פאואל: יש "ניצנים של שינוי" בעקבות פגישות התיאום הביטחוני

מאת ניצן הורוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת ניצן הורוביץ

כתב "הארץ" בארה"ב

ואשינגטון. ארה"ב מצביעה על התקדמות לקראת צמצום האלימות בעקבות המפגש הביטחוני האחרון שנערך בחסות אמריקאית. מזכיר המדינה קולין פאואל אמר אתמול בראיון לטלוויזיה כי יש כעת "ניצנים של שינוי", הנובעים מכך שתושבי האזור מתחילים להבין שלא ניתן להמשיך יותר במה שמתרחש בשבועות האחרונים.

פאואל הבהיר כי מטרת השיחות היא להשיג תחילה הפחתה ברמת האלימות, במטרה לחדש את "תחושת הנורמליות", ואז להשיב את המו"מ לשלום למסלולו. "אני משוכנע לחלוטין כי אם לא תתחיל להיות הפחתה באלימות, לא נצליח להתקדם בשאר הסלים", אמר מזכיר המדינה.

פאואל גילה כי ארה"ב פועלת גם "ברמה נוספת" על שיחות התיאום הביטחוני כדי לחדש מגעים אחרים בין ישראל והפלשתינאים, אך לא מסר על כך פרטים כלשהם. ההערכה כי פאואל רמז בכך למאמצים הדיפלומטיים של ארה"ב, בשיתוף גורמים נוספים, לגבש בסיס לחידוש התהליך ולמו"מ מחודש לשלום.

דבריו הם העדות הבולטת ביותר עד כה לשינוי במדיניות האמריקאית של אי-התערבות אותה אימצו קברניטי הממשל החדש בוואשינגטון. פאואל ביטל מכל וכל את הטענה כי ממשל בוש מתעניין פחות בסכסוך הישראלי-פלשתיני בהשוואה לממשלים קודמים.

"לא מדובר כאן בהיעדר מעורבות או עיסוק מצד ארה"ב", אמר פאואל. "זו פשוט דרך שונה מעט, המושכת פחות תשומת לב, אבל אנחנו מעורבים. איננו יכולים אלא להיות מעורבים. זה אתגר מרכזי לעולם, אתגר מרכזי לארה"ב, והוא לוקח הרבה מזמני". פאואל הבהיר כי הנשיא בוש מעורב לחלוטין בהתפתחויות במזרח התיכון, וכי שניהם מדברים עם מנהיגי האזור באופן קבוע ותכוף למדי.

שלשום בירכה מחלקת המדינה את מצרים וירדן על יוזמת השלום שלהן, שעיקרה הפסקת אש והקפאת ההתנחלויות. המצרים והירדנים הוגדרו בהודעה כמי שמקדמים את השלום ללא ליאות. אולם ארה"ב לא אימצה את ההצעות לגופן, ואמרה כי הדבר מסור להחלטת הצדדים.

מחלקת המדינה גם חזרה על האזהרה לאזרחים אמריקאים שלא לבקר באזור - בישראל או בשטחים הפלשתיניים - עקב האלימות הקשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ