתי תגיע החברה לאיזון: "בעוד שישה חודשים נהיה הרבה יותר חכמים, ולדעתי נוכיח לכולם שלא רק שהטכנולוגיה שלנו עובדת, אלא שגם המודל העסקי שלנו מוכיח את עצמו".

וירטואל סלף

* שם: וירטואל סלף (VirtualSelf)

* תחום פעילות: ניתוח ואיתור מידע ברשת

* תאריך הקמה: ספטמבר 99'

* מייסדים: אורי ויינהבר, שמוליק רגב, נחום קורדה

* מספר עובדים: 24

* בעלות: teamDCL, טלקום איטליה, מייסדים ועובדים

www.vself.com

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ