"האתר הרשמי של ערביי 1948" יוצא לדרך

אתר חדשות ערבי-ישראלי ראשון מסוגו באינטרנט

מאת אורי ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאת אורי ניר

אתר חדשות ערבי-ישראלי חדש ברשת האינטרנט, ראשון מסוגו, מעורר התעניינות רבה בקרב צעירים ערבים בישראל ובקרב גולשים בעולם הערבי, ומהווה פריצה משמעותית ראשונה של הקהילה הערבית הישראלית אל התקשורת האלקטרונית הממוחשבת. האתר, שנחנך ביום חמישי שעבר, פועל בשפה הערבית בלבד, נושא אופי לאומי-פלשתיני, ועם זאת יש בו ייחוד ישראלי מובהק. מטרת האתר, לדברי היזם והמנהל שלו איימן מחולי, היא "לשקף ולייצג היטב את מה שמתרחש במגזר הערבי" ולסייע בתהליך בניית הקהילה והזהות בקרב הערבים בישראל.

שם האתר הוא "ערביי 48" (WWW.ARABS48.COM), הכינוי המקובל בעולם הערבי לציון הערבים החיים בישראל, והוא מתהדר בתואר היומרני "האתר הרשמי של ערביי 1948". יש בו עדכוני חדשות שוטפים, מבזקי חדשות המחולקים לכמה קטגוריות (חדשות על הערבים בישראל, חדשות ישראליות, חדשות פלשתיניות, כלכלה, תרבות, וכו'). יש בו כתבות נרחבות על ענייני פוליטיקה, תרבות ומורשת פלשתינית, רשימות רקע על אירועי אוקטובר במגזר הערבי, תחזית מזג אוויר, וגם משאל סביב השאלה, האם העולם הערבי מעניק די סיוע לפלשתינאים באינתיפאדה (259 משיבים נכון לאתמול: 65% אמרו שאין כל סיוע, 28% אמרו שיש צורך בסיוע רב יותר, ו-3% אמרו שהסיוע מספיק).

באתר יש גם קבוצות דיון (כמה מהנושאים הנדונים הם: תפקודה של ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל; תפקודם של הח"כים הערבים; השיבה לכפרים הנטושים מ-1948; תפקידם של הערבים אזרחי ישראל בסכסוך הישראלי-פלשתיני), יש בו קישור לחדר צ'אט ערבי-ישראלי, שירות הכרויות וירטואלי וגם לוח מודעות מסחרי וירטואלי.

"אתר כזה, בפעם הראשונה, יכול להציע בית אותנטי לערביי ישראל, שהיום כמעט אין להם אתרים משלהם באינטרנט", אומר נאדל חסנין, בעל טור לענייני אינטרנט בשבועון הערבי "פנורמה" היוצא לאור בטייבה. לדברי חסנין, אתר כזה ימשוך גולשים ערבים רבים. "הגולש הערבי הישראלי הוא פוליטי מאוד", הסביר חסנין. "בדרך כלל, אלה הם בני 20 ומעלה, בעלי מודעות פוליטית גבוהה מאוד, שמחפשים מישהו שיגיד להם את האמת במלואה - לא את האמת של ערוץ 1 או ערוץ 2 - אלא יעזור להם להבין מה מתרחש סביבם".

היזם מחולי אומר שמטרתו היא בראש ובראשונה לספק שירות של מידע ושל בניית זהות וקהילה לציבור הגולשים הערבי בישראל, שלדבריו יש בו מעל 100 אלף גולשים (כ-10% מהאוכלוסייה). מומחים חולקים על המספר הזה ומעריכים את שיעור הגולשים במגזר הערבי בכ-3% מהאוכלוסייה בלבד. משום כך, לדברי ד"ר מוסטפא כבהא, מומחה לתקשורת הערבית בישראל, אתר כזה ימלא בעיקר פונקציה של קישור בין הערבים בישראל לאחיהם בעולם, וישמש כדי לייצג את ענייניהם של הערבים אזרחי ישראל בעולם הערבי.

מחולי, מומחה למחשבים בן 22 שעבד עד לאחרונה בחברת היי-טק בתל אביב, חולם על אתר חדשות מקצועי כמו YNET או אתר החדשות של "הארץ", אך הוא עדיין מתקשה בבניית רשת של כתבי שטח. הוא עוד מקיים מגעים עם העורך הזמני, זיאד דרוויש (איש טלויזיה ורדיו ותיק, בן דודו של המשורר הפלשתיני מחמוד דרוויש), המתעקש על הצורך ברשת צפופה של כתבי שטח מיומנים.

"גם אם זה לא אתר מושלם, זה הרבה יותר ממה שיש לנו היום", אומר נאדל חסנין מפנורמה. "הגולשים הערבים צמאים לחדשות והם מבקרים בעיקר באתרים עבריים ישראליים או באתרים כלל-ערביים כמו זה של תחנת הטלויזיה אל-ג'זירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ