ארה"ב הבטיחה לחרירי לפעול למען שלום על-פי החלטות האו"ם

מאת ניצן הורוביץ, ואשינגטון.
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת ניצן הורוביץ, ואשינגטון.

ראש ממשלת לבנון, רפיק חרירי, קרא לנשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, להגביר את מעורבות ארה"ב במזרח התיכון, כדי לאפשר חזרה לתהליך השלום. בכך הצטרף חרירי לשני המנהיגים הערביים האחרים שביקרו בוואשינגטון מאז חילופי הממשל לפגישה עם נשיא ארה"ב.

קודם לפגישתו עם בוש נפגש חרירי עם מזכיר המדינה קולין פאואל, וזה הבטיח לו כי נציגים אמריקאים פועלים במרץ מאחורי הקלעים לצמצום האלימות הישראלית-פלשתינית, לקראת מו"מ על "שלום הוגן" המבוסס על החלטות האו"ם.

עד כה נמנעו פקידי הממשל החדש מאיזכור תכוף של החלטות האו"ם בהקשר של הסכסוך הישראלי-ערבי, על אף שבאופן רשמי ארה"ב מקבלת אותן כבסיס למו"מ. זו היתה הפעם השניה בימים האחרונים שפאואל רמז על פעילות דיפלומטית אמריקאית אינטנסיווית במספר ערוצים.

"דנו בצורך החיוני להמשיך בתהליך השלום ובהתחייבות של הנשיא בוש לעבוד למען השלום באזור", הכריז חרירי. "הדבר חשוב לכל עמי האזור". גם פאואל אישר כי בוש הבטיח לחרירי, שארה"ב מחויבת לפעול למען השלום ולתמוך בלבנונים במאמציהם לכך.

הן בכירי הממשל והן חרירי לא הזכירו באופן פומבי את עמדת ארה"ב, כי צבא לבנון צריך להתפרס בדרום לאורך הגבול עם ישראל, ולהביא לסיום ההתקפות של חיזבאללה באזור חוות שבעא. משנשאל חרירי מדוע חיזבאללה עדיין פועלת בדרום לבנון, הוא השיב כי הכיבוש הישראלי של חוות שבעא עדיין נמשך.

ארה"ב מצדדת בעמדת ישראל, שאושרה בידי האו"ם, כי החוות הן שטח שנכבש מסוריה במלחמת ששת הימים. "בכל מקרה זה לא שטח ישראלי", השיב חרירי. "אנחנו יכולים להתווכח על כך ללא הפסק, אבל הדבר החשוב ביותר הוא להגיע לפתרון. ומה הפתרון כאן? רק לעבוד יחד, יד ביד, עם האנשים שמאמינים בשלום". פאואל הסכים עמו. "בסופו של דבר, הפתרון באזור הוא שלום: שלום הוגן לכל, המבוסס על החלטות האו"ם הרלוונטיות, אך לא נשוב למסלול הזה בטרם נצמצם את האלימות".

בתום הפגישה בבית הלבן, הזהירו בוש וחרירי מפני הסלמה באלימות. השניים דנו גם במצבה הכלכלי של לבנון, ובוש הביע תמיכה במאמצי הרפורמה של חרירי. מהבית הלבן נמסר, כי הנשיא מאמין שחוסנה הכלכלי של לבנון יואיל ליציבות ולשלום במזרח התיכון, וכי שני המנהיגים "יישארו בקשר הדוק לצורך זה".

כתבות מומלצות

שרת התחבורה מרב מיכאלי

הטקסט הזה עשוי לדכדך את מי שהצביע למפלגת העבודה

ערן זהבי. יכול לכתוב מחדש תסריט ידוע

שש שנים אחרי שעזב, זהבי לא יכול היה לבחור תזמון טוב יותר לחזרתו

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושופטת העליון איימי קוני בארט בבית הלבן, ב-2020. עם הופעת בארט הרסן של השמרנים בעליון הותר

בארה"ב החל עידן חדש של אקטיביזם שיפוטי ימני, שלא ייעצר בהפלות

שלט נגד הפלות ליד הכניסה לבית הרופאים רחוב ריינס פרישמן תל אביב 
השלט-של עמותת אפרת

בשם חופש הביטוי מסרבת עיריית תל אביב  להסיר פרסום נגד הפלות בכניסה למרפאה העורכת אותן 
הפגנה
הפגנות
הפלות
נגד
הריון
שלטים
תא
בית רופאים

בישראל השליטה על הריונה של אישה מעולם לא היתה בידיה

איור של בחורה אומרת לבחור: "אסור ללכת לישון כועסים"

ישבנו באוטו, דיברנו על הריב ואז הוא הוציא שקית. זו היתה מחווה מדויקת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ