משחק הסולמות

מאת עקיבא אלדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת עקיבא אלדר

שמעון פרס אינו מסתפק בפרס נובל לשלום. אם המהלך שלו יסתיים בהצלחה, הוא יהיה ראוי לפרס נובל לפיסיקה. שר החוץ מנסה להפגיש שני סולמות מקבילים. האחד נועד להוריד את יאסר ערפאת מעץ האלימות, והשני מיועד להוביל את אריאל שרון אל שולחן המשא ומתן. בראיון משותף עם עמוס עוז לתוכניתו של ישראל סגל התחייב פרס לפרוש מהממשלה, אם יתברר שהפלשתינאים מוכנים להשתמש בסולם וישראל היא שבועטת בו. אבל ראש הממשלה יודע להעריך את תרומת אדריכל אוסלו לממשלתו, והוא אינו ממהר לדחוק אותו החוצה. קרובה השעה שפרס יידרש להחליט, אם הוא מוכן לסיים את הקריירה הפוליטית שלו כעלה תאנה נידף להנצחת הכיבוש.

בשעות הספורות שבין ההמראה מקהיר לנחיתה שלו בוואשינגטון הזכיר שרון לפרס, שלפעמים קל יותר להיכנס לממשלה מאשר לצאת ממנה. שרון אינו בועט בסולמות שפרס בונה בשבילו באוויר. במקום זאת, כל אימת שערפאת מגלה סימן לנכונות לרדת מהעץ, ראש הממשלה מעלה את הרף. פרס אמר, שדי במאה אחוזי מאמץ מצד הפלשתינאים לבלום את הטרור; שרון קובע, כי המבחן היחיד הוא מבחן התוצאה ומעניק כוח וטו לכל מתאבד שיסתנן ברגל לכפר סבא. אבו עלא היה מוכן לדחות את המו"מ על הסדר הקבע עד ששרון ייצא לגמלאות ולהסתפק בנוסחה צנועה לריסון ההתנחלויות; שרון דורש, שבראשונה מאז אוסלו ינוסח מסמך בלי לוח זמנים להסדר קבע. הוא דבק בנוסחת התנחלויות שמסירה למעשה כל מחסום מגידול האוכלוסייה היהודית בשטחים הכבושים.

שרון יודע מה שידוע לכל מש"ק מודיעין בעזה: בלי שיצרף לחבילה הישראלית-הפלשתינית ממד טריטוריאלי, ולו גם סמלי, ג'יבריל רג'וב לא ישלח את אנשיו לעצור את דודניהם מהחמאס. קווי היסוד של הממשלה מאפשרים לשרון לצייד את פרס במנדט להודיע לפלשתינאים, שהוא מוכן להסב את אבו דיס מאזור B לאזור A (ממילא צה"ל כמעט שאינו נכנס לכפר); שרון חישק את שר החוץ בנוסח סתמי, אך כובל, לאמור, "ישראל מחויבת רק לביצוע ההסכמים החתומים". הוא לא שכח להוסיף את מלת המפתח "הדדיות", מבית מדרשו של בנימין נתניהו.

בשעה שפרס עשה את דרכו לוואשינגטון בשליחות שרון כדי לגייס את האמריקאים למאמץ המדיני האשים ראש הממשלה את יוסי ביילין בבגידה: הוא מסייע לערפאת להגיע לבית הלבן. וכי שרון מצפה, שהנשיא ירתום את יוקרתו להפסקת האלימות ולחידוש המו"מ בלי שיפגוש את ערפאת? כלום הוא סבור באמת שערפאת ירד מהפסים, ושאחרי שהנשיא יזמין אותו לחדר הסגלגל הוא יחזור הביתה ויחדש את ההתקפות על גילה כדי להבטיח שזה יהיה ביקורו הראשון והאחרון אצל בוש?

פרס מאמין, שאם היה בכוחו להביא את יצחק רבין אל ערפאת, הוא יוכל לעשות זאת גם לשרון. פה תכמון ושם פלפול, והופ - ממשלת מולדת תתעורר בוקר אחד ותמצא את עצמה במשא ומתן עם "הפרטנר של סדאם", כהגדרתו של השר עוזי לנדאו. פרס התפאר בהצלחה הגדולה לשכנע את שרון לבחון את היוזמה המצרית-הירדנית. בינתיים הוא לא הצליח אפילו לעצור את שאול מופז בדרך לרצועת עזה. שלשום הטנקים דהרו לשם בשעה שפרס התמרק לקראת הביקור בבית הלבן, והוא ספג את הביקורת האמריקאית מטווח אפס. בימים הקרובים צפוי הממשל לאמץ את דו"ח ועדת מיטשל, שיכלול ככל הנראה המלצה לשגר לשטחים כוח בינלאומי. האם פרס ישלח את פקידי משרד החוץ ל"מתקפת הסברה" בעולם ויעודד את יהדות אמריקה לתקוף את הממשל?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ