הארץ

קומנובו, מקדוניה (רויטרס). כוחות צבא מקדוניה הודיעו אתמול שהשתלטו מחדש על הכפר מטייצ'ה שבצפון המדינה, שהיה בשליטת מורדים אלבנים. המורדים הכחישו את הטענה.

מוקדם יותר הפגיזו טנקים של צבא מקדוניה מטרות בכפר, אחד מבין 12 הנמצאים בשליטת המורדים, כ-40 ק"מ צפונית-מזרחית לבירה, סקופיה. טנקים וארטילריה המשיכו להפגיז גם את הכפרים אוריזארה וסלופצ'אנה, כמה קילומטרים ממזרח למטייצ'ה.

חאווייר סולאנה, הממונה על מדיניות החוץ והביטחון באיחוד האירופי, טס אתמול למקדוניה לשיחות דחופות עם חברי הקואליציה בממשלת האחדות החדשה בסקופיה. ממשלת האחדות, שהוקמה במקדוניה לפני קצת יותר משבועיים, נקלעה למשבר בשבוע שעבר, לאחר שהתברר שנציגי שתי המפלגות האלבניות העיקריות בקואליציה נפגשו עם המנהיג הפוליטי של המורדים, עלי אהמטי. המערב הצטרף למפלגות הסלאוויות בהבעת זעזוע מהמהלך וקרא למנהיגי המפלגות האלבניות לנער את חוצנן מתוכנית השלום עליה חתמו עם אהמטי. המנהיגים האלבנים טרם נענו לדרישה.

למרות זאת, ביטא אתמול מזכ"ל נאט"ו, ג'ורג' רוברטסון, תקווה שממשלת האחדות הרעועה של מקדוניה תחזיק מעמד ו"תתמודד בנחישות, אך גם בגמישות" עם ההתקוממות האלבנית. רוברטסון דיבר בפני ועידת שרי החוץ של נאט"ו שעמדה להיפתח בבודפשט, ואמר שאין לנהל משא ומתן עם המורדים האלבנים, הטוענים שהם נלחמים למען זכויות האלבנים במקדוניה.

מדינות המערב חוששות שהסכסוך יוביל למלחמה כוללת בבלקן, במקרה שממשלת האחדות תתמוטט. סולאנה מהווה דמות מפתח במאמצי המערב לפתור את הסכסוך. הוא תומך בפעולות צבא מקדוניה נגד המורדים, ובמקביל קורא להתחשב בדרישות האלבנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ