האוצר גיבש תוכנית להוצאת ענף הנדל"ן מהמשבר

מוטי בסוק
מאת זיו מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מאת זיו מאור

משרד האוצר יגבש בשבוע הקרוב, יחד עם משרדי רה"מ, הבינוי והשיכון, הפנים ומינהל מקרקעי ישראל ("פורום החמישה") תוכנית לרפורמה בענף הנדל"ן במטרה להוריד את מחירי הדירות ולהקל על היזמים והקבלנים. ראש הממשלה, אריאל שרון, תומך בתוכנית, שתונח על שולחן הקבינט הכלכלי-חברתי בעוד שבוע או שבועיים.

תוכנית הרפורמה החדשה באה במקום תוכניתו של שר השיכון, נתן שרנסקי, להוצאת ענף הנדל"ן מהמשבר, בשל ויכוח בין אנשי אגף התקציבים במשרד האוצר לנציגי משרד השיכון, בנוגע לעלות תוכניתו של שרנסקי. בשל תוכנית האוצר, שהוצגה לפני ראש הממשלה לראשונה שלשום בלילה, לא ידון הקבינט הכלכלי-חברתי היום, בניגוד לתוכניות המוקדמות, בתוכניתו של שרנסקי.

תוכנית האוצר, שאושרה ע"י שר האוצר, סילבן שלום, מציעה שורה של רעיונות להוצאת ענף הבנייה מהמיתון הקשה שבו הוא מצוי, ובראשם הסרת חסמים בירוקרטיים ואחרים, כדי להביא להורדת מחירי הקרקע לקבלנים ומחירי הדירות לציבור. במרכז התוכנית הכנת מלאי זמין של קרקעות לבניית 180 אלף יחידות דיור בתוך 6 חודשים, קיצור כל ההליכים הבירוקרטיים הקשורים בהקמת דירה מ-39 חודשים היום ל-20 חודשים, והקלה מסוימת בתשלום חובות למערכת המס, של קבלנים שנתקעו עם מלאי גדול של דירות לא מכורות.

ראש אגף התקציבים באוצר, אוהד מראני, אמר כי התוכנית החלופית תהיה זולה יותר לקופת המדינה ותכלול דגשים שונים, שחשובים יותר לדעתו לענף. לדבריו, הבעיה העיקרית כיום בענף הנדל"ן היא הקושי להזיז תוכניות בנייה. בנוסף, "יש אולי גם מקום לסייע לקבלנים, אבל לא צריך להגדיל את הביקושים ולהעלות את מחירי הדירות", כפי שעלולה לעשות תוכנית משרד השיכון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ