מקצוע חדש בחטיבות הביניים: מורשת ישראל

מאת ראלי סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת ראלי סער

החל משנת הלימודים הבאה ייכנס מקצוע חדש למערכת השעות של חטיבות הביניים בחינוך הממלכתי: מורשת ישראל. כך הודיעה אתמול שרת החינוך, לימור לבנת, במסיבת עיתונאים בירושלים. בשעת מורשת ישראל, תלמידי כיתות ז' ח' ו-ט' יעיינו בטקסטים מתוך התלמוד, ילמדו את פרשת השבוע, יכינו עצמם לבר המצווה או לבת המצווה, ובנוסף - ילמדו על חגים ומועדים, על סמלי המדינה ועל "דמויות משמעותיות בתולדות הציונות".

שעת מסורת ישראל תילמד במסגרת המדיניות החדשה שמציבה לבנת למערכת החינוך: "להניף דגל חינוכי וערכי". לבנת אמרה אתמול כי "יש להקים בסיס משותף לכל תלמידי ישראל, שיושתת על ערכים יהודיים, ציונים ולאומיים".

לבנת ציינה כי שעת מסורת ישראל היא בבחינת יישום דו"ח שנהר. ואולם, הדו"ח שחיברה ועדת ההיגוי בראשות פרופ' עליזה שנהר, הממליץ על העמקת לימודי היהדות בחינוך הממלכתי, מציע להורות לימודים אלו באופן פלורליסטי, כדי להפוך אותם "למוקד בעל זיקה לפיתוח ולימוד התרבות היהודית-ישראלית, ללא תלות בסמכות הדתית". נראה כי לבנת תירגמה את גישתו המרחיבה של דו"ח שנהר להוראת פרשת השבוע, תלמוד, חגי ישראל והכנת בני ובנות המצווה.

מלבד דו"ח שנהר, אימץ משרד החינוך גם את דו"ח קרמניצר להעמקת התודעה האזרחית של התלמידים. ואולם, משרד החינוך לא מתכוון להקצות בשנת הלימודים הבאה שעה במערכת השעות ליישום דו"ח קרמניצר, אלא להחילו במסגרת ניסויית בלבד.

בשנת הלימודים הבאה יקוצצו 20 אלף שעות הוראה מבתי הספר בשווי של כ-100 מיליון שקל. לבנת צינה אתמול שמשרדה מצא מקורות תקציביים להחזרת קיצוץ זה: כשליש מתקציב הקיצוץ יופנה למימון שעת מסורת ישראל ואילו שאר התקציב יופנה לחיזוק החינוך המיוחד במגזר הערבי, ליועצות חינוכיות בבתי הספר היסודיים ולתוכנית "כישורי חיים" למניעת אלימות בכיתות היסודי.

במסגרת החינוך לערכים, מתכוונת לבנת להוסיף בעתיד מקצוע נוסף גם לתלמידי כיתות י' - "ארץ ישראל וארכיאולוגיה". במסגרת מקצוע זה, התלמידים ילמדו על ירושלים וישלבו בלימודיהם סיורים באתרים שונים בישראל.

שר החינוך לשעבר, ח"כ יוסי שריד, מסר בתגובה כי "לימודי מורשת ברוח חופשית, חילונית, הומניסטית ופלורליסטית הם לימודים ראויים, אך אם התוכנית של לבנת נועדה לשטיפת מוח לאומנית וקלריקלית, היא פסולה ויש לדחותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ