מאת דנית ניצן

ניתוח להסרת קרום שצומח על מרכז הראייה שברשתית העין הוא עניין שכיח למדי, אף על פי שהניתוח אינו פשוט במיוחד. אחת המכשלות בניתוח זה היא זיהוי שולי הקרום - השוליים שאפשר להרימם מעלה ובעזרתם למשוך את הקרום מעל הרשתית. "כמו שצריך למצוא את הקצה של סרט ההדבקה לפני שאפשר למשוך אותו, כך צריך למצוא את קצה הקרום מעל הרשתית", אומר ד"ר דב וינברגר, מנהל מחלקת עיניים בבית החולים בילינסון. "מציאת גבולות הקרום וקצותיו הכרחית ולעתים מסובכת - כי עוביו הוא מיקרונים ספורים וצבעו שקוף - אבל יש להיות בטוחים שמה שיוסר יהיה רק הקרום, והרשתית לא תיפגע".

קרום צומח על פני הרשתית כתוצאה ממגוון של מחלות עיניים או בעקבות פציעה. הקרום גורם ירידה בראייה, דליפת דם מכלי-דם בעיניים ועיוות התמונה הנראית. לעתים הראייה נפגעת עד כדי כך שהעין בעצם לא מתפקדת.

כדי להסיר את הקרום, המנתח מקלף את השוליים שלו, בעזרת לשונית סיליקון קטנה המכוסה באבק יהלומים, ומושך אותו מעל הרשתית. "אם פוגעים בטעות ברשתית יכול להיווצר קרע ומתרחשת היפרדות רשתית", אומר ד"ר וינברגר. כדי לצמצם את האפשרות לטעות, משתמשים בבילינסון בטכניקה חדשה של צביעת קרום הרשתית. "אנחנו משתמשים בחומר בשם אינדו-ציאנין-גרין, שבדרך כלל משמש להדמיה של כלי דם בעין. את החומר הפלורסצנטי מזריקים בדרך כלל לווריד כדי למצוא פתולוגיות בכלי דם בעין", מסביר וינברגר.

לאחר שהתברר שהצבע הזה צובע רק את הקרום עצמו ולא את הרשתית, משום שהוא מתחבר לחלבונים שנמצאים בקרום ואינם קיימים ברשתית, החלו ניסויים בצביעת הקרום, כדי לסייע באיתור גבולותיו. "בעקבות הצביעה, כשמסתכלים לתוך העין רואים את גבולות הקרום הצבוע בירוק", אומר ד"ר וינברגר. "דבר זה מקל מאוד על הניתוח, ואז, כשתופסים 'קצה' של הקרום אפשר פשוט לקלף אותו מעל לפני הרשתית במלקחיים עדינים".

בעקבות מחקרים שנכתבו בשנה האחרונה על השימוש בחומר, נעשו בבית החולים בילינסון ניסויים על ידי הרקתו לחלל הזגוגית, באזור שמאחורי עדשת העין. הטכניקה נוסתה במעט מרכזים בעולם, ורק לאחרונה פורסמו בספרות העולמית תוצאות של סדרה קטנה של מקרים שבהם יושמה טכניקה זו. בבילינסון בוצע ניתוח בעזרת צביעת רשתית כעשר פעמים, ותוצאות הניתוחים הוצגו באחרונה בכינוס של האגודה לחקר העין והראייה שהתקיים בנוה אילן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ