משרד ראש הממשלה יאיץ ההליכים לאישור פרויקט מנהרות הכרמל

מאת ענת ג'ורג'י
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת ענת ג'ורג'י

משרד ראש הממשלה יפעל להאצת ההליכים הסטטוטוריים בפרויקט מנהרות הכרמל, לאחר שקבוצת כרמלטון, שזכתה בביצועו, איימה לבטל את ההתקשרות עם המדינה. ההחלטה התקבלה בפגישה שהתקיימה בשבוע שעבר בין שר התחבורה, אפרים סנה למנכ"ל משרד ראש הממשלה היוצא, רפי פלד. גורלה של הסכמה זו אינו ברור, לנוכח התפטרותו של פלד.

האישור הסטטוטורי לתוכנית מתעכב בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בחיפה, לאחר שהוועדה האריכה את המועד להגשת התנגדויות, שהסתיים ב-22 באפריל, בחודש נוסף. לפי תנאי ההסכם, לאור העיכובים רשאית הקבוצה לבטל את ההתקשרות עם המדינה, בתנאי שתודיע על כך עד סוף החודש.

ביטול ההתקשרות עלול לגרום נזקים כבדים למשק, ולהרתיע יזמים מחו"ל להשקיע בישראל באמצעות שיטת BOT, לנוכח הקשיים בקבלת האישורים הסטטוטוריים. לפי שיטת BOT, יזם פרטי מקים, מממן ומתפעל את הפרויקט למשך תקופה מוגדרת וממושכת. במשך התקופה, גובה היזם תשלום מהמשתמשים. בתום התקופה חוזר הפרויקט לידי הגוף המזמין.

לא ברור כיצד יזורזו ההליכים הסטטוטוריים. להערכת מקורות בענף התחבורה, ייעשה הדבר באמצעות תגבור כח האדם המטפל בהתנגדויות מטעם הוועדה המחוזית, או באמצעות הסבת הדיון בהתנגדויות לדיון בגובה הפיצויים.

"אם ניתן יהיה לנתב את הדיון בהתנגדויות למשא ומתן על גובה הפיצויים", אמרו המקורות, "ניתן יהיה לזרז את הליך האישור".

פרויקט מנהרות הכרמל, שעלות ההשקעה בו נאמדת ב-900 מיליון שקל, כולל הקמת ארבע מנהרות דו מסלוליות במרחק של 5.5 ק"מ, שיעברו מתחת לעיר חיפה ויקשרו את המבואות הדרומי והצפוני לעיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ