זרקור

יאן פיטרסזון סווילינק, ארטה, ראשון 20:00

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

מפגש עם אחד מגדולי המלחינים של סוף הרנסאנס והבארוק המוקדם, ההולנדי יאן פיטרסזון סווילינק, ויצירותיו "קנציונה סאקראה" - שירות קדושות, מ-1619. סווילינק, אביו פטר ובנו דירק היו לאורך כמעט מאה שלמה נגני העוגב של "אאודה קרק", "הכנסייה העתיקה" ברובע יורדן באמסטרדם. הוא אכן התפרסם כגדול נגני העוגב של זמנו, אבל לא פחות מכך כמורה דגול שמשך תלמידים מכל אירופה ובהם קודמיו החשובים של באך; וכן כדמות מפתח בהפצת הסגנון של הווירג'ינליסטים האנגלים באמצעות תלמידיו בגרמניה, ובראשם סמואל שיידט. בניגוד לבני דורו אנשי ארצות השפלה, הוא לא יצא מעולם מחוץ לגבולות אמסטרדם ולא חיפש את עתידו בחצרות השליטים באיטליה. את המוסיקה של היבשת הוא הכיר דרך תלמידיו וידידיו המלחינים.

"השירות הקדושות" של סווילינק הן חלק מ-250 יצירות קוליות שהלחין, בהן מדריגלים שהושפעו מבני דורו הווירטואוזים של סוף הרנסאנס באיטליה. בעיקר ידועה יצירת הענק שלו, שהיתה למפעל חייו: הלחנת כל מחזור ספר תהלים. להלחנתה הוא השתמש בכל הז'אנרים שהיו נהוגים אז, הומופוניים ופוליפוניים; ובאופן יוצא דופן בחר בתרגום הצרפתי של ספר תהלים, מה שהעיד על אופיה החופשי של היצירה, שלא יועדה לפולחן דתי אלא לשירה אמנותית - אפילו של חובבים.

"השירות הקדושות" מהוות את תמונת הראי לפרקי תהלים. אלה 37 מוטטים בלטינית, שהטקסט שלהם לקוח מהליטורגיקה הקתולית. כולם כתובים לחמישה קולות וכולם מאותה שנה, וסגנונם המודרני מוכיח את שליטתו של סווילינק במוסיקה של זמנו. 12 מוטטים מהמחזור המופתי הזה תשיר מקהלת קלייר קולג' מקיימברידג', בניצוח טימותי בראון, בהקלטה מ-42) 1999 דקות).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ