ג'וזף הלר היה מתאהב

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

ג'וזף הלר, מחבר הספר מלכוד 22, היה יכול לצרף לספרו בשקט את התרגיל האחרון שביצע הקבינט הכלכלי-חברתי. זה קרה לפני כמה ימים, כאשר הקבינט החליט שעקב המחסור הכבד במים, יועלה מחירם לחקלאים - שהם הסיבה העיקרית למחסור. הודעת הקבינט אומרת שהעלאת מחירי המים לחקלאות מתבססת על דו"ח מיוחד שפירסם מבקר המדינה בנושא, שם נקבע כי "מחיר המכירה הנמוך של המים לשימוש חקלאי הוא במידה רבה הגורם למשבר החמור במשק המים". זאת, מכיוון שכאשר מחיר המים השפירים מסובסד באופן כה עמוק, נעשה במים שימוש בזבזני ולא יעיל, כמו למשל גידול תפוזים בשרון.

ההחלטה אומרת שתעריף המים לחקלאות יועלה מהמחיר המסובסד הנוכחי - 97 אגורות לקוב - למחיר העלות, שהוא 1.43 שקל. אבל (וכאן המלכוד), ההחלטה מוסיפה שמחיר המים השפירים יועלה רק לגבי אותם חקלאים שבאזורם יש מי קולחין זמינים. אבל בבדיקה שערכנו, מתברר שיש חקלאים שמשתמשים בכל מי הקולחין הקיימים (שהם זולים יותר, 68 אגורות לקוב). הם לא משתמשים במים שפירים ולכן אין כל משמעות להעלאת מחירם. ומה קורה באזורים בהם אין מי קולחין? שם אומרת החלטת הממשלה כי מחיר המים השפירים לא יועלה כלל. כלומר, אף חקלאי לא יישלם אף אגורה נוספת. ג'וזף הלר היה מתאהב מיד בממשלת ישראל.

מיד לאחר שחיככו ידיים בהנאה על התחכום, ניגשו שרי הממשלה לעבודה האמיתית - העלאת מחיר המים למגזר העירוני. שם הם פעלו בזריזות ובאכזריות כי שם לא עמד מולם שום לובי, אלא רק 97% מאזרחי המדינה, חבורה גדולה של פראיירים שמשלמת כל מה שמטילים עליה בלי להשמיע אפילו קול מחאה חלוש אחד.

ולמרות שכולם יודעים שהביקוש העירוני למים הוא קשיח - ולכן צריכת המים לא תרד כלל - ומשמעות ההעלאה היא רק הטלת מס נוסף על העירוניים, החליט הקבינט להעלות את מחיר המים למשקי הבית באופן חד ביותר. לדוגמה, תעריף השקיית גינות הועלה מ-2.69 שקלים לקוב ל-4.5 שקלים, עלייה של 67%. מחיר המים בדרגה הגבוהה הועלה מ-5.73 שקלים ל-7 שקלים לקוב, עלייה של 22%. כך שבסיכומו של יום גדל עוד יותר הפער המרגיז בין מחיר המים לצריכה ביתית לבין מחירו לשימושים חקלאיים.

החמור בהחלטה הוא שבאותה ישיבה הטיל ראש הממשלה את כל כובד משקלו נגד הצעת האוצר להעלות את מחיר המים לחקלאות, למרות שכולם יודעים שזה אבסורד וחוסר אחריות לסבסד מוצר הנמצא במחסור, כמו מים. וכאן מתעוררת שאלה קשה: האם אין כאן ניגוד אינטרסים? הרי משפחת שרון, המחזיקה בחוות השקמים, נהנית ממים חקלאיים מסובסדים וזולים. האם במשטר תקין יותר לא היה ראוי ששרון יפסול את עצמו מלהשתתף בדיון?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ