ספרד: עיתונאי שגינה המחתרת הבאסקית נפגע ממעטפת נפץ

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ

סאראוס, ספרד (סי"ג ואי-פי). מעטפת נפץ התפוצצה אתמול בידיו של עיתונאי באסקי, שגינה את שפיכות הדמים מצד אט"א - המחתרת הבאסקית הבדלנית. היתה זו הפעולה האלימה הראשונה מאז הבחירות בחבל הבאסקים יומיים קודם לכן, שבהן ניצחה המפלגה הלאומנית הבאסקית המתונה.

גורקה לנדבורו, כתב בעיתון "קמביו 16" ובתחנת טלוויזיה ארצית, נפצע בידיו ובפניו, אך חייו אינם בסכנה. מעטפת הנפץ התפוצצה בדירתו שבסאראוס, עיר חוף בסמוך לסן סבסטיאן שבחבל הבאסקים. אף ארגון לא קיבל אחריות על הפיגוע.

"זהו עלבון לבאסקים. אמרנו 'לא' לאט"א בבחירות", אמרה סוכנת ביטוח מקומית. הפיגוע אירע יומיים לאחר שהמפלגה הלאומנית הבאסקית (PNV) הביסה את המפלגות המתנגדות לעצמאות. המפלגה תומכת בהגדרה עצמית באסקית באמצעים חוקיים, והיא מגנה את האלימות המופעלת על ידי אט"א, שהואשמה באחריות למותם של 800 בני אדם ב-33 שנים של מאבק מזוין לעצמאות החבל.

נראה שלנדבורו, בשנות ה-50 לחייו, ואחיו, המנהל את המהדורה המקומית של העיתון הארצי "אל פאיס", היו ברשימת המבוקשים של אט"א, ובהפגנות סוערות של תומכי הארגון נשמעו איומים על חייהם.

בתוך כך הציע אתמול המנהיג הספרדי-באסקי, צ'אווייר ארסאיוס, לקיים "שולחן עגול", שסביבו ישבו נציגי כל המפלגות הבאסקיות, כדי להשיג שלום בחבל הסובל מטרור מתמשך. הפילוג העמוק בין מפלגות לאומניות, התומכות בעצמאות באסקית, לבין מפלגות ספרדיות המתנגדות לה, ניכר במערכת הבחירות כולה. ארסאיוס, העומד בראש ה-PNV, אמר שיש לאפשר ל"שנאות ועלבונות" להחלים. לאחר מכן, אמר, יוכלו המפלגות לקיים שיחות כמו אלה שהתקיימו במסגרת תהליך השלום בצפון אירלנד.

לדברי ארסאיוס, ראוי שכל המפלגות ישתתפו בשיחות. אך המפלגות הספרדיות עומדות על כך שעל ה-PNV לנתק את כל קשריה עם "אאוסקאל הריטארוק" - הזרוע הפוליטית של אט"א. אט"א גרמה למותם של 30 בני אדם מאז סיימה באופן חד צדדי את הפסקת האש בדצמבר 1999.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ