סונאר המוות של הצי

שידורי סונאר לאיתור צוללות עלולים לפגוע באוכלוסיית הלווייתנים

מאת רייצ'ל, ייסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת רייצ'ל, ייסמן

באחד הבקרים באביב שעבר גילה קנת בלקומב מחוץ לביתו שבאי אבאקו, באיי בהאמה, לווייתן זיפיוס חלול חרטום מוטל חסר אונים במים הרדודים מאוד שבקרבת החוף. אורכו היה כמעט חמישה מטרים ומשקלו כשתי טונות. בעזרת כמה מתנדבים ניסה בלקומב, מומחה ליונקים ימיים וראש המרכז לחקר לווייתנים ב"פראיידי הרבור" שבמדינת ואשינגטון, לדחוף את בעל החיים בחזרה לים. אחרי הניסיון החמישי הפסיק הלווייתן, שחוש הכיוון שלו שובש, לפנות לעבר החוף ושחה לים הפתוח. אך זו היתה רק ההתחלה.

ב-15 במארס באותה שנה, בתוך כ-15 שעות, הגיעו לחופים הצפוניים של האיים כ-16 לווייתנים ודולפין אחד. מרביתם נדחפו בחזרה לים על ידי הצוות של בלקומב, אך הדולפין ושישה מהלווייתנים מתו. זו היתה אחת ההחפות (עלייה לחוף או היפלטות לחוף) הגדולות ביותר המתועדות של חלולי החרטום.

חמישה ימים לאחר מכן נשלחו ביולוגים אמריקאים לבצע בלווייתנים נתיחות שלאחר המוות. החוקרים מצאו דימומים סביב המוח ועצמות האוזן. לפני כחודש אמר דובר מטעם צוות משימה של "שירות הדגה בימים" ושל הצי, כי סביר מאוד שהגורם להחפה היה שידורי סונאר מספינות צי, שביצעו תרגולות איתור צוללות בקרבת מקום.

כעת חוששים ביולוגים וארגוני הגנת סביבה שהחפות המוניות כאלה ייעשו נפוצות יותר אם הצי יקבל אישור לתוכניתו לגילוי צוללות. על פי התוכנית - מערכת חישה נגררת לאיתור צוללות, או "סרטאס" - ארבע ספינות מצוידות בסונאר יסרקו 80% מהאוקיינוסים בעולם.

הצי, שחייב לקבל אישור משירות הדגה בימים בטרם יוכל להמשיך בתוכניתו, דוחה את הטענות כי ההתרחשויות בבהאמה עלולות להיות תוצאה של "סרטאס", משום שהסונאר שנעשה בו שימוש אז פעל בתדר בינוני, ואילו תוכנית סרטאס אמורה להשתמש בתדר נמוך. אולם בשתי השיטות משודרים גלי קול המוחזרים מעצמים ומעבירים מידע אל המאזין. במערכת המוצעת יוכלו השידורים להיות בעוצמה של עד 230 דציבל - כרעשו של טיל ממריא. הצי מציע שימוש במשקיפים ובמכשירי מעקב כדי להבטיח שאין כל יונקים ימיים בטווח של קילומטר. מעבר לטווח זה ייחלש הצליל לכדי 180 דציבל לכל היותר. אך ברמה זו, סבורים כמה מדענים, נגרם נזק פסיכולוגי.

צליל זה יצטרף לקולות אחרים הגורמים את מפגעי הרעש הרבים באוקיינוסים. ביניהם: רעש מנועים בכלי שיט, רובי אוויר המשמשים בחיפושי נפט וגז, ושידורי סונאר לצרכים מגוונים. הלווייתנים רגישים יותר מהרבה יונקים אחרים להפרעות צליל, משום שהם מסתמכים על צלילים לצורך פעילויות בסיסיות, כגון הזנה, תקשורת, ניווט וטיפול בצאצאים.

לתוכנית סרטאס של הצי מתנגדת גם "המועצה להגנת משאבים טבעיים". הארגון תבע מהצי לספק ממצאים המלמדים כיצד ישפיע הפרויקט שלו על הסביבה. הצי החל במחקר על השפעת סונאר בתדרים נמוכים על לווייתנים גדולים, המתקשרים בתדרים אלה. שירות הדגה בימים מביא בחשבון נתונים אלה בבחינת בקשת האישור של הצי.

כ-300 ק"מ מסן דייגו, היכן שלווייתנים כחולים ולווייתנים מצויים מוצאים את מזונם, ביצע הצי ניסויים בסונאר בקיץ ובראשית הסתיו של 1997 ומצא שהלווייתנים לא הגיבו על רמות רעש של 150 דציבלים. אך בלקומב ציין שהצי הציע להשתמש ברמות גבוהות יותר ליד הלווייתנים וכי לא נחקרו מספר מספיק של מינים.

הצי וקובעי התקנות משירות הדגה בימים, הבוחנים את תנאי אישור התוכנית, אומרים ששתי מערכות הסונאר, של תדרים נמוכים ובינוניים, שונות בתכלית ואין זה הוגן לקשור בין השתיים. אולם בלקומב סבור שמה שגרם לדימומים אצל לווייתני הבהאמה לא היה השפעת הצליל על שמיעתם - אלא השפעתו על אפקט התהודה בחללי האוויר שבגופם. בלקומב גם אמר שהנזק הגלוי באביב שעבר היה רק חלק מהתמונה. אף אחד מ-50 לווייתני הזיפיוס חלול החרטום שפקד את איי בהאמה לאורך כל השנה לא נראה מאז ההחפות. הוא מניח שכולם מתו.

כתבות מומלצות

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ