צ'ייני על משבר האנרגיה: הכלכלה לפני איכות הסביבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סגן נשיא ארה"ב, ריצ'רד צ'ייני, אמר ביום שני כי אסטרטגיית האנרגיה של ממשל בוש תתמקד בהגדלת אספקת דלק ונפט גולמי במקום בהגבלת הביקוש. צ'ייני הוסיף כי נפט, פחם וגז הטבעי ישארו מקורות האנרגיה המרכזיים של ארה"ב "במשך שנים רבות". צ'ייני אמר את הדברים בפגישה שנתית של עיתונאי סוכנות הידיעות אי-פי בטורונטו.

צ'ייני עומד בראש ועדה מיוחדת של הבית הלבן, האמורה לנסח מדיניות אנרגיה חדשה. בנאומו המקיף ביותר בנושא, אמר סגן נשיא ארה"ב שהפתרון לבעיית הוא תמיכה ממשלתית במציאת מקורות פנימיים חדשים של נפט וגז, הנמצאים גם באזורים מוגנים. צ'ייני גם דיבר על הקמת תחנות כוח חדשות - מה שידרוש, לדבריו, הקמת תחנת חשמל חדשה כל שבוע במשך 20 שנה. ארה"ב, לדבריו, חייבת לבנות בתי זיקוק, תחנות כוח וצינורות שינוע, למצוא דרכים לצמצום השפעת הדלק. צ'ייני אף ציין כי יש לפתוח את שמורת חיות הבר בקוטב הצפוני לקידוחי נפט.

"הישענות ארה"ב על אנרגיה - דלק ונפט גולמי בפרט - הפכה דחופה בצורה שלא היתה כמוה מאז שנות ה-70'. ללא אסטרטגיית אנרגיה ברורה ועקבית, עלולים כל תושבי אמריקה לחוות את מה שחווים היום תושבי קליפורניה", אמר צ'ייני.

תגובה לפעילי איכות הסביבה

דבריו של צ'ייני נראים כתגובה נזעמת לדמוקרטים ופעילי איכות הסביבה, הטוענים כי ממשל בוש מנצל את המחסור באנרגיה בקליפורניה לשם שינוי מדיניות האנרגיה. המבקרים האשימו את הממשל בנטישת אמנת קיוטו למלחמה בהתחממות כדור הארץ ובדחיית הפיקוח על פליטת גזי חממה מתחנות כוח - בעיקר דו-תחמוצת הפחמן. ביקורת נמתחה על הממשל גם עקב דחיית יישום תקנים נוקשים יותר בכל הנוגע לרעלים במי שתייה.

צ''יני אמר כי פעילי איכות הסביבה "הלכו רחוק מדי", וכי צעדים דרסטיים להגדלת אספקת האנרגיה מוצדקים, כיוון שעקומות הביקוש וההיצע משקפות מצב קשה.

צ'ייני ניהל את חברת הליבורטון לשירותי נפט לפני שנבחר לסגן הנשיא. באמצע החודש אמורה ועדת האנרגיה של הבית הלבן להוציא דו"ח, שישים דגש כנראה על הגישה אותה הסביר צ'ייני. הדו"ח ימליץ כנראה על חקיקה, פעולות מינהליות ותמריצים למגזר הפרטי.

כתבות מומלצות

המכללה האקדמית הדסה בירושלים, ב-2020. לדברי פרופ' חנה הרצוג, "נשים הן הנפגעות העיקריות מהתקנונים"

במסלולים לחרדים במוסדות אקדמיים דורשים מנשים לבוש צנוע

"כמו במזון, הכליות מפקחות על מצב המים ומווסתות את ריכוזם של החומרים השונים בתוכם"

כמה זמן עובר מהרגע ששותים ועד שמשתינים?

נעל שנמצאה בחפירות. החוקרים משתמשים בשיטות ובכלי עבודה מעולם הארכיאולוגיה

נעלי ילדים וכלי אוכל נמצאו בבונקר של מפקד מרד גטו ורשה אנילביץ'

שר הביטחון בני גנץ וסגן הרמטכ"ל הרצי הלוי (במרכז), בסיור במרחב התפר בשומרון, באפריל. הכרחי כי מינוי הרמטכ"ל ישקף התאמה מרבית בין הדרך שיתווה לצבא ובין השקפת העולם של הדרג הפוליטי

אין סיבה להצטדק. מינוי הרמטכ"ל הוא הליך פוליטי מובהק, וזה הכרחי

בן עמי ומנכ"לית משרד התחבורה מיכל פרנק. באופן אבסורדי, ככל שחדר המזוודות האבודות יהיה עמוס יותר כך ייטב עם פרנק

לישראל אין פתרון. עכשיו זה בטיסות, מחר - חכו ותראו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ