מי קובע את הקצב

עבודה של חוקר צעיר מציגה בסיס לדרך חדשנית בטיפול בהפרעות בקצב הלב

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

הפרעות בקצב הלב מטופלות כיום בדרכים שונות, בעיקר בתרופות. הבעיה היא שהתרופות משנות את קצב הלב לא רק באזור שיש לשנותו אלא בלב כולו, מה שעלול להוביל להפרעות קצב קשות עוד יותר. בכינוס השנתי של האיגוד הקרדיולוגי הישראלי ניתן פרס החוקר הצעיר ע"ש קלרמן לעבודת מחקר המציגה בסיס לדרך חדשנית לטיפול בבעיה זו.

העבודה - שעשה יאיר פלד במעבדתו של ד"ר ליאור גפשטיין (מעבדה לחקר הלב במחלקה לפיסיולוגיה וביופיסיקה והמחלקה הקרדיולוגית בבי"ח רמב"ם והפקולטה לרפואה בטכניון) - מציגה אפשרות של החדרת תאים אל הלב, שהמתח שלהם שונה משלו. לפי גישה זו, תאים בלא כל מתח יעברו שינוי בתהליכי הנדסה גנטית, כך שיוכנסו להם תעלות יוניות ובהן יוכלו לעבור יונים היוצרים מתח, וכך ייקבע מתח התאים. תאים אלה יושתלו לאזור הפגוע בלב, ייצרו קשר עם תאי הלב הקיימים וישנו את המתח הכללי של הלב ולכן גם את קצבו. כך יהיה אפשר לשנות את קצב הלב באזור הפגוע בלבד ולא לשנות את מצבו הכללי של הלב.

יאיר פלד הראה כי הוספת תאים בעלי תעלות יוניות ייחודיות לתרבית של תאי לב מובילה לקשר בין שני סוגי הרקמות ולשינוי התכונות החשמליות של תרבית תאי הלב. זו הוכחה ראשונית שגישה זו היא אכן ברת ביצוע, והיא מעידה על אפשרות של טיפול עתידי מדויק ויעיל בהרבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ