האקדח כבר לא מכוון לרקה

מאת עודד חרמוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת עודד חרמוני

"הם פשוט התקשרו אלי יום אחד ושאלו אותי אם אני מוכן לבוא לראיון. לא ידעתי שהם מגייסים קרן הון ישראלית וכלל לא הכרתי את חיים אסגר, הנציג שלהם בישראל עד אז". כך מתאר שמואל לוי כיצד נהפך לשותף בכיר באחת הקרנות המוצלחות בעולם - קרן סקויה מעמק הסיליקון החתומה על 500 אקזיטים, בהם אפל, סיסקו ויאהו. המינוי הזה הוא כמעט כמו זכייה בלוטו, שכן לוי יהיה שותף לרווחיה של אחת הקרנות הרווחיות בעולם.

ביולי 2000 עזב לוי את תפקידו בחברת ציוד התקשורת האמריקאית לוסנט, שבה שימש נשיא חטיבת תקשורת הנתונים. החופשה אליה החליט לצאת נקטעה כשקיבל שיחת הטלפון מנציגי קרן סקויה, שפנו אליו, בין היתר, בהמלצתו של זוהר זיסאפל, מייסד קבוצת רד.

כיום רושמת לוסנט התרסקויות יומיות בנאסד"ק וזוכה לכותרות על פשיטת רגל צפויה. "כשעזבתי את לוסנט לאחר שנתיים, ב-1 ביולי 2000, לא צפיתי טובות לחברה, אף שמדובר בחברה מרשימה, שהיקפי המכירות הרבעוניות שלה זהים להיקפי המכירות השנתיים של כל תעשיית ההיי-טק הישראלית. ואולם מועד העזיבה שלי לא היה רק שאלה של תזמון ומזל. הייתי בתפקיד מספיק בכיר כדי להרגיש שדברים אינם עובדים טוב בחברה, אף שבאותה העת לא יכולתי להעלות על דעתי כותרות מהסוג הצופה פשיטת רגל לחברה". עם זאת, לוי אינו מאמין שלוסנט תגיע למצב של פשיטת רגל.

לאחר שנים רבות שבהן ראה לוי את המשקיעים דרך עדשת היזם - כחבר בצוות ההקמה וכמנכ"ל לננט, שנמכרה מאוחר יותר ללוסנט - הוא רואה כיום את התעשייה מנקודת המבט של המשקיע. "מאחר שאני חדש בתעשייה הזו, איני מרגיש עדיין בנוח לעשות לה חשבון נפש", הוא אומר. עם זאת הוא מותח ביקורת על הקרנות: "בישראל רואים בהנפקה הציבורית את סוף דרכו של המשקיע. הוא צריך להוביל את החברה להנפקה, ואז, דווקא כשמתחיל החלק החשוב והמכריע, התפישה הרווחת היא שהמשקיע צריך לעזוב. בסקויה ובקרנות דומות, דוגמת קליינר פרקינס, התהליך שונה וההנפקה הציבורית הראשונה היא רק תחנה בדרך. שותפים בסקויה עדיין יושבים בדירקטוריונים של חברות שבהן השקיעו בתחילת הדרך, כמו סיסקו".

לוי, כמו אנשי קרנות נוספים, מרגיש שהתהליך העובר כיום על הענף מבורך. "היה פה לחץ מטורף. אנשים לא בדקו עסקות לפני שהשקיעו, כי נתנו להם אולטימטום של 24 שעות לפני הפנייה למשקיעים אחרים שעמדו בתור. הסתיימה תופעת האקדח לרקה בתעשייה. כיום הכל נעשה בצורה שקולה ואחראית יותר. פעם השקיעו בחברות שהיה להן פתרון נהדר, ורק אז התחילו לחפש את הבעיה. כיום מחפשים חברות המספקות פתרונות לבעיות מוגדרות. התעשייה כולה חוזרת למושגים הבסיסיים של דרישות השוק כפרמטר מוביל בהחלטה על השקעה".

הקרן החדשה של סקויה, שלוי מנהל עם שותף ישראלי נוסף, חיים סדגר, מנהלת הון בהיקף של 150 מיליון דולר, המיועד ברובו להשקעות בחברות בשלב הסיד. עד כה רק קרנות ישראליות השקיעו בחברות מקומיות בשלב הסיד. קרנות זרות, בהן סקויה המשקיעה בארה"ב בחברות המצויות בשלבים המוקדמים, נאלצו להיכנס להשקעה בשלבים מאוחרים יותר. לנוכח המצב הקשה בשווקים, הקרנות הישראליות שינו את האסטרטגיה שלהן ומעדיפות לשמור את הכסף אצלן. הקרנות הזרות מחליפות אותן כיום, באופן חלקי, ונכנסות להשקעות בשלבי הסיד.

"איני רואה תחרות עם הקרנות הישראליות, אלא יותר שיתוף פעולה", אומר לוי. "אין לנו כוונה לאיים על הקרנות המקומיות, ועם כל הכבוד, סקויה עדיין אינה משתלטת על שוק השקעות הסיד", הוא אומר. "עם זאת ניתן לומר שהיוצרות התחלפו, ושבעתיד אנחנו נציע לקרנות הישראליות להשקיע בחברות שזיהינו בשלבים המוקדמים".

לוי מדגיש כי בסקויה מאמינים שתקופה זו היא המוצלחת ביותר להשקעות, וכי בכוונת הקרן להמשיך בפעילותה העסקית כרגיל, ואולי אף בתנופה רבה יותר. "למרות זאת, יש גם יותר מחיקות. אצלנו מאמינים שחבל לבזבז זמן על חברה לא מצליחה, ושמוטב למחוק אותה במהירות. הקרנות הישראליות, לעומת זאת, מבזבזות זמן רב מדי על חברות נחשלות. זה טבעי שנמשכים לעזור לחלשים, ושמקדישים זמן לחברות מתמוטטות, אך תהליך זה שגוי".

לוי אינו פוסל אפשרות שבעתיד יחצה את הקווים שוב. "ייתכן שבעוד ארבע שנים אחצה שוב את הקווים ואחזור לצד של היזמים והחברות. כרגע מדובר בסיטואציה נכונה מבחינתי".

סקויה קפיטל (Sequoia Capital )

שנת הקמה: 74', עמק הסיליקון, קליפורניה, על ידי דונלד ולנטיין.

מספר שותפים: 14, בהם מייקל מוריץ, פייר לה מונד, חיים סדגר ושמואל לוי

תחומי פעילות: מתמקדת בהשקעות בחברות סטארט-אפ בשלבים הראשונים (בעיקר סיד) בעמק הסיליקון וישראל.

מספר קרנות: 11, אף אחת מהן לא מנהלת יותר מ-700 מיליון דולר. הקרן האחרונה הוקמה בישראל בהיקף של 150 מיליון דולר.

משקיעים בולטים: סיסקו, HP, נטוורק אפליינס, אוניברסיטת קולומביה, סטנפורד ופרינסטון.

מספר אקזיטים: 500, בהם: 3com, סיסקו, אלקטרוניק ארטס (PMC-Sierra ,(EA, אורקל, טריון ו-Yahoo.

מספר השקעות בישראל: 14, מחציתן באמצעות הקרן שהקימה עם חברת סיסקו. ההיקף הכולל של ההשקעות הגיע ל-20 מיליון דולר. בין החברות: מודוס נובו, וריסיטי, איירלסלייד וטריון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ