פרס יצטרך לשקם האמון עם מצרים והרשות

מדיני / מה קדם להודעה השגויה של מובארק על הפסקת אש

מאת אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אלוף בן

ביקור שר החוץ שמעון פרס לקהיר בראשית השבוע הסתיים בתקלה מביכה, שאילצה אותו למסור הבהרות לשלטונות המצריים, ושהעמידה בספק את הצלחת המהלך המדיני שפרס ניסה להתניע בשבועות האחרונים.

פרס ביקש את תמיכת נשיא מצרים, חוסני מובארק, בשיחות שקיים עם בכירי הרשות הפלשתינית, ובראשם אבו-עלא, בניסיון לגבש נוסחה להפסקת אש. מובארק יצא לעיתונאים ובישר שישראל והפלשתינאים הסכימו להפסקת אש. הכותרת הדהדה ברחבי העולם, הבורסה בתל אביב זינקה, ובסופו של דבר ההודעה התאיידה כבועת סבון. פרס אמר ש"אם זה מה שמובארק אמר, אז הוא טעה".

בקהיר רתחו על פרס בגלל ביקורתו על הנשיא והאשימו אותו בפומבי בהטעיית הצמרת המצרית. לפי מקורות שונים, שר החוץ קיים שלשום שיחת הבהרה עם היועץ המדיני של מובארק, אוסמה אל-באז. לאחר מכן פרס התראיין מארה"ב לטלוויזיה המצרית, ואמר כי "לא מובארק טעה, אלא היתה טעות בתרגום דבריו. למצרים יש תפקיד חשוב, וביקשתי ממובארק גיבוי להתקדמות ולהבנה שהושגה".

בלשכת פרס שמחו אתמול שהתקרית חוסלה אחרי שנמצאו האשמים: העיתונאים שתירגמו את דברי מובארק. אבל הבעיה עמוקה יותר. פרס יצא למצרים ולירדן כדי למסור את תשובת ישראל ליוזמה הירדנית-מצרית, שמתגלגלת בערוצים המדיניים כבר חמישה-ששה שבועות. היוזמה הועלתה לראשונה לפני הפסגה הערבית בעמאן, ונוסחה בחריפות רבה כלפי ישראל. "הגרסה הראשונה היתה בלתי קבילה לחלוטין", הסביר פרס בשיחות מדיניות השבוע. הוא דחה על הסף את התביעה להקפאת ההתנחלויות ("אי אפשר להקפיא אנשים") ואת הדרישה להפסקת השימוש בנשק לא מקובל ("שנשענת על השקר כאילו ישראל השתמשה באורניום מדולל נגד הפלשתינאים").

הירדנים והמצרים תיקנו את הצעתם, מחקו ממנה את ההתייחסות להבנות קמפ דייוויד וטאבה, והגישו אותה רשמית לישראל. בינתיים החליט פרס ליטול לידיו את היוזמה המדינית. הוא שיכנע את שרון להשיב ב"כן, אבל" להצעה הערבית, והחל במו"מ מקביל עם אבו-עלא, בעזרת מקורביו אורי סביר וטריה לארסן - שלישיית הסכם אוסלו. הבסיס לדיונים היה הצעה להפסקת אש, שפירסם אבו-עלא לפני כמה שבועות.

מקור המקורב לתהליך המדיני אמר אתמול שפרס טעה בשיטת המו"מ, וכי היה עליו לדעת שאבו-עלא אינו יכול לסכם בעצמו דבר. שר החוץ הקודם, שלמה בן-עמי, נכווה בשנה שעברה כשאבו-עלא חזר בו מהבנותיהם בשטוקהולם. כדי לסגור היום עניינים עם הפלשתינאים צריך לגבש קואליציה רחבה ולרתום לעגלה גם את אבו-מאזן, תוך הבנה עם מרוואן ברגותי ועם ראשי מנגנוני הביטחון. גם אבו-עלא, כנראה, לא מיהר לשווק לערפאת את תוצאות השיחות עם פרס.

התשובות שהכתיב ראש הממשלה, אריאל שרון, להצעה המצרית-ירדנית היו קמצניות ודחו את רוב מרכיבי התוכנית על הסף. פרס יצא לקהיר עם מסמך שגיבש מנכ"ל משרדו, אבי גיל, יחד עם עוזרי שרון, אורי שני וגדעון סער, והקריא ממנו את הנקודות למוסא ולמובארק. הוא דיבר על "התחושות הקשות בציבור הישראלי נוכח גל האלימות והפיגועים, המשליכים על נכונות הציבור לעשות פשרות כואבות למען השלום".

מובארק שמע את ההסתייגויות הישראליות, ואמר לפרס: "אם זו עמדתכם, לא נשאר דבר מהיוזמה". שר החוץ ניסה להציל את המצב והשיב למארחו: "אל תהיה פסימי. אני עובד עם אבו-עלא על נוסחה להפסקת אש, ואם תאמר שהכל התמוטט בגלל השגותינו על היוזמה הירדנית-מצרית - ייהרס גם הסיכוי למהלך שאנו מנהלים עם הפלשתינאים".

פרס אמר שבשיחות עם אבו-עלא הושגו כמה הבנות: הבנה על תקופת מבחן להפסקת האש, שרק בסיומה ייפתח המו"מ המדיני (הפלשתינאים דרשו ארבעה שבועות, פרס הציע שמונה שבועות); שיפור המצב הכלכלי בשטחים; כשייפסק הטרור, יחזור צה"ל לעמדותיו מלפני האינתיפאדה; והתקדמות מדורגת להסכם קבע, כשהצעד הראשון יהיה יישום ההסכמים הקיימים.

מובארק נענה לבקשת פרס ומסר את ההודעה האופטימית לתקשורת. מוסא, כדרכו, היה זהיר יותר כלפי הישראלים, ואמר שמצרים אינה צד בסכסוך המזוין שבין ישראל והפלשתינאים, ולכן לא מתפקידה להכריז על הפסקת אש. שעות מעטות אחר כך התקשר מוסא לערפאת לעדכן אותו, ושמע ממנו שאין שום התקדמות במגעים, שהבטחות פרס להקלות לתושבים הפלשתינאים בשטחים לא מבוצעות בשטח, ושצה"ל ממשיך בירי ובסגרים. מוסא ומובארק לא היססו ומייד תקפו בפומבי את ישראל על ה"הטעיה". עכשיו יידרש פרס, אחרי שהבהיר את ההתבטאויות, לשקם את האמון עם המצרים ועם הפלשתינאים ולנסות לחדש את ההידברות המדינית עמם.

כתבות מומלצות

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

צביקה הדר ומירי מיכאלי. לא נתנו לבוט האנושי לפצוח במונולוג

בעולם מלא פייק ניוז, דווקא צביקה הדר התגלה פתאום כעיתונאי

אוסטין בטלר כאלביס. "הרגשתי כאילו אני מסתכל למעריצות בתוך הנשמה"

"אם הוא לא יקבל אוסקר על התפקיד של אבא שלי, אוכל את כף הרגל"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ