מיקוח שלפני פיגוע

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

40 חנויות נשרפו כליל, מאות עובדים ואזרחים ששהו במקום נסו על נפשם מפחד מפני העשן והאש המתפשטת, רחובות מרכז תל אביב נסגרו לתנועה לשעות ארוכות והנזק מוערך בעשרות מיליוני שקלים. זו התוצאה של שריפת הענק שפרצה שלשום בקניון דיזנגוף סנטר.

השריפה פרצה בשעות הבוקר במסעדה הדרוזית שבקניון עקב קצר חשמלי במטבח. אנשי התחזוקה של הקניון הגיעו למקום, אך לא הצליחו להשתלט על האש שהתפשטה במהירות דרך תעלות האוורור המיושנות לכיוון חנויות נוספות ולעבר הקומות העליונות, מעמידה בסכנת חיים מוחשית את מאות האנשים ששהו באותה עת בקניון.

זו לא השריפה הראשונה בדיזנגוף סנטר. בדצמבר 99' פרצה דליקה גדולה באותו מקום ובעקבותיה נדרשה הנהלת המקום להתקין מערכת כיבוי אוטומטית, הפועלת באמצעות מתזי מים המותקנים בתקרות. עד לסוף שנת 2000 לא התבצעה העבודה, ולכן המחלקה לכיבוי אש בעירייה לא חתמה על רישיון העסק של המקום. כך שמאז תחילת שנת 2001 פועל הקניון ללא רישיון.

אם אכן יכול לפעול אתר ציבורי בסדר גודל כזה בלי רישיון, בשביל מה קיים בכלל הצורך לקבל רישיון מהעירייה? אתר ציבורי שאינו מחזיק ברישיון בגלל ליקויי בטיחות מהותיים - חייב להיסגר מיד. במקרה זה על העירייה לדאוג לאכיפה מלאה של הנחיות שירותי הכבאות, בטרם תאשר המשך פעילות הקניון.

מעיריית תל אביב נמסר, שכבר יותר משנה מתנהלים מגעים עם הנהלת דיזנגוף סנטר במטרה להתקין מערכת מתזים וגלאי עשן, אך הנהלת המקום טרם ביצעה את הנדרש. לפני חודש פתחה העירייה בהליכים משפטיים נגד הנהלת הקניון "במטרה להביא לסגירתו בהקדם". אלה הן מלים ריקות. אלמלא השריפה, איש לא היה מודע לסיכון, וההליכים המשפטיים היו נמשכים זמן רב בלי שמערכת המתזים הנחוצה היתה מותקנת. הנהלת דיזנגוף סנטר הסבירה שהתקנת מערכת המתזים האוטומטית היא "תהליך מורכב המתנהל בכובד ראש". האם תשובה זו היתה קבילה אילו מאזן השריפה היה כולל קורבנות?

ב-2 בפברואר 2000 פרצה שריפה בסופרמרקט "חביב" שבצומת סגולה, כתוצאה מעבודות זיפות שנעשו על גג המבנה ללא נקיטת אמצעי בטיחות נדרשים. שם המזל לא שיחק, וארבע עובדות נספו בדליקה. בדיעבד התברר כי גם שם לא הותקנה מערכת מתזים. רשות הכבאות הציבה לפני בעלי סופרמרקט "חביב" דרישות בטיחות רבות, ובעלי המקום אף התחייבו למלאם, אך לא עשו כן, ואיש לא נקט נגדם צעדי מניעה בעוד מועד.

השריפה בדיזנגוף סנטר חוזרת ומלמדת כי הציבור לא יכול לסמוך על הרשויות המופקדות על שלומו. לא על שירותי הכבאות ולא על העיריות. מתברר כי בעלי אתרים ציבוריים חוסכים בהוצאות הבטיחות והעיריות, והרשויות הפועלות בשם הציבור, אינן ממלאות את חובתן בפיקוח ובמניעת אסונות.

כתבות מומלצות

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ