מי רוצה לפגוע באנשי צד"ל לשעבר?

לבנון / אנשי צד"ל לשעבר ובני משפחותיהם סובלים ממעשי התנכלות ומאיומים

מאת דניאל סובלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת דניאל סובלמן

"הו הסוכנים החזירים, שאיבדתם את המצפון, החסד והכבוד שלכם, ששימשתם שקי חול להגנת הציונים הכובשים. בשם מכובדי עיתרון: איננו רוצים אותכם בעיירה הזו. אם חייכם יקרים לכם, אנו מייעצים לכם לעזוב מיד את העיירה ולא לחשוב לחזור אליה לעולם...".

זהו נוסח הכרוז האחרון שהופץ בדרום לבנון, הפעם בעיירה עיתרון, המופנה לאנשי צד"ל לשעבר ולבנונים אחרים שעבדו בישראל. כרוז קודם, שהופץ לפני שבוע בעיירה עדייסה תחת הכותרת "צו מספר 1", קרא לאנשי צד"ל לשעבר, שכונו "חיידקים", לעזוב את העיירה "מיד, או שאתם תעמדו בפני מוות בטוח".

העיתון "דיילי סטאר" דיווח בסוף מארס, כי בכפר חולא פוצצה מכוניתו של מוחמד עבוד, שנחשד בשיתוף פעולה בעבר עם ישראל. לדברי המשטרה הלבנונית, מטען חבלה במשקל 200 גרם הוא שהשמיד את המכונית. ליד המכונית נכתבה אזהרה לאנשי צד"ל לשעבר ולבני משפחותיהם להסתלק לאלתר.

בתקשורת הלבנונית דווח על מקרים נוספים של שריפת בתים, מכוניות ורכוש אחר של אנשי צד"ל לשעבר. שלשום נשרפה מכוניתו של איש צד"ל לשעבר בקליעה. בישראל עוקבים הגורמים הממונים על הטיפול באנשי צד"ל ואנשי צד"ל עצמם במידה רבה של חוסר אונים אחר הדיווחים המגיעים באחרונה מלבנון.

מי מאיים על אנשי צד"ל לשעבר בדרום לבנון? אנשי צד"ל בישראל מאשימים את החיזבאללה. אולם הארגון הבהיר שלא הוא אחראי לאירועים האחרונים. סגן מזכ"ל הארגון, נעים קאסם, הכחיש לפני מספר ימים כי ארגונו אחראי לאירועים האחרונים, ואף גינה את המעשים. לטענתו, למודיעין הלבנוני יש מידע על הגורמים העומדים מאחורי גל האיומים וההתנכלויות. נראה, כי להנהגת חיזבאללה ולממשלת לבנון, אין עניין ללבות את המתחים העדתיים בדרום, שכן התנכלויות על רקע עדתי עלולות לצאת מכלל שליטה.

מקור ביטחוני ישראלי העריך אתמול, כי מאחורי האירועים עומדים "גורמים מקומיים" של חיזבאללה, חלקם בעלי סכסוכים "משפחתיים" עם אנשי צד"ל לשעבר. האירועים, הוסיף המקור, "מתקיימים באותם כפרים הקרובים לגדר, ושלצד"ל היתה בהם שליטה דומיננטית בעבר". דובר כוח האו"ם יוניפי"ל שבדרום לבנון, טימור גוקסל, אמר אתמול כי אף שלדעתו אין מדובר בתופעה מאורגנת ושיטתית, פנו אנשיו לממשלת לבנון בבקשה לפעול להרגעת המתיחויות.

מאז הנסיגה נוהגים אנשי צד"ל שנשארו בישראל לתקשר דרך קבע עם משפחותיהם וחבריהם שנותרו בלבנון או שבו אליה, באמצעות טלפונים סלולריים. בני המשפחה בדרום לבנון מספקים אינפורמציה על המתרחש בבית, ואולם הדבר גורם לבעיות. קצין צד"ל שמתגורר בישראל סיפר אתמול, כי לאחר ששוחח עם אשתו, ששבה ללבנון, הגיעו לביתה אנשי ביטחון מקומיים וזימנו אותה לחקירה. "הם מאזינים לשיחות הטלפון כדי שלא יספרו מה קורה בשטח שם. אם היא תכחיש הם יגידו שהם הקליטו את השיחה".

שלשום שוחח הקצין עם חברו בכפר קליעה, שבו הופצו כרוזים. עדותו מחזקת כנראה את ההערכה כי אין מדובר בהכרח בפעולה שיטתית של חיזבאללה. מעדותו של הקצין ומדיווחים נוספים עולה כי בין השאר מאוימים אנשי צד"ל שנשפטו וריצו את עונשם, ולאחר מכן שבו לבתיהם. חלק מהאינפורמציה מרוכזת על ידי עמותת "חוג בעלי ברית", המסייעת לאנשי צד"ל לשעבר.

בקרב הציבור השיעי והסוני בדרום שוררת מורת רוח מהעונשים הקלים שנגזרו על אנשי צד"ל: עד כה נשפטו כ-2,500 איש, רובם המוחלט קיבל עונשים קלים של בין מספר שבועות לחמש שנות מאסר. 30 גזרי המוות הוטלו רק על הבכירים לשעבר הנמצאים בישראל.

הקצין לשעבר סבור שעל ישראל להעלות את הנושא בעולם, בכדי ליצור לחץ על לבנון להשליט סדר בדרום. כך גם סבור סגן השר יורי שטרן, הממונה החדש מטעם הממשלה על הטיפול בפליטי צד"ל. שטרן אמר אתמול, כי ישראל "חייבת לכלול בדאגתה גם את אנשי צד"ל לשעבר הנרדפים בלבנון".

לאחר הפיצוץ אתמול במארג' עיון הפגינו תושבים נוצרים ודרשו מהשלטונות להתערב. הפתרון האפקטיווי ביותר יהיה היעתרות לדרישתם, אולם עד כה סירבה לבנון לפרוס את צבאה בדרום ולהשליט לגמרי את מרותה ברצועת הביטחון לשעבר.

פיצוץ בחנות של אחראי כספים בצד"ל

אתמול אירע פיצוץ - השישי מאז סוף מארס - בחנות במארג' עיון, שבבעלותו של איש המינהל האזרחי לשעבר, מארון אבו רזק, ששימש אחראי כספים בצד"ל. אבו רזק שב לפני כחודשיים מישראל ללבנון, ובית המשפט בביירות מצא אותו זכאי ושחררו מיד. בקרב עמיתיו לשעבר יש הסבורים כי פדה את עצמו, ומספרים עוד, כי אחיו הוא קצין בכיר בצבא לבנון, האחראי על אחד מבסיסי האימונים של הצבא. בסוף השבוע האחרון שב ללבנון סעיד כרמאללה, ששימש אחד מסגניו של מפקד צד"ל אנטואן לחד. אף שטרם התברר גורלו, נפוצו ידיעות בקרב עמיתיו לשעבר המצויים בישראל, כי כרמאללה קנה את חירותו על ידי שילום סכום של מאה אלף דולר לשלטונות לבנון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ