הטרור וההתנחלויות מוזכרים באותו הקשר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

מחברי דו"ח מיטשל משתמשים כמה פעמים בפועל "לגנות". הוא מופיע תמיד בהקשר לפעולותיה של הרשות הפלשתינית או של פלשתינאים: הדו"ח מגנה פעולות טרור ומצפה מהרשות לגנות אותן, והדו"ח מגנה את הפלשתינאים החמושים שיורים מתוך שכונות אוכלוסייה. הדו"ח אינו חוסך ביקורת מקבילה על פעולות ישראליות שונות (התנחלויות, שימוש בנשק נגד אזרחים לא חמושים, מענה בנשק כבד לאש קלה), אבל לא מגנה אותן.

ממה יכולים הפלשתינאים להיות מרוצים בדו"ח? בהקדמה, שמנסה להיות מאוזנת, נקבע למעשה שהיחסים בין הישראלים לפלשתינאים הם יחסים שבין כובש לנכבש: "כמה ישראלים, נדמה שאינם מבינים את ההשפלה והתסכול שהפלשתינאים חייבים לשאת מדי יום, בשל חייהם בצל ההשפעות המתמשכות של הכיבוש, הנותר בעינו בשל נוכחות כוחות הצבא הישראליים וההתנחלויות בקרבם (...) כמה פלשתינאים, נראה שאינם מבינים עד כמה הטרור מטיל פחד בעם הישראלי ומקעקע את אמונו באפשרות לדו-קיום", נאמר בדו"ח. כמו בגוף הדו"ח - הטרור וההתנחלויות מוזכרים באותו הקשר.

הוועדה מבינה את ההסתייגויות והחששות של הפלשתינאים מחידוש התיאום הביטחוני בהיעדרו של "הקשר פוליטי של חידוש המו"מ" והמשך הבנייה בהתנחלויות.

הוועדה חוזרת על הטענה הפלשתינית, שלעתים קרובות צה"ל עונה באש כבדה מאוד ובכוח מופרז על ירי פלשתיני, ומפעיל נשק קטלני לעבר מפגינים ומיידי אבנים לא חמושים.

הוועדה דוחה את תיאוריית "תכנון האינתיאפדה" על ידי הרשות (כמו גם את החשדות הפלשתיניים למזימות שמאחורי ביקור שרון בהר הבית).

ההמלצה להקפיא את ההתנחלויות, כולל למטרות "גידול טבעי" היא אכן הדובדבן שבקצפת, מבחינה פלשתינית. הדו"ח מקפיד לצטט שורה של בכירים אמריקאיים, בהתבטאויות על אי חוקיות ההתנחלויות - בהם שר החוץ לשעבר סיירוס ואנס, שקבע ב-1980 שבעיני ארה"ב ההתנחלויות מנוגדות לחוק הבינלאומי - וזאת על אף שלכל הדעות, מנהיגים אמריקאים כיום נזהרים יותר בלשונם בהתייחסותם להתנחלויות.

אפשר והפלשתינאים ישתמשו בדו"ח כדוגמה להצלחה דיפלומטית שלהם, אך הם אינם מצפים שהמלצותיו חסרות השיניים - ללא מכאניזם וסדר יום ליישום הן שיחוללו את השינוי.

כתבות מומלצות

קנדי כורע ברך מול בית המשפט העליון בוושינגטון, באפריל

העליון בארה"ב: עובדים בבתי ספר רשאים להתפלל במקום עבודתם

אדולף אייכמן. "פנינים" מתועבים

חשבתי שכבר שמעתי הכל. ההקלטות של אייכמן טלטלו אותי

הפגנת מחאה נגד פסיקת העליון, מול בית הנבחרים של יוטה

למה מתכוון בית המשפט העליון בארה"ב כשהוא מדבר על "ניטרליות"

"שבב של אהבה 2". נקודת מבט מקורקעת במציאות

העונה הראשונה היתה מצוינת. השנייה משונה ומהנה לא פחות

גדי סוקניק, חדשות ערוץ 2

המרוויח הגדול ביותר מההתבטאות של גדי סוקניק הוא סוקניק עצמו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ