אליעזר פישמן: בכוונתי להפוך לבעל עניין באי.די.בי אחזקות

מאת הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת הדר חורש

אליעזר פישמן אמר אתמול כי בכוונתו לרכוש מניות נוספות של אי.די.בי אחזקות. פישמן מסר כי אין בכוונתו להשתלט על הקבוצה, וכי עדיין לא החליט כמה מניות ירכוש וכיצד. פישמן אמר: "אני מחזיק היום כ-4% ממניות אי.די.בי ובכוונתי להפוך לבעל עניין בחברה. כלומר, להחזיק יותר מ-5%. כמות המניות שארכוש תלויה במחיר ובהיצע בשוק". בידיעה שפורסמה ב"מעריב" נכתב כי פישמן מתכוון לרכוש כ-10% נוספים ממניות אי.די.בי אחזקות.

על פי הערכות בשוק ההון, פישמן נערך לאפשרות של מאבק שליטה בקבוצת אי.די.בי, מכיוון שעל פי ידיעות שונות אודי רקנאטי עשוי להציע את חלקו בחברה למכירה. פישמן סירב להתייחס לאפשרות זו ואמר: "אני מעריך שהמחיר נמוך, אז אני קונה".

נראה כי פישמן לא ינסה להפוך לבעל שליטה או שותף לשליטה באי.די.בי, נוכח ההתנגדות הצפויה מצד הממונה על ההגבלים העסקיים. פישמן שותף ובעל שליטה בחברות תקשורת, בהן חברת הכבלים ערוצי זהב וחברת קווי זהב, בעוד שקבוצת אי.די.בי שולטת בחברת הכבלים תבל ובחברת התקשורת ברק.

קבוצת אי.די.בי שולטת גם בשלוש מחברות הנדל"ן הגדולות בישראל - אזורים, נכסי אזורים ונכסים ובניין. פישמן שולט בחברה הכלכלית לירושלים ובמבני תעשייה. הוא גם מבעלי השליטה ברשת השיווק קו-אופ צפון, ואי.די.בי שולטת ברשת השופרסל.

ההחזקות המשותפות של אי.די.בי ופישמן בחברות הכבלים אינן מהוות מכשול לרכישת מניות אי.די.בי על ידי פישמן, מאחר שחברות הכבלים צפויות להתמזג ופישמן יהיה מבעלי השליטה בחברה הממוזגת. ניגודי האינטרסים בתחום התקשורת קשורים דווקא לשליטת פישמן בחברת השיחות הבינלאומיות קווי זהב - בעוד אי.די.בי, באמצעות כלל תעשיות, שולטת בחברת השיחות הבינלאומיות ברק. שתי החברות מתכוונות להתחרות ביניהן ובחברות אחרות גם בשוק התקשורת הפנים-ארצית.

השתלטות פישמן על אי.די.בי עלולה לגרום לטענות בדבר ריכוזיות יתר בשוקי התקשורת,המסחר והנדל"ן; לפיכך, המהלך עלול לעורר התנגדות מצד הממונה על ההגבלים וגורמי פיקוח נוספים. הכרזה על פישמן כבעל עניין באי.די.בי לא תגרום להתערבות הממונה בעסקה. הממונה עשוי להתערב רק כשפישמן יגיע למעמד המאפשר לו למנות חברים במועצת המנהלים של אי.די.בי, או להשפיע באופן אחר על ניהול החברה.

לפישמן חבילת מניות אי.די.בי שרכש מגופים מוסדיים ב-99-'98'. באפריל 98' נרכשה חבילה של 3.5% מחברת דיסקונט השקעות, במחיר של 82.5 שקל למניה - 20% מתחת למחיר הסגירה של המניה אתמול. לאחר מכן, פישמן רכש חבילות מניות במחירים דומים. להערכתו, מחיר הרכישה הממוצע היה כ-82 שקל.

על פי שמועות בשוק ההון, פישמן מתכוון לפנות בקרוב לגופים המוסדיים הגדולים המחזיקים במניות אי.די.בי. על גופים אלה נמנים קופות הגמל וקרנות הנאמנות של בנק הפועלים - המחזיקות ב-6.2%, קופות הגמל וקרנות הנאמנות של בנק לאומי - המחזיקות ב-6.9%, וכן המשקיע ביל דוידסון - המחזיק 4.8%. דוידסון השקיע באי.די.בי על בסיס ידידות אישית עם רפאל רקנאטי המנוח, אביו של אודי, ונראה כי הוא ימכור את מניותיו במחיר מתאים.

מארק קוסטמן מוסיף: מניית אי.די.בי אחזקות עלתה אתמול ב-5.3% על רקע הידיעות על תוכניות פישמן - ומחיר המניה הגיע לכ-99.2 שקל. גם שלשום רשמה מניית אי.די.בי אחזקות פעילות חריגה במחזור של 7.4 מיליון שקל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ