עודאי חוסיין שב לזירה הציבורית, ובאנגלית

מאת ג'ון ברנז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת ג'ון ברנז

ניו יורק טיימס

בגדאד. "מה לא בסדר אתכם? כולכם מתייאשים בקלות", אמרה המגישה הצעירה של תוכנית אחר הצהריים ב"קול עיראק אף-אם", תחנת הרדיו הפופלרית המשדרת באנגלית. גם בשעה השנייה של המשדר איש מהמתקשרים לא הצליח לפתור את החידון. "זה כל כך קל!", אמרה, מתוסכלת. "כל מה שאני מבקשת הוא שתגידו איזה שיר של מטאליקה זכה בגראמי ב-1989!". גם השאלות "מהם ארבעת הסגנונות שבהם שר בוב דילן" ו"מיהו הסנדק של הרוק הכבד" נותרו לא פתורות.

"תעשי טובה", ביקש מאזין שנכשל בפתרון החידה על הרוק הכבד. הוא היה להוט לזכות בפרס - מנוי למשך חצי שנה במכון כושר (מאזינות זוכות במסע שופינג בבוטיק אופנתי בבגדאד). אבל השדרנית היתה אכזרית. "נראה לי שאתה ממש לוזר", אמרה. "לא נעים לי להגיד את זה, אבל זה מה שאתה!".

מתברר שגם בארצם של נבוכדנאצר, החליפים המוסלמים וסדאם חוסיין יכול להיות רדיו מגניב. המדינה אמנם היתה מנותקת מהעולם בעשור האחרון: סנקציות בינלאומיות, שיבוש שידורי תחנות הרדיו הזרות וההגבלות החמורות שהטיל סדאם על היציאה מהמדינה לא הקלו על העיראקים להתעדכן באופנות האחרונות בלונדון, לוס אנג'לס וניו יורק. אבל כשאתה נוסע במונית ברחובות בגדאד והנהג פותח את "אף-אם", כפי שהתחנה מוכרת בעיר, כל זה נראה שונה.

עיראק, עדיין נשלטת בידי סדאם חוסיין, מפיקה מזה עשור את התעמולה האנטי-אמריקאית החריפה ביותר בעולם. בתקשורת, גם ב"אף-אם", הנשיא ג'ורג' בוש נקרא "הפושע הקטן" (אביו, שעמד בראש הברית הצבאית שסילקה את עיראק מכוויית ב-1991, הוא "הפושע הגדול"). והסנקציות הבינלאומיות, הגם שהן נאכפות בידי מועצת הביטחון של האו"ם, נתפשות כאמצעי האמריקאי "להשמדת האומה כולה".

מדוע איפוא מתירה הממשלה לתחנת רדיו למשוך מיליוני מאזינים באמצעות משדרים שעוסקים ומטיפים לתרבות אמריקאית? יתר על כן, מדוע מתירה הממשלה לתחנה לשדר באנגלית? ומדוע מועברים שידוריה באמצעות רשות השידור הנמצאת בשליטת המדינה ובפיקוחה, מאותם אולפנים שהופצצו במלחמת המפרץ ומאובטחים בידי חיילים חמושים?

תשובה חלקית לשאלות אלה מוצאת מענה בדמותו של בעל התחנה, עודאי חוסיין, הבכור מבין שני בניו של שליט עיראק, אדם בעל מוניטין מפוקפקים במיוחד. קבוצות אופוזיציה גולות והדו"חות השנתיים לענייני זכויות אדם של מחלקת המדינה האמריקאית מתריעים זה שנים שעודאי, בן 36, הוא אדם אלים ובלתי צפוי. לפי אחד הדו"חות, הוא כלא את שחקני הנבחרת הלאומית בכדורגל לאחר שהפסידו במשחק חשוב וציווה עליהם להשתתף במשחק ראווה עם כדור בטון. בעיראק, שבה חברה רדופת פחדים ושקרים, קשה לדעת אם סיפורים כאלה הם אמיתיים או בדויים.

כך או אחרת, כעת שוב העצים עודאי חוסיין את מעמדו, ואף קנה לעצמו, לדברי תומכיו, אוהדים רבים בקרב צעירי עיראק, לאחר שהקים את תחנת הרדיו "אף-אם" ואת ערוץ הטלוויזיה "Youth TV".

בקרב אזרחי עיראק מתקיים דיון שקט - שקט מאוד - על התפקיד שעשויות לשחק Youth TV ותחנת "אף-אם" בקביעת יורשו של סדאם חוסיין. על סדאם, 63, פשטו שמועות עקשניות בחודשים האחרונים, לפיהן הוא חולה בסרטן הלימפות ומצבו קשה. השמועות הוכחשו על ידי גורמים רשמיים.

בניסיון התנקשות ב-1996, שבביצועו הואשמו סוכנים איראניים, נורה רימון על מכונית הספורט של עודאי חוסיין ברחוב בבגדאד. עודאי נפצע קשות ובילה חודשים בבית החולים בעקבות התקרית. כעת, הוא חוזר למרכז הזירה הציבורית.

ארגוני אופוזיציה עיראקיים שבסיסיהם בלונדון ובניו יורק העלו השערות, לפיהן תפקידו כשדרן מהווה חלק ממאבק ירושה שמתחולל מאחורי הקלעים בין עודאי לבין אחיו, קוסאי, בן 34 ודמות פוליטית בולטת בזכות עצמו. קוסאי חוסיין עומד בראש יחידת העילית של הצבא, "משמר הנשיא", ולדברי גורמים אחדים הוא אחראי לסוכנויות הביטחון והביון החזקות ביותר בעיראק. לפי אחת השמועות שנפוצו לאחרונה, סדאם חוסיין כבר מינה מועצה משפחתית, שבראשה עמד קוסאי, לנהל את המדינה במקרה שימות.

95% אחוזי האזנה

ג'וואד אל-עלי, המנהל את שתי התחנות מאז 1993, אומר שבשעות השיא מושכת "אף-אם" 95% מקהל המאזינים ברחבי עיראק. לדבריו, תחנת הטלוויזיה, גם היא משודרת באמצעות משדרי רשות השידור, מושכת כ-75% מקהל הצופים באמצעות שני הערוצים שברשותה. אם הנתונים נכונים, הרי שהם מרמזים שהקהל העיראקי - ובעיקר שני שלישים מקרב 23 מיליון העיראקים שגילם 30 ומטה - מתנכר לשידורי התעמולה המשודרים בערוץ היחיד הנמצא בשליטת המדינה. בעבור כל מי שצפה בשידורי הערוץ הממשלתי, גילוי זה אינו מפתיע במיוחד. במשדרי הערב מופיעים קריינים קפואי הבעה, הקוראים דברי גנאי חריפים כלפי ארה"ב. אלה משולבים בקטעים ארוכים שבהם נראה סדאם נפגש עם בכירי ממשל, זוכה לקבלות פנים נלהבות מידי עיראקים פשוטים ועוד.

ל-Youth TV יש ערוץ ספורט וערוץ כללי, שכוח המשיכה העיקרי שלו הוא הסרטים ההוליוודיים המשודרים בו באופן פיראטי, שהפכו ללהיט בבגדאד. הסרטים שמשדר הערוץ כוללים להיטים חדשים יחסית - בדגש מיוחד על סרטי פעולה בכיכובם של סילווסטר סטאלון, ארנולד שוורצנגר וז'אן קלוד ואן-דאם. עלי מודה שרבים מהסרטים הוקלטו מערוצי לוויין זרים ושודרו בערוץ העיראקי ללא רשות או תשלום כלשהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ