היצירה "רבין" מאת אריאל בלומנטל בוצעה בשיקגו

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

"רבין", יצירה סימפונית קצרה מאת המלחין הישראלי אריאל בלומנטל, נבחרה לביצוע בידי תזמורת המשנה הצעירה שליד התזמורת הסימפונית שיקגו. "רבין" התחרתה עם 100 יצירות אחרות, מאת מלחינים מכל העולם, שהוגשו לשיפוטה של מלחינת הבית של התזמורת בפרויקט בינלאומי שנתי ושמו "האזנה ראשונה".

בקונצרט שהתקיים בתחילת אפריל, לפני קהל גדול, בוצעו שלוש היצירות הזוכות. "רבין", שאורכה כ-10 דקות, וכתובה לתזמורת גדולה, ויברפון, נבל ופסנתר, זכתה לביקורת משבחת ב"שיקגו טריביון" ותוארה כיצירה שמתעורר רצון להאזין לה שוב. עוד נכתב בביקורת כי ב"רבין" נשמעים "הדים של מוסיקה ישראלית עממית" וכי היא "כנה, נגישה ונוגעת בלב".

כמקובל בפרויקט, כל יצירה משלוש הפינאליסטיות בוצעה פעמיים, ובין שתי ההשמעות נשא כל אחד משלושת המלחינים דברי הסבר קצרים והציג את הרקע והנסיבות של חיבורו. אריאל בלומנטל דיבר גם על המוסיקה וגם על האווירה הפוליטית בישראל, שבה נראה חזון השלום של יצחק רבין רחוק ממימוש.

בלומנטל, בן 27, הוא בוגר בית הספר למוסיקה רימון ובוגר ברקלי קולג' אוף מיוזיק בקליפורניה, שם השתלם בכתיבת מוסיקה לסרטים ובקומפוזיציה. בין השאר חיבר בעבר את המוסיקה להצגה "השינה והאש" של מיקי גורביץ'. את "רבין" כתב, הוא אומר, מתוך צורך פנימי, עוד לפני שידע על התחרות בשיקגו. עוד ציין כי אין הוא מוטרד כלל בשאלה אם יצירתו נבחרה גם בזכות רקעה החוץ-מוסיקלי.

בנוסף הוא מעיר כי לא שילב ביצירה במתוכנן יסודות מלודיים ישראליים או יהודיים, אך מאזינים רבים התרשמו כי בקטע ה"קינה" החותם אותה, שבו מככב כינור סולו עם התזמורת, יש אווירה מוסיקלית מזרח-תיכונית מרומזת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ