רשות החשמל לא תכיר מראש בהוצאות חברת החשמל על רכישה מיצרנים פרטיים

מאת עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת עמירם כהן

הרשות לשירותים ציבוריים חשמל (רשות החשמל) החליטה אתמול שלא להכיר מראש בעלויות חברת החשמל לרכישת חשמל מיצרנים פרטיים. ההחלטה תקפה רק לייצור חשמל במתקני ייצור גדולים (יותר מ-10 מגה-וואט).

בהחלטתה, דחתה רשות החשמל את עמדת משרד התשתיות, לפיה על רשות החשמל לתת ביטוי מלא להוצאות חברת החשמל לרכישת החשמל, כפי שייקבעו במכרזים לייצור חשמל פרטי שיפרסם משרד התשתיות. סכומים אלה אמורים להיות משוקללים בתעריף המאושר על ידי רשות החשמל.

מהרשות הובהר אתמול כי "ההכרה בעלויות רכישת החשמל מהיצרנים הפרטיים תיעשה רק לאחר שהרשות תבצע בקרת עלויות של מערך ייצור החשמל בכללו".

יו"ר רשות החשמל, פרופ' חיים אילתה, אמר אתמול כי הרשות תחטא לתפקידה אם תאשר לחברת החשמל, מראש, כל הוצאה הנובעת מרכישת חשמל מיצרנים פרטיים רק על סמך מכרזי משרד התשתיות. הוא אמר כי "לא ניתן צ'ק לחברת החשמל לקבל כל מחיר שייקבע במכרזי משרד התשתיות לייצור חשמל פרטי".

המחלוקת מעכבת את הקמת תחנת הכוח

אילתה הוסיף כי אינו מפקפק בכוונת משרד התשתיות ליישם את מדיניות הממשלה לקידום ייצור חשמל פרטי, "אך יש לזכור כי מטרת שילובם של היצרנים הפרטיים במערך ייצור החשמל היא, בין היתר, להוזיל עלויות למשק".

גורם ברשות אמר כי הרשות לא תיתן יד ל"עסקות", כהגדרתו, בין משרד התשתיות ליצרנים הפרטיים וחברת החשמל. הגורם רמז כי קיים חשש שהאינטרס של משרד התשתיות לקדם את ייצור החשמל הפרטי יניע אותו לקבוע מחיר גבוה לחשמל במכרזים ולחייב את הרשות להכיר לחברת החשמל, מראש, בעלויות הנובעות מרכישת חשמל זה.

בכיר במשרד התשתיות אמר בתגובה כי החלטת הרשות עלולה לפגוע בקידום ייצור החשמל הפרטי והיא מסכנת את יכולת משק החשמל לשאת בגידול הצפוי בביקושים לחשמל.

המחלוקת על מחיר החשמל הפרטי שתרכוש חברת החשמל מהזוכה במכרז רמת חובב, חברה בבעלות האחים עופר, מעכבת את התחלת העבודות להקמת תחנת הכוח.

האחים עופר אומרים כי המחיר שנקבע במכרז נמוך מדי ואינו רלוונטי לעלויות הקמת תחנת הכוח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ