הכנסת תצביע על הצעת חוק לסיוע לגליל

, עדת הכספים אישרה הצעת חוק פרטית המציעה סיוע בעשרות מיליוני שקלים לצפון מאת צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
, עדת הכספים אישרה הצעת חוק פרטית המציעה סיוע בעשרות מיליוני שקלים לצפון מאת צבי זרחיה

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום (רביעי) פה אחד את העלאתה להצבעה בקריאה ראשונה של הצעת חוק פרטית, הבאה להעניק סיוע נרחב מקופת המדינה לתושבי קרית שמונה והגליל בשנים 2001-2003. בהצעת החוק מוצע לתת לתושבי האזור הקלות במס, סיוע בהשקעות בתעשייה, הנחות בארנונה וסיוע לדיירי הדיור הציבורי, וכן לעודד את תיירות הפנים לצפון.

הצעת החוק הוגשה על ידי היו"ר היוצא של ועדת הכספים, ח"כ ישראל כץ (ליכוד), וחתמו עליה עוד 13 מחברי הוועדה. בעד הצעת החוק הצביעו הח"כים: כץ, אבשלום וילן ומוסי רז (מרצ), אמנון כהן ועופר חוגי (ש"ס), ומיכאל נודלמן (האיחוד הלאומי-ישראל ביתנו).

ח"כ כץ אמר, כי הצעת החוק באה לסייע להתאוששותו של איזור צפון הארץ לנוכח המצב הביטחוני והכלכלי. לדבריו, הבטיח ראש הממשלה, אריאל שרון, בפגישתו באחרונה עם ראשי היישובים בגליל לסייע להם, בדומה לחוק לעידוד הנגב שנחקק באחרונה. לדברי כץ, "נתנו אפשרות לממשלה להגיש הצעה משלה לעידוד הגליל, ומשזו לא עשתה כן, החליטה הוועדה לנקוט יוזמה ולסייע לתושבי הצפון באמצעות חקיקתה של הצעת חוק פרטית".

כץ, הפורש בעוד כ-10 ימים ממשרת יו"ר ועדת הכספים, לוחץ לאשר את הצעת החוק במהירות. בשבוע הבא, אם תאושר ההצעה בקריאה ראשונה במליאה, תכונס ועדת הכספים לדיון נוסף שבו תתבקש לאשרו להצבעה בקריאה שנייה ושלישית.

כץ העריך בישיבה קודמת של הוועדה כי עלות הצעת החוק היא כמה עשרות מיליוני שקלים, וכי עלות זו נמוכה מעלות חוקי הנגב. בדיון קודם שנערך בוועדה התנגדו נציגי משרד האוצר להצעת החוק. היום נעדרו נציגי המשרד מהישיבה.

לפי הצעת החוק, שיעור המענק להשקעות בתעשיה בקריית שמונה יגיע ל-38% ולמפעל בגליל-30%. כמו כן, תוקם קרן סיוע לעסקים בישובי הצפון, שתנוהל על ידי שר האוצר ביחד עם שר התעשיה והמסחר. שני השרים הללו יקבעו את המקורות הכספיים לקרן וכן כללים לגבי הזכאות לסיוע מהקרן ולגבי דרכה פעולתה.

עוד מוצע לתקן את חוק ההלוואות לדיור ולקבוע, כי חייל משוחרר שמוכר כזכאי סיוע לדיור יקבל מענק לצורך רכישת דירה, בניית דירה או הרחבתה. בנושא הארנונה מוצע לקבוע בשנות הכספים 2002 ו-2003 הנחות בשיעור של 30% למגורים, תעשייה, משרדים, שירותים, מסחר ומלאכה המצויים בקריית שמונה. עוד מוצע להעניק הנחה של עד 7% במסים ליישובים שחלקם אינם זכאים כיום להקלות במס. ועדת הכספים קבעה בחוק אחר הטבות מוגדלות במס בשיעור של עד 25% לתושבי קריית שמונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ