חקירת מנע

על ועדת החקירה להתייחס במפורש לרעידת האדמה הצפויה בישראל

מאת חוה עציוני-הלוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת חוה עציוני-הלוי

תכופות התגובה המיידית לאסון, ולמחדל הגורם לו, היא הקמת ועדת בדיקה או חקירה. צוות בין-משרדי הוקם אחרי אסון פסטיבל ערד וועדות בדיקה מקצועיות הוקמו לאחר אסון המכביה ולאחר אסון גשר שפירים. וגם לאחר אסון ורסאי החליטה הממשלה להקים ועדת חקירה - הפעם, ממלכתית.

גם בארצות מערביות מחדל גורר אסון, ואסון גורר ועדת חקירה. וכך אכן ראוי שיהיה. אבל המגבלה שבוועדות כאלה היא, שהן חוקרות את העבר ומה שנובע ממנו, במקום לחקור את העתיד.

הצידוק לוועדות הוא בין השאר בכך שאיתור הגורמים למחדל יוביל להפקת לקחים, שימנעו אסונות דומים בעתיד. אך מלת המפתח היא "דומים". בכך הוועדות מזכירות גנרלים המכינים את הצבא למלחמה הבאה לפי קווי המתאר של המלחמה הקודמת.

כך גם בעניין ועדת החקירה הממלכתית שתוקם. אמנם ועדת חקירה זו אמורה לחקור לא את אסון החתונה, אלא בטיחות מבנים, כדי למנוע הישנות אסונות כאלה. אם אכן צפויים אסונות נוספים מאותו סוג (וסביר שהם צפויים), יש סיכוי שתצליח למנוע אותם. לכך יש כמובן חשיבות גדולה. אבל מתכונת זו גם נושאת בחובה בעייתיות מובנית: על ידי עצם מיקוד תשומת הלב הלאומית באסון שהיה, ובמניעת אסונות דומים לו, מוסטת תשומת הלב מאסונות מסוגים אחרים העלולים לקרות. בישראל יש כמה כאלה.

* בפי גלילות יש מצבור גדול של מכלי גז ודלק, ובסמוך, מרחק כמה מאות מטרים בלבד, שוכנת רמת אביב. לדברי מומחים, אם יתלקחו המכלים עלול להתרחש פיצוץ ענק ובו ייהרגו אלפי תושבים.

* לדעת המומחים ולפי דו"חות מבקר המדינה, בישראל צפויה בשנים הקרובות רעידת אדמה גדולה. סקר של משרד השיכון קבע שחלק ניכר מן הבניינים בארץ אינם מתאימים לתקנים הדרושים לעמידה בפני רעידת אדמה כזאת. אם תתרחש, ייהרגו אלפי אנשים.

אשר לפי גלילות, הממשלה החליטה ב-1997 על פינוי האתר, אולם בשל לחצים שונים לא נעשה דבר. השר החדש לאיכות הסביבה, צחי הנגבי, העלה את הנושא בישיבת הממשלה האחרונה וראש הממשלה הודיע שהעניין יטופל ללא דיחוי. אבל הציבור למוד הניסיון המר יתקשה להשתכנע שאותם לחצים שהופעלו בעבר לא יופעלו שוב.

בהיערכות לקראת רעידת אדמה, הרושם המתקבל הוא שנעשה אפילו פחות מאשר בעניין פי גלילות, כלומר פחות מאפס. בישיבת הממשלה האחרונה דרש השר דני נוה לקיים דיון בממשלה בנושא. השרה ציפי לבני הודעה כי תקיים דיון בוועדת השרים לביקורת המדינה, כדי להביא לאכיפת הפתרונות שכבר הוצעו. אך גם בעניין זה הציבור ימשיך להיות ספקן עד שלא יראה שבשטח קורים דברים.

אם חלילה יתרחש אחד האסונות האלה, אין ספק שמיד תוקם ועדת חקירה, כדי לבדוק איך למנוע אסונות דומים בעתיד. האם לא מוטב להקדים ולחקור את העתיד, שאותו עוד אפשר לשנות?

זיו מאור, במאמרו "הזדמנות למניעת אסונות בעתיד" ("הארץ", 29.5), כותב בצדק כי מאסון ורסאי יכול לצמוח דבר טוב אחד: בדיקת מבנים מקיפה גם מנקודת הראות של עמידותם בפני רעידת אדמה ושחרור תקציבים הדרושים ליישום תוכנית המנע. אבל אין זה מובן מאליו שוועדת החקירה הממלכתית תתייחס גם לנושא זה. לפי שעה נראה שהוועדה תתרכז בעיקר במבנים המשמשים לאירועים רבי משתתפים, ואילו בחקירת נושא רעידת האדמה יש להתמקד גם בבנייני מגורים.

מוצע לכלול את עמידותם של מבנים למיניהם בפני רעידת אדמה במפורש בין נושאי החקירה של הוועדה שתוקם. כן מוצע להקים לאלתר ועדת חקירה נוספת, לעניין "אסון פי גלילות". ואם יש אסונות נוספים הממתינים להתרחש - צריך לאתר אותם בעוד מועד ולחקור גם אותם.

אולם בכך לא די. השעה דוחקת. צריך לחקור בקיצור, להקים גופים ביצועיים בלי שהיות, וליישם את המסקנות מיד וביסודיות.

הכותבת היא פרופסור לסוציולוגיה פוליטית באוניברסיטת בר-אילן

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ