עיתון אוסטרלי: חובות חברת חיפושי הזהב של יוסף גוטניק מסתכמים ב-340 מיליון דולר

מאת חיים הנדוורקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת חיים הנדוורקר

ניו יורק. לחברת סנטור מיינינג אנד אקספלוריישן האוסטרלית, שנשלטה על ידי הרב יוסף גוטניק והועברה באחרונה לניהול כונסי נכסים, יש חוב מצטבר של 653.9 מיליון דולר אוסטרליים (דולר אוסטרלי - כ-0.52 דולר אמריקאי), כולל חוב של 160 מיליון דולר מפעולות גידור - כך מסר אתמול "אוסטרליין פייננשל רוויו", בהסתמך על דו"ח שהוכן על ידי רואי החשבון שבודקים את פעולותיה ומנהלים אותה למעשה, אשר הגיע לנושי החברה שמתכוונים למוכרה.

גם לאחר שהחברה תימכר, הנושים מעריכים כי ייוותר חוב של 571 מיליון דולר. על פי העיתון "דה אייג'", נושי סנטור עלולים להפסיד 450 מיליון דולר אלא אם גוטניק יעלה תוכנית הצלה של הרגע האחרון בפגישה עם הנושים, ביום שני הקרוב. אחרת, החברה תפורק.

סנטור, שמתמחה בחיפושי וכריית זהב, ניקל ומתכות אחרות, נקלעה באחרונה לקשיים משמעותיים ולכן מונו לה כונסי נכסים - חברת ראיית החשבון פרייס-ווטרהאוס-קופרס מטעם הנושים, ומנהל מטעם הבעלים - חברת ראיית החשבון קיי פי.אמ.ג'י. כל חברות המכרות וחיפושי המחצבים של גוטניק היו שוות ב-97' שלושה מיליארד דולרים אוסטרליים. הונו האישי של גוטניק הוערך אז ב-500 מיליון דולר אוסטרליים.

סנטור הסתבכה לאחר שמשקיעים אמריקאיים רכשו אג"ח זבל שלה ב-225 מיליון דולר אמריקאיים. על פי "אוסטרליין פייננשל ריוויו", החברה היתה חייבת לשלם, ב-1 ביוני 2001, ריבית בסך כ-12 מיליון דולר למחזיקים באיגרות.

ואולם ב-9 במארס השנה היה על החברה להצביע על מקורות המימון שלה. משכשלה בכך, היא נאלצה למסור את החברה לניהול חיצוני מטעמה ומטעם הנושים.

על פי ה"אוסטרליין פייננשל רוויו", המנהלים מטעם הנושים בודקים אם לא נעברה עבירה על חוק החברות האוסטרלי. קיים חשד כי החברה המשיכה להיסחר בבורסה אף שהיתה במצב של חדלות פירעון.

העיתון דיווח כי המנהלים סבורים כי יש אינדיקציות לכך שהחברה נמצאה במצב קשה לפני 14 במארס 2001, היום שבו גוטניק ומועצת המנהלים מינו רואי חשבון לניהול החברה; עקב כך, גם הנושים מינו כונסי נכסים. על פי "דה אייג'", רואי החשבון גורסים כי הפרשה כולה מחייבת חקירה וחוות דעת משפטית.

"דה אייג'" מציין כי נפילת סנטור עלולה להיות הראוותנית ביותר בתולדות ענף המכרות באוסטרליה. אחד הנושים הגדולים של סנטור הוא צ'ייס מנהטן בנק, לו היא חייבת, על פי הערכת רואי החשבון, 134.8 מיליון דולר כתוצאה מעסקות גידור בתחום הזהב.

על פי העיתון, הבנק אינו מגיב על הפרשה, אך נודע כי מתנהלת בו חקירה פנימית של השאלה כיצד ניתן ללווה אחד להידרדר ללא נקיטת צעדים הולמים.

גוטניק נהג לספר כי הרבי מלובביץ' אמר לו ב-88' כי יצליח לגלות זהב ויהלומים באוסטרליה. הוא התפרסם במעורבותו הפוליטית בצד הימני של המפה הפוליטית בישראל.

גוטניק תרם למערכת הבחירות של בנימין נתניהו והיה בין תומכיו של ראש הממשלה, אריאל שרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ