שביעות רצון בישראל ובארה"ב ממפגש התיאום הביטחוני

דניאל סובלמן
מאת אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל סובלמן
מאת אלוף בן

פקידים ישראלים ואמריקאים הביעו שביעות רצון מתוצאות מפגש התיאום הביטחוני שהתקיים ביום רביעי בין ישראל לרשות הפלשתינית. לדברי מקור מדיני בירושלים, הפגישה היתה עניינית, והצדדים ימשיכו בסדרה של פגישות.

נציגי ישראל הבטיחו לפלשתינאים כי אם ייפסק ירי המרגמות, ובשטח ישרור שקט, ישראל תלך לקראתם בשורת הקלות ובראשן פתיחת נמל התעופה הסגור בדהניה, הגדלת מספר אישורי הכניסה לעובדים פלשתינאים, ומעבר נוח יותר בישראל לבעלי תעודות אח"מ.

לדברי המקור המדיני, "הפלשתינאים מבינים שהירי מנוגד להסכמים ופוגע בהם. השאלה היא אם הם רק מדברים או שגם יפעלו להפסקת הירי. אין ספק שהם מסוגלים לכך". לדבריו אם יושג שקט, ושיתוף הפעולה הביטחוני ייכנס לדפוסי עבודה, ישראל תבצע את ההקלות, תהיה שיבה הדרגתית לנורמליזציה, ויחל גם דיאלוג מדיני.

ראש מנגנון המודיעין הכללי הפלשתיני, אמין אל-הינדי, אמר אתמול בראיון לקול פלשתין כי חל שינוי לטובה בעמדותיה של ישראל. אל-הינדי התראיין בעקבות מפגש התיאום. "אם לדבר בכנות, הרי שהיה שינוי מסוים. הם אמרו שהם ינקטו צעדים בהדרגתיות ובאופן חד צדדי. אלה כוללים הגברת העבודה במעברים, הגדלת מספר העובדים, פתיחת דרכים היכן שהדבר אפשרי וניסיון להסיר את הסגר המוטל על הערים הפלשתיניות בגדה המערבית", אמר.

אל-הינדי ציין, כי בתמורה לצעדים אלו לא דרשה ישראל דבר. "לא היה שום הסכם בעניין מה שצריך צד זה או אחר לבצע. הצד הישראלי יפעל חד-צדדית". עוד אמר כי במפגש, שהתקיים בחסות אמריקאית בביתו של שגריר ארה"ב בהרצליה, נדונה בהרחבה תקרית הירי על שיירת הבכירים הפלשתינאים בשבוע שעבר. לדבריו, "הם (הישראלים) הצטערו מאוד על התקרית, אך לא הודו באחריות ולא התנצלו". כן מחה הצד הפלשתיני בפגישה על חיסולו של איש הזרוע הצבאית של הג'יהאד, איאד חרדאן, והרס הבתים בחאן יונס.

במפגש הביטחוני השתתפו מהצד הישראלי ראש השב"כ אבי דיכטר והאלופים יצחק איתן, דורון אלמוג וגיורא איילנד. מהצד הפלשתיני השתתפו ג'יבריל רג'וב, אמין אל-הינדי והגנרל עבד אל-ראזק אל-מג'יידה. מוחמד דחלאן החרים את הפגישה במחאה על הירי לעברו בעת ששב מהפגישה הביטחונית הקודמת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ