אף אחד לא מקבל אחריות

דני רובינשטיין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דני רובינשטיין

על המבוכה שגרם הפיגוע בדולפינריום בתל אביב לציבור הפלשתיני ולהנהגתו מעידה העובדה שאף תנועה פלשתינית לא קיבלה אחריות לפיגוע. מאז ראשית האינתיפאדה הנוכחית היו קנאי האיסלאם, מבצעי הפיגועים, גאים בדרך כלל במעשיהם. רק לעתים רחוקות הסתירו אותם, או שהשתמשו בכינויי סתר כמו "החיזבאללה הפלשתיני", ארגון ששיוכו המדויק אינו ברור, שקיבל אתמול אחריות לפיגוע באמצעות שליחת פקס לתחנת הטלוויזיה "אל-ג'זירה", המשדרת מקטאר. הניסיון להתחמק מאחריות נובע מהפחד שהפיגוע יגרום נזק גדול לאינטרסים של הפלשתינאים ולשלטון הפלשתיני, במידה כזו שדעת קהל תהפוך עוינת כלפי מבצעי הפיגוע.

על רקע זה נאלץ הג'יהאד האיסלאמי לפרסם הודעה שבה הכחיש כי אנשיו ביצעו את הפיגוע, לאחר פרסום ידיעות בעניין זה. גם החמאס התנער מאחריות לפיגוע. כמו כן, הכחישו מקורות פלשתיניים בתוקף את הידיעות שפורסמו בישראל, כאילו פרצו המונים ברמאללה בקריאות שמחה ברחובות משנודע דבר הפיגוע. "נכון שבעבר היו בערים הפלשתיניות גילויי שמחה על פיגועים בישראל, אולם במשך הלילה שעבר וכל יום אתמול החיים ברמאללה התנהלו כרגיל", אמר עיתונאי פלשתיני שבילה את כל יום אתמול בעיר. הוא גם הוסיף שבפעם הראשונה בשמונת החודשים האחרונים, ראה פלשתינאים שנחרדו מהפיגוע הנורא.

ברמאללה נפוצו שמועות שמבצע הפיגוע הוא בן משפחת טוויל מאל-בירה שבן דודו דיא א-טוויל פעיל החמאס ביצע את פגוע ההתאבדות בגבעה הצרפתית בירושלים לפני כחודשיים, ולכן הוטל על העיר סגר מלא. ערפאת הגיע לרמאללה ביום שישי להשתתף בהלווייתו של פייסל אל-חוסייני, "עכשיו הוא מקורקע כאן", לגלגו בעיר.

מרכז התקשורת הפלשתינית השייך למשרד ההסברה שבראשו יאסר עבד-רבו, שלח אתמול, לראשונה מאז החל לפעול, הודעות דחופות גם לעיתונאים ישראלים בדבר גינוי תקיף לפיגוע. בהודעה נאמר שממשלת ישראל טועה, כאשר היא מאשימה בפיגוע את הרשות הפלשתינית. ברוח דומה דיברו אתמול כמה אישים פלשתינאים, שהסבירו כי הקנאים האיסלאמיים עושים את הפיגועים ומי שמשלם את המחיר הם השלטון והציבור הפלשתיני כולו.

בציבור הפלשתיני מקובל זה שנים לראות בפיגועים בחיילים ובמתנחלים בגדה ובעזה פעולות התנגדות לגיטימיות. לעומת זאת, יש ביקורת על פיגועי החמאס והג'יהאד באזרחים בתוך שטח ישראל, כמו אלה שהיו בשנים 1995-1996. הנושא עלה בשיחות שניהלו רבים מערביי העיר שביקרו בחצר האוריינט האוס לנחם את משפחת אל-חוסייני. כמעט כולם שאלו איש את רעהו בדבר התגובה הישראלית הצפויה. התחושה הכללית היתה שקנאי האיסלאם שהצליחו לגרום למותם של ישראלים כה רבים, הצליחו הפעם לקרב את קצם של השלטון הפלשתיני ושל תהליך השלום שנואי נפשם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ