האף-בי-איי התעלם מאזהרה על חפרפרת בארגון

מאת ניצן הורוביץ, ארה"ב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת ניצן הורוביץ, ארה"ב

שנתיים לפני שנחשפה פרשת הריגול של רוברט האנסן בצמרת האף-בי-איי, קיבלו ראשי הארגון מידע עקיף על כך אך העדיפו להתעלם מהאזהרות בעניין. העיתון ניו יורק טיימס מגלה כי חוקר בכיר בסוכנות הביטחון, תומאס קימל, הגיע אז למסקנה כי מוסקווה מפעילה חפרפרת בוואשינגטון, אולם בכירים אחרים בארגון שיכנעו את ראש האף-בי-איי כי מסקנות החוקר שגויות.

היום הבהיר קימל כי לא היה בידו מידע מדויק על האנסן וכי לא ידע בוודאות שיש חפרפרת רוסית באף-בי-איי, אך טען כי מסקנותיו אז הצביעו על כך שהדבר אפשרי בהחלט. עמיתיו דחו זאת ואמרו כי יש למקד את מאמצי החקירה בשורות הסי-איי-איי.

האנסן עצמו נעצר לפני חודשיים בשעת מעשה, כשהעביר למפעיליו הרוסיים חומר מסווג. האנסן עבד באף-בי-איי במשך 25 שנה, והיה מומחה לריגול נגדי. את הקשר עם הק-ג-ב החל כבר בשנות ה-80', תמורת סכומי כסף גדולים. הוא העביר למוסקווה מידע רב שהביא לחשיפת סוכנים כפולים. כמה מהם הוצאו להורג.

בניו-יורק טיימס נכתב כי פיסות מידע שהתקבלו מסוכנים רוסיים שונים הצביעו על קיומן של לפחות שתי חפרפרות נוספות בקהילת הביון האמריקאית: אחת באף-בי-איי ושנייה בסי-איי-איי. משום כך הוקמו צוותים ללכידת חפרפרות, שפעילותם הביאה למעצרים נוספים.

אולם המקורות הרוסיים מסרו כי המידע שדלף מהאף-בי-איי לא יכול היה להגיע מהסוכנים שנעצרו. לדבריהם, המקור חייב היה להיות בכיר יותר. לכן אמר החוקר תומאס קימל, מומחה לפשע מאורגן, למנהל האף-בי-איי לואיס פרי במארס 1999 כי על סמך כל העובדות, יש מרגל נוסף בארגון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ