המיליונר טיטו ישהה שבוע בתחנת החלל

מאת ליאור קודנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת ליאור קודנר

התייר הראשון לחלל, המיליונר המריקאי דניס טיטו, המריא אתמול מבסייס השיגור של רוסיה בקזחסטאן לתחנת החלל הבינלאומית.

לאחר חודשים של מגעים ועימותים בין סוכנות החלל הרוסית לבין סוכנות החלל האמריקאית (נאס"א), הסכימה ארה"ב לאפשר לטיטו לטוס לחלל, והשיגור בוצע אתמול. על-פי הערכות, ישלם טיטו 20 מיליון דולר עבור הטיסה. טיטו ישוב לכדור הארץ ב-6 במאי.

טיטו - תושב דרום קליפורניה, החל להתעניין בתחום החלל בילדותו, ואת תחילת הקריירה שלו החל כמהנדס אווירונאוטיקה בחברה הקשורה לנאס"א. טיטו התאכזב מהתפקיד והשתלב בעולם העסקים. הוא פתח קרן עצמאית להשקעות הון. החברה שבבעלותו, "וילשיר ושותפיו", נחשבת היום לאחת מקרנות ההשקעות הגדולות והחזקות בארה"ב, שמטפלת בקניית ומכירת מניות בסכום כולל של כ-500 מיליארד דולר. הונו של טיטו נעמד בכ-200 מיליון.

בעשור האחרון ניהל טיטו משא ומתן ארוך עם סוכנות החלל הרוסית במטרה להגיע לחלל. לפני כחודשיים נחתם ההסכם.

על פי ההסכם הזה אמור היה טיטו לשהות בחלל שבעה ימים ואף לבקר בתחנת החלל הרוסית מיר. לאחר שהרוסים החליטו להשמיד את מיר טיטו סיכם עם שלטונות מוסקווה כי הוא ישוגר לתחנת החלל הבינלאומית.

אבל לאחר הסיכום העקרוני התחילה נאס"א לפעול לסיכול התוכנית. "אפריל הוא חודש מתוח מאוד בעבור תחנת החלל שנמצאת בתהליכי בנייה, שלצורך השלמת דרושים עוד מספר חודשים", אמר בכיר בנאס"א. "נוכחותו של אדם לא מקצועי, שאינו מכיר את האמצעים הטכנולוגיים המסובכים בתחנה, שאינו מסוגל לתפעל בעיות בתחנה אם וכאשר יתעוררו, לא כל שכן נוכחות של אדם שיש צורך לפקח כל הזמן, תסבך מאוד את החיים בתחנה", נאמר בהודעה שפרסמה הסוכנות. לעמדת ארה"ב הצטרפו גם קנדה, יפאן וכמה ממדינות אירופה השותפות בתפעול התחנה.

הרוסים סירבו לוותר, ובתגובה אף פתחו ארבעה קוסמונאטים שהתאמנו יחד עם טיטו בשביתת מחאה. טיטו הודיע כי הוא מרגיש מוכן ב-100 אחוז לקראת הטיסה, והתגאה בכך שהיום הוא מסוגל להרכיב חליפת חלל בתוך 25 שניות בלבד. מוסקווה טענה, שוואשינגטון מתנגדת לשיגור רק בגלל שמדובר באזרח אמריקאי שחתם על חוזה כה ייחודי עם רוסיה, ורק לאחר מגעים בינלאומיים ארוכים ואיומים הדדיים התאפשרה טיסתו של התייר הראשון לחלל. טיטו הסכים לממן כל נזק שיגרום לציוד בתחנת החלל. מנהל סוכנות החלל הרוסית, יורי קופטב הביע אתמול סיפוק מהסיכום. טיטו לא זנח את החוש העיסקי גם לקראת ההמראה. "אני רוצה להראות לעולם שזה אפשרי. יותר ויותר צריכים לקחת ממני דוגמה ולטוס לחלל, ואז גם המחיר לטיסה כזאת יירד".

העיתון "יו.אס.איי. טודיי". דיווח כי במאי הסרט "טיטאניק", ג'יימס קאמרון, נושא ונותן עם סוכנות החלל הרוסית כדי להגיע לתחנת החלל הבינלאומית. בכיר רוסי אמר בעילום שם כי קאמרון יחתום על הסכם לנסיעה כזו תוך שבועיים-שלושה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ