נדחתה דרישת המדינה לכלוא את יצחק יעקב עד תום משפטו

בית המשפט העליון החמיר בתנאים המגבילים על יעקב, אך התחשב במצב בריאותו

מאת משה ריינפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת משה ריינפלד

שופט בית המשפט העליון, אליעזר ריבלין, דחה הערב (חמישי) את הערר שהגישה פרקליטות המדינה על ההחלטה לשחרר את תא"ל (מיל) פרופ' יצחק יעקב למעצר בית. בכך, דחה השופט ריבלין את דרישתה של עו"ד אפרת ברזילי מהפרקליטות לעצור את יעקב עד תום ההליכים. בשבוע שעבר החליט נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, אורי גורן, לשחרר את יעקב למעצר במלון אפרופו שבתחומי בית החולים תל השומר.

עם זאת, החמיר מעט השופט ריבלין בתנאים המגבילים שהוטלו על יעקב. בית המשפט העליון חייב את יעקב להפקיד ערבות בסכום כולל של 400 אלף שקל כדי להבטיח את התייצבותו למשפטו. כמו כן קבע, כי במקום ביקוריהם של בני משפחה קרובים, יותרו רק ביקורים של אשתו של יעקב. ביקורים אחרים יהיו טעונים אישור מראש של רשויות הביטחון.

השופט ריבלין הדגיש, כי המדינה צריכה לפעול להפחתת מספר אנשי הביטחון, שלפי החלטת השופט המחוזי יצטרכו לפקח על תנועותיו של יעקב במלון. את אנשי הביטחון הללו אמור יעקב לממן מכיסו. כמו כן קבע השופט, כי השיחות בין יעקב לבין עורכי דינו ייהנו מהחיסיון החל על יחסים בין עורך דין לבין לקוחו.

השופט ריבלין הורה למדינה לדאוג למתן טיפול רפואי ליעקב בין כותלי בית החולים, ובכלל זה טיפול שיקומי. הוא גם הורה למדינה לעשות את כל הדרוש כי שטיפולים אלה יינתנו במועד.

על ההחלטה המלאה הוטל איפול, ורק תמצית מצונזרת שלה הותרה לפרסום. השופט כתב בהחלטתו, כי שחרורו של יעקב בתנאים שנקבעו מעורר לא רק קשיים מעשיים של סדרי אבטחה, אלא גם קושי עקרוני. זאת, משום ש"אין מקום להעניק לנאשמים על פי בחירתם לקיים לעצמם בית אסורים פרטי, ולו גם על חשבונם".

עם זאת, הביא השופט בחשבון את העובדה כי יעקב חולה מאד. השופט ציין כי הימצאותו של יעקב במתקן של בית חולים נועדה להבטיח לא רק את מטרות המעצר אלא גם את האפשרות לתת לו טיפול רפואי מיידי בעת הצורך, שכן הוא חולה במחלת לב קשה. לדבריו, הפרקליטות לא טענה כי יעקב עלול לנצל את ההימנעות מכליאתו כדי להימלט מהדין או כדי לחבל במשפטו.

בצאתם מהאולם אמרו פרקליטיו של יעקב, עורכי הדין יהושע רזניק, ז'ק חן ונתי שמחוני, כי הם מרוצים מהחלטת השופט, וכי עולה ממנה שההסדרים שקבע השופט המחוזי היו שקולים וענייניים. לעומתם, הדגישה פרקליטות המדינה את העובדה שהשופט ריבלין קבע שמדובר במעשים חמורים לכאורה וכי החמיר את התנאים המגבילים, כפי שדרשה מערכת הביטחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ