צה"ל מזהיר המטיילים בגליל: חיזבאללה עלול לחטוף אזרחים

מאת אמנון ברזילי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אמנון ברזילי

צה"ל נערך לקראת האפשרות שארגון חיזבאללה ינסה לבצע פיגועים ביום השנה לנסיגת צה"ל מלבנון. בחיזבאללה מציינים את היום הזה ב-25 במאי, אך בצה"ל מציעים להיערך לכך שאנשי חיזבאללה יבצעו פיגועים עוד לפני כן. סוף השבוע הקרוב יהיה סוף שבוע ארוך במיוחד בשל חג השבועות. בצה"ל מייעצים לאלפי המטיילים שיגיעו לגליל לנקוט באמצעי זהירות. החשש העיקרי הוא מפני כוונות של אנשי חיזבאללה לחטוף חיילי צה"ל, אך ההערכה היא כי אנשיו עלולים לנסות לחטוף גם אזרחים.

גורם בפיקוד הצפון אמר אתמול "אנחנו לא בהיסטריה. לא מגייסים אף אחד. מודעים לרגישות של התאריך והבעייתיות שלו. מכירים את האיומים של מזכ"ל חיזבאללה, שייח' חסן נסארללה. מחדדים את העירנות ומוכנים לכל מקרה". אף שכל העיניים מכוונות לקראת אירוע אפשרי באזור המריבה בחוות שבעא שבאזור הר דוב, בפיקוד הצפון מודעים לאפשרות שעשויים להיות פיגועים במקומות אחרים. זאת, לאור ההתבטאויות של נסארללה בימים האחרונים המעידות על כוונה כזו. צה"ל, מתוך היכרות עם איומי חיזבאללה, נערך לתרחישים האפשרייםהבאים: חטיפה, הנחת מטען, או אירוע משולב וכן ירי של טילים ומרגמות.

תא"ל (מיל') ברוך שפירא שעמד - עד לנסיגה מלבנון - בראש ועדת ההבנות לענבי זעם שהוקמה באפריל 96', כתב בנייר עמדה של עמותת "סנאט", הפועלת בחסות קרן פרידריך אברט הגרמנית, כי החיבור בין חיזבאללה לפלשתינים מגביר את האפשרות לעימות צבאי בגבול הלבנון. שפירא כותב, שמאז נסיגת צה"ל מלבנון, הוקמו לאורך הגבול כ-20 מאחזים של החיזבאללה, כולל במוצבים שצה"ל וצד"ל פינו עם נסיגתם. החיזבאללה הפך לגורם הדומיננטי בשטח שפונה על ידי ישראל, תוך דחיקת כוחות יוניפי"ל, שהפכו לגורם בלתי משפיע אשר אינו מסוגל לשמור על היציבות באזור. למעשה, הנסיגה מלבנון הביאה לנתק מוחלט בקשר עם הצד שכנגד. עד לנסיגה פעלה ועדת ענבי זעם, אשר אפשרה הידברות ישירה והעברת מסרים בין קצינים בכירים מישראל, סוריה ולבנון. לא אחת מנעה הידברות זו הידרדרות במצב וירי קטיושות לעבר יישובי הגליל.

דוד רטנר מוסיף: גשש של צה"ל נפצע אתמול בערב בעת פעילות שגרתית באיזור הר דב. הוא נפצע קל ברגלו לאחר שדרך על מוקש ישן. הוא פונה לבית החולים בצפת. מצה"ל נמסר, שאין מדובר באירוע חבלני או בפעילות של החיזבאללה. בצה"ל יבררו בימים הקרובים אם מדובר במוקש סורי ישן שלא סומן או במוקש ישראלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ